Test obudowy Zalman Z10 Duo - Test

00
TommyLee

Firma Zalman jakiś czas temu zaprezentowała trzy nowe obudowy z serii Z10. Należą one do segmentu mid-tower i mają oferować sporo funkcjonalności w przystępnej cenie. Sprawdźmy, czym pochwali się stojący najwyżej w hierarchii wariant DUO.

 

Prezentacja Zalman Z10 DUO

Obudowę wyceniono na niespełna pięćset złotych i jest ona najdroższym wariantem Z10, acz w zamian daje naprawdę dużo. Front i bok obudowy posiadają panele z hartowanego szkła, plus na przodzie mamy jeszcze opcję wymiany na wariant typu mesh. Z przodu, górze i pod obudową znajdziemy stosowne filtry przeciwkurzowe. Metalowy panel po prawej także ma perforowany przód a pod nim ukrywa się kolejny filtr. Wydaje się, że pierwsze, na co jednak zwrócimy naszą uwagę to minimalizm formy. Z10 wygląda po prostu elegancko.

zalman z10 duo

Wymiary obudowy wynoszą odpowiednio 481 x 220 x 488 mm a waga nie przekracza 10 kg. Całość zbudowano ze stali i tworzywa sztucznego. Na górnym panelu znajdziemy dwa USB 3.0, USB Typu-C, wejście audio, przyciski power, reset oraz LED do kontroli podświetlania. Co istotne Z10 DUO nie starszy budżetowymi rozwiązaniami. Całość konstrukcji jest solidna a do tego nie dopatrzyłem się fabrycznych niedoróbek. Jakością spokojnie może stanąć obok innych producentów w segmencie 500 zł.

 

Obudowa posiada cztery wentylatory 120 mm ZM-IF120 z podświetleniem ARGB. Ich cechą charakterystyczną jest efekt nieskończonego lustra po środku wentylatora. Cała czwórka połączona jest z niewielkim kontrolerem RGB standardem 3-pin 5V. Kolorami zarządzamy przyciskiem na obudowie lub podpinamy się do płyty głównej. Pracę wentylatorów ogarnia sygnał DC wtyczką 3-pin. Szkoda, że nie są to jednostki w standardzie PWM.

zalman z10 duo

Obudowa posiada dwa ciekawe dodatki. Pierwszym jest podpórka dla kart graficznych z magnetycznym zaczepem. Do tego ma już zamontowany stelaż do wertykalnego montażu GPU. Niestety risera PCIe nie ma na pokładzie. Oczywiście kartę grafiki zamontujecie też horyzontalnie. Do wyboru do koloru.

 

Co możemy włożyć do środka obudowy?

Obudowę przystosowano do płyt głównych ATX, mATX, E-ATX lub mini-ITX. Karta graficzna nie powinna być dłuższa niż 395 mm, niezależnie od tego czy wybierzemy wertykalny czy horyzontalny montaż. Maksymalna długość zasilacza nie może przekraczać 200 mm. Na dyski w standardzie 3.5” i 2.5” mamy dwie kieszenie w piwnicy obudowy. Dodatkowe dyski 2.5” przykręcimy również za płytą główną.

zalman z10 duo

W kwestii chłodzenia Z10 Duo pozwala na dość sporo. Dopuszczalna wysokość chłodzenia powietrzem to 173 mm. Natomiast na froncie i górze obudowy zmieścimy chłodnice 240/280/360 mm. Z tyłu przymocujemy radiator 120 mm.

zalman z10

Plusy Z10 DUO zgarnia za przemyślany cable management. Obudowa oddaje do naszej dyspozycji sporo miejsca w środku i masę punktów zaczepowych dla opasek zaciskowych. Operowanie dłońmi nie sprawia żadnych problemów, bo miejsca tu nie brakuje a samo uporządkowanie przewodów zajmuje raptem parę minut.

 

A jak wyglądają temperatury w Zalman Z10 DUO?

Obudowę sprawdziliśmy w dwóch scenariuszach: spoczynek komputera oraz obciążenie grą w rozdzielczości 2560 x 1440 px. Na pokładzie znalazł się Core i5-11600K chłodzony przez cooler CNPS9X od Zalmana. Natomiast karta graficzna to RTX 3080 Ti od Inno3D.

zalman z10

Pierw na froncie założyliśmy szklany panel. Pod obciążeniem odnotowaliśmy 76 stopni dla RTX 3080 Ti oraz 68 stopni i5-11600K. Przejście na panel typu mesh pozwoli zbić dwa do trzech stopni na karcie graficznej oraz około pięciu na procesorze. Test trwał nieco ponad 30 minut. Natomiast w spoczynku, niezależnie od panelu na froncie, temperatury były bardzo niskie.

 

Testy zostały przeprowadzone w znormalizowanych warunkach, gdzie wentylatory z przodu i z tyłu działały na 50% swoich możliwości niezależnie od typu pracy. Tym samym zasadom podlegało chłodzenie CPU. Prędkość wentylatorów obudowy wynosiła ok. 980 RPM a procesora mniej więcej 940 RPM. Warto zaznaczyć, że wentylatory podłączone do płyty głównej rozgałęźnikiem obudowy nie pozwalają na płynną regulację obrotów. Lepiej nimi bezpośrednio wpiąć się do płyty głównej.

 

Podsumowanie

W cenie poniżej 500 PLN firma Zalman dostarczyła całkiem ciekawe rozwiązanie w segmencie mid-tower. Z10 DUO to dobrze wyposażona, solidna i elegancko wyglądająca obudowa warta polecenia. Niemała niespodzinka i ciekawe uzupełnienie segmentu mid-tower.

ocena

 

  • Plusy
  • Estetyczna i minimalistyczna
  • Solidne wykonanie
  • Ciche fabryczne wentylatory
  • Mnogość możliwości
  • Minusy
  • Trochę szkoda, że nie ma risera
O autorze
TommyLeeTommyLee
1637 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]