Hearthstone: Poradnik dla początkujących graczy 2016 - Poradnik

24
beatris

Hearthstone to karciana gra pełna świetnych grafik i dźwięków, którą łatwo pokochać... ale jeszcze łatwiej znienawidzić. Tym wpisem pomogę Ci w tym pierwszym.

Mam na imię Beata i przeprowadzę Cię przez początki z Hearthstonem. Doskonale pamiętam własne błędy, których mogłam uniknąć – Tobie nie pozwolę ich powtórzyć. Ja zaczęłam grać rok temu, wtedy dostępne już były dwie przygody i trzy różne rodzaje pakietów kart. Co to oznacza dla początkującego gracza? Karty. Dużo kart. Problem w tym, że Ty ich nie posiadasz, natomiast mają je twoi przeciwnicy (i nie zawahają się ich użyć)

 

Hearthstone Poradnik

 

1. Jak zacząć?

Na początku przejdź przez tutorial, który nie powinien sprawiać trudności. Dysponujesz wtedy jedną klasą – magiem. Na koniec otrzymasz narodę w postaci paczki kart.

Żeby móc grać resztą ośmiu klas najpierw musisz je pokonać w pojedynku. Ja zrobiłam to dostępnym magiem.  W tym momencie gry możesz skorzystać z tego decku:

Poradnik Hearthstone: podstawowy deck maga
Poradnik Heartstone:Początkowa talia Maga

 

Jak już osiągniesz 10 poziom Jainą warto przerzucić się na tę talię: (dokładny opis talii tutaj)

 

Poradnik Hearthstone: deck maga level 10
Poradnik Hearthstone: Talia maga na 10 levelu

 

Właśnie otrzymałeś dwie nagrody – Ready to go! - 100 złota za odblokowanie wszystkich klas i Level up - paczkę kart za uzyskanie 10 poziomu. No i odblokowałeś trening ekspercki Hearthstone. Nie zapomnij, że Maga też musisz pokonać.

Teraz przejdź do tego treningu i spróbuj wygrać z każdą z klas chociaż raz. Tym sposobem dostajesz dodatkowe 100 złota. Zostań tutaj i trenuj aż dojdziesz do 10 poziomu wszystkimi bohaterami. Dzięki temu zaznajomisz się z możliwościami każdej postaci i zdobędziesz ich wszystkie podstawowe karty.

 

2. Gdzie grać przeciwko prawdziwym przeciwnikom?

Przychodzi czas, by zmierzyć się z prawdziwym graczem. Wchodzisz w sekcję pojedynku i bezwzględnie wybierasz grę w standardzie. Dlaczego nie w dziczy? Bo tam jest jeszcze więcej dostępnych kart.

Standard wprowadzono stosunkowo niedawno, by twórcy mogli zapanować nad rozgrywką. Dozwolone są tam tylko klasyczne i maksymalnie dwuletnie karty. Można powiedzieć, że jest to główny tryb gry. W dziczy wszystkie chwyty są dozwolone.

Musisz też wybrać, czy chcesz grać w rankingu czy rozrywce. No właśnie? Proponuję ranking – tutaj masz większe szanse na pojedynkowanie się z graczem o podobnym zasobie kart, gdyż (tak jak sama nazwa wskazuje) próbujesz wspiąć się w rankingu. Idziesz w górę pokonując graczy będących w tej samej randze co Ty.

Może spotkasz dużo lepszego przeciwnika, ale jeśli przegrasz – nic nie tracisz. Dlatego, że będąc w pięciu ostatnich rangach (25 – 20) nie można spaść niżej. A kiedy już dojdziesz do magicznej 20 to na początku nowego miesiąca dostaniesz dodatkowy rewers kart i coś ekstra!

W rankingu możesz też zacząć obserwować metę. Meta to pewne trendy w grze, dotyczące postaci i talii kart,  zmieniające się co kilka miesięcy. Prawdopodobnie na tym etapie nie masz kart by stworzyć profesjonalną talię, ale warto być na bieżąco z "modnymi" kartami i utartymi ruchami przeciwników. Na tej stronie dostępne są statystyki obecnie granych decków.

 

Poradnik Hearthstone: Meta Hearthstone
Poradnik Hearthstone: Meta Hearthstone w ostatnim tygodniu października 2016

 

Jeśli zaczniesz odczuwać presję, zawsze możesz przejść na rozrywkę i przetestować nową talię albo dać się stłuc potężnemu wojownikowi z zasobem legendarnych kart – chociaż zrozumiesz dlaczego łatwo znienawidzić HS ;)

Ulubioną postacią nowicjuszy jest mag, ale po pewnym czasie warto przerzucić się na coś innego. Dla początkujących odpowiedni jest też Łowca (talia Łowcy) albo Czarnoksiężnik, potem ewentualnie Szaman. Z kolei Wojownik uważany jest za najtrudniejszą z klas.

 

3. Gdzie (na razie) nie wchodzić?

Tworzenie kart w Hearthstone

W Hearthstone można tworzyć karty z pyłu. Pył najczęściej zdobywasz odczarowując (usuwając) karty, które już posiadasz. Na początku nie próbuj odczarowywać kart, które uważasz za bezużyteczne. Chyba, że masz więcej niż dwie kopie tej samej karty albo dwie te same legendy, wtedy otrzymasz dodatkowe 95 pyłu za pierwsze odczarowanie.

