Zalman 401R - test niedrogiego gryzonia dla graczy - Test

212
Darius

Po ostatniej myszce Zalmana podchodzę bardzo sceptycznie do kolejnych peryferiów tego producenta. Z klawiaturami nie jest tak źle, ale z myszkami jest tylko tak sobie.

Rzucamy okiem

Pudełko wygląda bardzo podobnie do tego, w jaki zapakowano model 201R, różni się tak naprawdę tylko kolorami i informacjami, które są na nim umieszczone. W środku oprócz instrukcji obsługi znajdziemy praktycznie identycznie prezentującą się wizualnie myszkę jak 201R... Zło powraca?! Oby nie...

Specyfikacja:

Nazwa: mysz Zalman ZM-M401R Gaming
Kolor: czarny (matowy)
Kolory podświetlenia: czerwony, zielony, niebieski, pomarańczowy
Wymiary myszki: 65 x 35 x 118 (szerokość x wysokość x głębokość)
Waga: 122 g
Sensor: optyczny Avago 5050
Rozdzielczość sensora: 2500 dpi 
Przyspieszenie: 8G
Prędkość odczytu: 76,2 cm / sekundę
Częstotliwość próbkowania: 500 Hz
Długość kabla od myszki: 1.8 m
Pozłacana końcówka USB: tak
Filtr przeciwzakłóceniowy na kablu: tak
Ekranowany kabel: tak
Antypoślizgowa górna powłoka: tak
Typ przycisków w myszce: omron 

Sensor Avago wlał w moje serce odrobinę nadziei, i choć to dość archaiczna konstrukcja, to nadal zdecydowanie lepsza od Sunplus SPCP168A..

Jakość wykonania za 60 zł?

Jest praktycznie identyczna jak w przypadku poprzednio testowanej myszy Zalman. Pokryto ją tym samym gumowatym tworzywem i średniej jakości plastikiem. Produkt Zalmana to mysz symetryczna, przeznaczona dla praworęcznych graczy. Idealnym chwytem będzie tu fingertip. Palce najwygodniej trzymać będziemy w systemie 1+2+2.

Są drobne różnice jak chociażby dodatkowy przycisk do zmiany profilów dpi i trochę inaczej wyglądająca rolka.

Zmienił się też kabel, który wygląda zdecydowanie lepiej, a to dlatego, że puszczono go w tekstylnym oplocie.

Grzbiet, oprócz dodatkowych elementów oświetlenia, nie różni się drastycznie od 201R.

Na spodzie cztery małe ślizgacze, które mają rzekomo zapewnić komfortowy i gładki ślizg. Pod kątem jakościowym widać jednak, że nie są najlepsze. 

Myszka jest dosyć płaska i trochę mała. Sam mam dość dużą dłoń, która ledwo się na gryzoniu mieściła. Na spodzie też bez rewelacji: cztery małe ślizgacze, kiepskiej jakości, nie gwarantujące dobrego ślizgu. Dopełnieniem całości są przełączniki Kailh, umieszczone w głównych przyciskach, które mają wytrzymać 3 mln kliknięć. Samych klikaczy jest aż pięć + oczywiście scroll.

Soft i podświetlenie

Nie ma oprogramowania, ale za to jest podświetlenie! Kolorów zmieniać sami nie może, bo te tak naprawdę informują nas tylko o tym, na jakim profilu DPI aktualnie działa myszka. Dla jasności: 1000 - czerwony, 1500 - zielony, 2000 - niebieski, 2500 - żółty. Wygląda to całkiem OK, nie mam zastrzeżeń. Przód i tył posiadają też małe diody, które świecą tylko na czerwono.

Testowanko

Zaczynam testy! Poniżej garść statystyk opisująca możliwości Zalman ZM-401R.

Interpolacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu.

Sprawdziłem na wszystkich czterech profilach DPI i interpolacja występuje powyżej 1000 dpi.

Prędkość maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi. 

Jest zgodna ze specyfikacją sensora, czyli można osiągnąć ~ 0.8 m/s.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Do 1000dpi jest minimalna, na 2500 jest już bardzo widoczna, bo ingeruje w ruchy.

Jittering 

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Jak widać, występuje na każdej możliwej wartości.

Akceleracja pozytywna

Brak

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 500Hz i są stabilne.

Subiektywna opinia

Osobiście uważam, że jest OK, ale nic ponadto. Sensor Avago jest już dość przestarzały i do ekstremalnego grania raczej się nie nadaje. Szkoda. A miało być tak pięknie. W gry grało mi się umiarkowanie przyjemnie, bo myszka sprawiała pewne problemy. 

Podsumowując

Za 60 zł otrzymujemy myszkę ciut lepszą od M201R, ale nadal nie wystarczającą na potrzeby przeciętnego gracza. Szkoda, bo liczyłem, że ten model będzie zdecydowanie lepszy od poprzednika.

  • Plusy
  • Kabel w dobrym oplocie
  • Cena
  • Świeci się w różnych kolorach
  • Wygląda ok
  • Ma sensor Avago...
  • Minusy
  • Który mimo wszystko jest stary i mało precyzyjny
  • Brak oprogramowania
  • Słabej jakości ślizgacze
O autorze
DariusDarius
881 2

2 Komentarze

ENBU 7 lat temu

Jakość ślizgów w myszach pozostawia wiele do życzenia. Nawet sposób wklejania ślizgów w fabryczne wytłoczenie. Zawsze pozostaje mała szczelina, w którą dostaje się kurz. Stosuję stalową podkładkę pod mysz (twarda jak...) i tego typu ślizgi są dla mnie koszmarem. Warto na to zwracać uwagę ;)

1 Odpowiedz
awatar
Jack (gość) 7 lat temu

Posiadam myszkę od prawie rok i bardzo sobie ją chwalę, szczególnie za taką cenę.

1 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]