Test chłodzenia Zalman CNPS17X - Test

01
TommyLee

W grudniu ubiegłego roku Zalman zaprezentował nową linię coolerów dla współczesnych platform AMD i Intel. Dwadzieścia lat doświadczenia koreańskiej marki na tym polu budzi niemałe oczekiwania względem CNPS20X i CNPS17X.

Przejdźmy do konkretów. Zalman CNPS20X to dwuwieżowa konstrukcja wyceniona obecnie na 380 zł. Alternatywę stanowi identycznie wyglądający, acz wyraźnie mniejszy CNPS17X wyceniony na około sto złotych mniej – cena na podstawie sklepu Morele.net na dzień 27.09.2020. Producent przekonuje, że jego konstrukcje mogą swobodnie wymieniać ciosy z tuzami branży w postaci Noctua i be quiet! Przekonajmy się, czy za tymi przechwałkami stoją czyny mogące poprzeć założenia inżynierów Zalman.

Rozpakowanie i montaż

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Na tym polu CNPS17X i jego większy brat nie wypadają najlepiej. Opakowanie przywodzi na myśl raczej tanie produkty krążące po Alliexpress aniżeli high-endowe chłodzenie dla procesora pokroju i9. Po rozpieczętowaniu pudła do naszych rąk trafia spory komplet akcesoriów. Poszczególne opakowania nie są oznaczone w żaden sposób, to też szybko można się w tym pogubić. Wymiary samego chłodzenia wynoszą 140mm x 160mm x 100mm. Jego waga nie przekracza 700g. Producent usilnie zwraca uwagę na falisty kształt żeber. Ma on przysłużyć się większej powierzchni rozpraszania ciepła o jakieś 15%. Całość uzupełnia pięć ciepłowodów, przechodzących przez wypolerowaną podstawę.

zalman cnps17x

Dla doświadczonego zawodnika montaż nie powinien zająć więcej niż piętnaście minut. Dla mniej obytych w temacie zadanie może wydawać się karkołomne. Do prostoty i czytelności procesu, jaki reprezentują sobą produktu Noctua czy be quiet! sporo brakuje. CNPS17X pasuje odpowiednio na podstawki AMD AM4/AM3 oraz Intela: LGA2066, 2011-V3, 2011, 115x i 1200. Konstrukcja po nałożeniu wentylatora nie koliduje z modułami RAM w przeciwieństwie do swojego większego brata.

zalman cnps17x

Wentylator SF140 to nietypowa konstrukcja pozbawiona ramek i jego montaż to najbardziej irytująca część całego procesu instalowania chłodzenia. Jego późniejsze rozświetlanie wymaga podpięcia końcówki typu 3-pin RGB do płyty głównej. Całością możemy zarządzać z poziomu oprogramowania pobieranego z strony Zalman.

Testy

Po niespełna półgodzinie pracy w benchmarku Blender uzyskałem temperaturę 68°C. To tylko dwa stopnie więcej niż większy brat CNPS20X (cena 380 zł) i Assassin III od Deepcool (470 zł). Podczas typowych zajęć nie zobaczymy więcej niż pięćdziesiąt stopni. Natomiast podczas grania przedział 50 do 60°C to absolutna norma zależnie od specyfiki tytułu.

cnps17x temperatury

Wentylator SF140 na CNPS17X pracował z domyślnymi parametrami zarządzanymi przez BIOS. Jest to zatem zakres od 750 RPM w Idle do 1300 RPM pod pełnym obciążeniem CPU. Nie jest to król ciszy, ale nie jest to również najgłośniejszy wentylator w tym segmencie. 40dB uświadczymy jednynie przy pełnym obciążeniu procesora pokroju i7 lub mocniejszego. Przykładowo podczas grania przeważnie usłyszymy delikatny szum, ale tu wiele zależy tak naprawdę od kultury pracy karty graficznej. W mojej ocenie chłodzenie przeszło pozytywnie praktyczny test.

Zalman wciąż w siodle

Firma Zalman zaskoczyła pozytywnie. Chłodzenie CNPS17X to znakomity kandydat, jeśli chcecie schłodzić procesory z średniej półki cenowej – i5-10600K lub Ryzen 7 3700X. Cooler powinien również poradzić sobie z podkręcaniem tych jednostek. Jak pokazał powyższy test z pracującym na pełnych obrotach procesorem i7-8700 posiadał jeszcze spory zapas.

Mam tylko dwa zastrzeżenia. Pierwszym jest mocno przekombinowany proces montażowy, który robi się jeszcze trudniejszy w przypadku większego CNPS20X. Warto, aby następne rewizje chłodzenia naprawiły tę bolączkę. Po drugie mimo naprawdę przyzwoitych wyników wentylator dołączony do zestawu nie jest najbardziej udaną konstrukcją pod względem estetycznym. SF140 jest zdecydowanie przekombinowany. W ten sposób psuje prostą, wręcz ascetyczną stylistykę całego coolera. Nie wspomnę już o tym, że sam montaż SF140 potrafi napsuć krwi, szczególnie, że nietrudno o połamanie plastikowych części. Jeśli idzie o efekt RGB sami musicie ocenić ten walor estetyczny.

W mojej ocenie Zalman jest na dobrej drodze. CNPS17X robi to, do czego został zaprojektowany, czyli chłodzi procesor. I oczywiście wywiązuje się z zadania bardzo dobrze. Jeśli tylko zostaną poprawione choćby bolączki techniczno-estetyczne na poziomie wentylatora to konkurencja na pewno będzie mieć ciężki orzech do zgryzienia. Generalnie jeśli szukacie czegoś nietuzinkowego i mogącego pochwalić się RGB a przy okazji porządnie chłodzącego to warto zainteresować się ofertą Zalmana.

 

 

 

  • Plusy
  • Wzorowo chłodzi CPU z średniej półki
  • Wygląd i budowa całej wieży
  • Przy typowym obciążeniu bardzo cichy
  • Dla niektórych fakt posiadania RGB
  • Minusy
  • Przekombinowany proces montażu
  • Konstrukcja wiatraka...
  • ...i jego wygląd (ocena mocno subiektywna)
O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]