Spróbuj też nie tworzyć kart, które wydają Ci się bardzo dobre. Mój instynkt przez długi czas mnie zawodził i grałam kartami, które w talii były (lekko mówiąc) zbędne. Jeśli nie znasz gry, to nie wiesz co może Ci się przydać.

Wielu graczy postępuje według zasady: „Twórz tylko legendarne karty, bo w przeciwnym razie tylko stracisz swój pył”. Chodzi o to, że inne karty z większym prawdopodobieństwem odkryjesz w paczce i może się zdarzyć tak, że będziesz musiał je spyłować.

Poradnik Hearthstone: Karta Lazurowy Smokowiec
Poradnik Hearthstone: Klasyczna karta - Lazurowy Smokowiec

 

Osobiście stworzyłam przynajmniej jedną rzadką kartę – Lazurowy Smokowiec. Ale zrobiłam to po konsultacji z doświadczonym graczem i nie żałowałam. Ta karta to prawdziwy must have.

Hearthstone arena

W momencie, gdy odblokujesz wszystkie klasy postaci, będziesz mógł pojedynkować się na arenie. Pierwsze wejście jest darmowe, za następne trzeba zapłacić 150 złota lub wydać prawdziwe pieniądze. Proponuję Ci nie wykorzystywać darmowego wejścia na początku przygody z Hearthstone. Sukces na arenie wymaga doświadczenia i wiedzy na temat wszystkich kart.
Gdy jednak już zdecydujesz się wejść na arenę, pomóc Ci może ten wpis.

 

4. Streamerzy Hearthstone

Profesjonalni gracze Hearthstone to najlepsze źródło wiedzy. Możesz oglądać ich potyczki na twitchu i nauczyć się działania poszczególnych kart oraz przydatnych ruchów w grze.

Jeśli znasz angielski, to polecam tych streamerów:
- Trump– jeden z pierwszych profesjonalnych graczy i streamerów Hearthstone. Wraz z siedmioma innymi osobami otrzymał zaproszenie na pierwszy turniej.
Kolento– każdy jego ruch jest dogłębnie przeanalizowany. Znany jest z tworzenia nowatorskich talii. Niewielu potrafi go pokonać w legendarnej randze. Cieszy się szacunkiem wśród profesjonalnych i zwyczajnych graczy. Oszczędza słowa.
- StrifeCro – ma na koncie wiele wygranych turniejów. W 2014 roku dwa razy pokonał polskiego gracza Gnimsha, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Jest konsekwentnym streamerem i  autorem wielu talii.  Znany jest ze zdolności grania każdą postacią.  Złapiesz go w weekendy.
- Firebat– na scenę HS wtargnął wygrywając we wspaniały sposób pierwszy światowy turniej. Nie tylko jest zwycięzcą, jest niesamowitym źródłem wiedzy. Niedawno sam zajął się organizacją własnego turnieju Firebat Swiss Open. Na jego cześć stworzono kartę Fiery Bat.

 

Poradnik Hearthstone: Karta Fiery Bat
Poradnik Hearthstone: Ognisty Nietoperz - karta Łowcy z dodatku Przedwieczni Bogowie

 

- Lifecoach – wielki pasjonat; znany i uwielbiany przez społeczność HS. Przez wielu uważany za najlepszego streamera. Jego audycje prezentują jego światopogląd i wartości, którymi się kieruje. Były profesjonalny gracz pokera.

Jeżeli jednak wolisz uczyć się po polsku, największą oglądalnością cieszy się BlackFIreIce. W dni robocze streamuje od około 18:00.

 

5. Cierpliwość popłaca

Nie od razu Rzym zbudowano. Kolekcji kart Hearthstone również nie. Dlatego cierpliwość to coś, czego na początku będziesz na pewno potrzebować. Musisz pogodzić, się z tym, że wraz z wejściem do gry, nie będziesz w stanie znaleźć się w randze legendy. Ba! Będzie dobrze jak wyjdziesz z 20.

Wynika to z tego, że Twoi przeciwnicy niemal na pewno mają więcej kart od Ciebie, a więc mają lepsze opcje odpowiedzi na twoje zagrania. Próbuj swoich sił i nie poddawaj się, a z czasem i Ty będziesz mieć pokaźną liczbę kart.

 

Jakie już udało wam się odkryć karty? Ja pamiętam swoją pierwszą legendarną – Tyriona Fordringa. Zachęcam do dzielenia się waszymi doświadczeniami w komentarzach.

O podziale kart HS (i nie tylko) przeczytacie tutaj.
Popularne podstawowe decki Hearthstone znajdziesz tutaj.

 

 

Źródła:
https://tempostorm.com/hearthstone/meta-snapshot/standard
http://hearthstone.gamepedia.com/Level#Rewards
http://www.icy-veins.com/hearthstone/beginner-guide
http://us.battle.net/forums/en/hearthstone/topic/15699502742

 

O autorze
beatrisbeatris
11 0

2 Komentarze

awatar
Onuris (gość) miesiąc temu

taak... ta pierwsza legenda...😄 moja to była Smocza Królowa Alexstraza. Ustawia się pod nią całe talie

2 Odpowiedz
awatar
rafcio11 (gość) 3 lata temu

Warto jeszcze zacząć grać poprzez zaproszenie od znajomego (dostaje się wtedy 1 pakiet extra za samo skorzystanie)

1 Odpowiedz