• Strona główna
  • Jeżeli dbasz o swoją elektronikę powinieneś pomyśleć o jej zabezpieczeniu na wypadek skoków napięcia.

Jeżeli dbasz o swoją elektronikę powinieneś pomyśleć o jej zabezpieczeniu na wypadek skoków napięcia. - Felieton

00
TommyLee

Czasami skok napięcia spowodowany burzą lub innymi silnymi wyładowaniami może dosłownie usmażyć całą elektronikę podpiętą do sieci. Warto więc zabezpieczyć się przed takimi czasami wielotysięcznymi stratami choćby w najprostszy sposób, czyli za pomocą listwy antyprzepięciowej lub zasilacza awaryjnego UPS najlepiej uznanej polskiej marki takiej jak Armac.

Najczęściej ludzie nie myślą o zabezpieczeniu sprzętu do momentu aż faktycznie coś się z nim nie stanie. Nieodłączona konsola czy telewizor w jednej chwili mogą zamienić się w bezużyteczne elektrośmieci. Podstawowym sposobem jest zakup listwy antyprzepięciowej, która niewielkim kosztem (50zł-150zł) może zabezpieczyć nasz czasami bardzo drogi sprzęt sprzed skokami napięcia.

Jak to pewnie wiecie z autopsji nagłe wyłączenie zasilacza nie zawsze równa się przysłowiowej śmierci urządzenia. Przy skoku napięcia nie pomoże nam również najbardziej znany w polskich domach przedłużacz z włącznikiem, który nie posiada żadnych zabezpieczeń.

Aby zdecydować się na zakup dobrej listwy powinniśmy znać trzy rodzaje zabezpieczeń montowanych w listwach zabezpieczających. Po pierwsze warto wspomnieć o bezpiecznikach topikowych, czyli najprostszym systemie zabezpieczeń, przy skoku napięcia dochodzi do ich stopienia co pozwala zabezpieczyć sprzęt. Nie jest to jednak doskonała metoda, dużo lepszym rozwiązaniem jest listwa z warystorem, który szybciej reaguje na skoki napięcia pochłaniając część energii i odłączając zasilanie. Najlepszym rozwiązaniem są diody transilowe, charakteryzują się najniższym czasem reakcji przy skokach napięcia.  

Listwę antyprzepięciową kupujemy po to, żeby chroniła inny droższy sprzęt. Nie powinniśmy zatem próbować na niej oszczędzać, ponieważ jej wysoka jakość może nam oszczędzić dużo większych wydatków. Jednym z najlepszych wyborów mogą być listwy polskiego producenta – Armac. Wykonane są na najwyższym poziomie, zarówno te, które przeznaczone są do pracy w domu jak i te do biura. Jednym z ich najpopularniejszych produktów jest listwa Armac A5 posiadająca bezpiecznik topikowy oraz pięć uziemionych gniazd. Podobnym wyborem z wyższej półki jest Armac C5, posiadający już bezpieczniki automatyczne zapewniające wyższy standard ochrony. Ciekawym wyborem są również listwy z serii Multi, posiadają one 6 gniazd z czego 3 są zasilane tylko gdy są włączone a pozostałe 3 są zasilane ciągle. Listwy te są interesujacym rozwiązaniem głównie ze względu na możliwość wyłączania części gniazd.

Artykuł Sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1024 0

0 Komentarzy

Najpopularniejsze newsy

Najnowsze recenzje

    Dołącz do zespołu Gamedot

    Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

    Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl