Wybór nowego abonamentu sprawą łatwą nie jest. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę morze dostępnych ofert. Poniżej przedstawiamy punkty, na które warto zwrócić uwagę szukając rozwiązania odpowiedniego dla siebie.
Wybierając abonament telefoniczny trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wszystkie oferty są do siebie podobne. Przeważnie zawierają nielimitowane rozmowy telefoniczne, nieograniczone SMS-y i MMS-y oraz pakiet Internetu. Dlatego musimy zejść jeszcze niżej, na poziom detali i niuansów często pomijanych przy typowym zestawieniu dostępnych rozwiązań abonamentowych różnych marek. Do rozważenia są kwestie indywidualnych preferencji oraz potencjalne techniczne parametry sieci, mające wpływ na jej użytkowanie.
Co warto uwzględnić wybierając abonament telefoniczny?
Wydaje się, że pierwsze, na co popatrzy potencjalny konsument to ceny abonamentów telefonicznych. To właśnie całościowy koszt abonamentu determinuje jego atrakcyjność. Na szczęście na rynku nie brakuje konkurencji, bo przykładowo świetne oferty proponują np. wirtualni operatorzy. Pamiętajmy, że ceny nie stoją w miejscu. Korzystasz z tego samego operatora od lat płacąc za telefon kilkadziesiąt zł miesięcznie? Może czas sprawdzić, czy za identyczny pakiet w przypadku przenosin nie zapłacisz wyraźnie niszą cenę.
Oczywiście nie zaszkodzi również porównać wszelkiego rodzaju dodatki:
* Promocje i pakiety cenowe: nowy abonament nierzadko wiąże się bonusami, np. dostępem do serwisów VOD.
* Ceny smartfonów u operatorów: firmy prowadzą bardzo zróżnicowaną politykę pod tym względem. Dla jednych to istotna informacja.
Zasięg sieci 5G w ramach usługi OTVARTA – jak wielu innych wirtualnych operatorów działa w oparciu o infrastrukturę należącą do Plusa. Zapewnia zasięg praktycznie na terenie całego kraju.
Podczas wyboru sieci zapominamy o zasięgu – naszym zdaniem dość poważne niedopatrzenie. Wypada podkreślić, że mapy zasięgu poszczególnych marek mogą się od siebie znacząco różnić. Ma to realne przełożenie na jakość rozmów tudzież sprawność Internetu. Ocenie muszą podlegać także możliwości operatorów, w postaci technicznych rozwiązań wpływających na jakość usługi. Przykładowo jak poszczególne marki są przystosowane do technologii 5G.
Stawiaj na jutro wybierając nowy abonament telefoniczny
Wybierając nową sieć kwestie techniczne powinny mieć znaczący wpływ na podejmowaną decyzję. Jak już wspomnieliśmy, przekłada się to bezpośrednio na jakość samej usługi. Czego powinniśmy oczekiwać od nowoczesnego abonamentu?
Internet 5G, czyli nowy standard komunikacji mobilnej
Dlaczego Internet 5G jest taki wyjątkowy? Przede wszystkim działa na innych częstotliwościach niż jego poprzednicy, gdzie każda pasmo służy do zupełnie innych celów. A jakie prędkości osiąga Internet mobilny 5G? Starszy standard LTE w teorii to 300 Mb/s, ale realnie prędkości oscylowały w granicach 20-30 Mb/s. Ostatnie raporty pokazują, że Internet mobilny 5G jest w stanie pobierać dane z prędkością 100 Mb/s. Warto jednak pamiętać, że ostateczna prędkość zależy od bardzo wielu czynników.
Po co nam takie prędkości? Liczba możliwych zastosowań Internetu 5G jest naprawdę długa. Szybki transfer z pewnością docenimy w biznesie, gdzie czas to pieniądz. Nie zapominajmy też o rozrywce – choćby płynniejszy streaming wideo w wyższych rozdzielczościach. Podobnie sprawa ma się z grami komputerowymi. Ze względu na niski ping (opóźnienie), 5G docenią gracze najwięcej czasu spędzający z rozgrywką wieloosobową. O czasie zaoszczędzonym przy ściąganiu dużych plików już nawet nie wspomnimy.
O korzyściach stałego adresu IP w sieci komórkowej
Niby błahostka, ale jest to parametr wart rozważenia, szczególnie z perspektywy niektórych biznesów. Statyczny Adres IP niesie ze sobą kilka korzyści, gdy nie ulega zmianie za każdym razem, kiedy włączamy lub resetujemy urządzenia podłączone do Internetu.
* Prowadząc rozproszony biznes warto wybrać stałe IP dla komfortu, szczególnie gdy stawiamy na pracę zdalną,
* Prywatny numer IP daje możliwość utworzenia serwera FTP dostępnego poza siedzibą firmy,
* Ciągła wymiana plików na linii dwóch firm jest łatwiejsza, a co ważne bezpieczna, dzięki adresowaniu statycznemu,
* Statyczny adres IP polecamy osobom prywatnym zarządzających inteligentnym domem.
Szersze wprowadzenie karty eSIM to kwestia czasu
W większości naszych urządzeń wciąż króluje klasyczna karta SIM (ang. Subscriber Identity Module). To element telefonów komórkowych, który jest dostępny w formie karty mikroprocesorowej z wbudowaną pamięcią. Zakodowane na niej informacje służą do zidentyfikowania operatora, abonenta i jego numer telefonu. Pozwala też na przechowanie niewielkiej ilości danych np. numery telefonu. Bez kart SIM nie można dzwonić (z wyłączeniem numerów alarmowych), wysyłać SMS-ów ani korzystać z mobilnego Internetu.
Następnym krokiem ewolucji będzie eSIM (Embedded SIM). Jest to całkowicie wirtualna karta SIM, którą użytkownik otrzymuje drogą cyfrową. Następnie wystarczy tylko, że aktywuje ją na swoim urządzeniu. W praktyce oznacza to, że nie trzeba już posiadać fizycznej karty SIM. Zapisuje się ona w niewielkim module wbudowanym na stałe w smartfon, smartwatch lub tablet. Można jej także używać jako DualSIM, gdzie drugą kartą będzie fizyczny SIM (np. pakiet internetowy). Branżowi specjaliści coraz częściej punktują, że karta eSIM wyprze fizyczny odpowiednik i będzie wiodącym rozwiązaniem w urządzeniach mobilnych. Zresztą Apple planuje od przyszłego roku telefony komórkowe tylko z eSIM. Na dzień dzisiejszy w Polsce tylko nieliczne sieci proponują eSIM.
Najtańszy abonament z siecią OTVARTA
OTVARTA to polski operator wirtualny. Jego szersza działalność na rynku komercyjnym rozpoczęła się na początku marca 2018 roku. Choć korzenie firmy tak naprawdę sięgają roku 2004. W początkowym okresie działalności świadczyła usługi telekomunikacyjne wyłącznie dla firm. Niemal na każdym kroku operator podkreśla swój polski rodowód. Od skromnych początków w postaci sklepu internetowego otvarta.pl i kilku punktów sprzedaży, w ciągu kilku lat stał się jedną z najszybciej rozwijających się sieci komórkowych w Polsce.
Pierwszą zaletą sieci OTVARTA jest prawdopodobnie najtańszy abonament z umową na czas nieokreślony. W praktyce oznacza to, że możesz zrezygnować z usług operatora komórkowego w każdej chwili z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Jest to niemal tak wygodne, jak tradycyjna oferta na kartę. Choć w przeciwieństwie do niej abonament często niesie ze sobą dodatkowe bonusy, jak np. zwiększający się transfer wraz ze stażem u operatora.
W chwili obecnej na ofertę sieci OTVARTA składa się atrakcyjne pakiety abonamentu – w tym z umową bezterminową – a także przystępny Internet mobilny. OTVARTA jest jedynym w Polsce operatorem oferującym stały adres IP z Internetem mobilnym zarówno firmom, jak i zwykłym użytkownikom. Oferty sieci OTVARTA charakteryzują się niskimi cenami i sporymi paczkami danych GB. Uwzględnia także bonusy GB za przeniesienie numeru dla nowych użytkowników. Sieć proponuje najtańszy abonament bez telefonu z pakietem Internetu 21 GB również dla nowych numerów a w tym rozmowy i SMS bez limitu, HD VOICE, 5G oraz opcjonalny eSIM.
[Artykuł sponsorowany]
18 Komentarzy
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst