TOP 7 gier z dinozaurami - Felieton

21
Parsec

Niedawna zapowiedź ARK, a także hype na Jurassic World sprawił, że w redakcji zaczęliśmy wspominać stare dobre czasy, gdy wielkie gady były numerem jeden w naszych sercach. Przypomnieliśmy sobie o genialnym czasopiśmie Dinozaury!, gdzie po raz pierwszy zobaczyliśmy triceratopsa w pełnej okazałości dzięki okularom 3D, czy składaliśmy szkielet tyranozaura, który świecił w ciemności. Mówiąc nowomową: nostalgłę.

 

HUEHUEHUEAHAHUEHUAHA

 

 

Korzystając z tej jakże wspaniałej okazji, przygotowaliśmy dla was listę kilku gier z dinusiami, które na zawsze znalazły się w naszych sercach. Tyle słowa wstępu, potrzebujemy czegoś co wprowadzi nas w nastrój. Maestro!

 

 

Carnivores

 

Carnivores jest pierwszym dinosaur hunterem na naszej liście. Gra wrzucała nas w niedaleką przyszłość w czasy tak oklepane dla science-fiction, że hoho. W gierce gdzieś na drugim końcu wszechświata znajduje się planeta, gdzie żyją istoty łudząco podobne do gadów, które przechadzały się po Ziemi kilkadziesiąt milionów lat temu. Z typowo amerykańskim podejściem idziemy zapolować na parę gatunków dinusiów, nie martwiąc się o ekosystem planety. Grało się miło, ale na dłuższą metę przygoda była dosyć monotonna, a świat pusty niczym portfel studenta, ale trzeba pamiętać, że mówimy o grze z 1998 roku.

 

 

Jurassic Park: The Game

 

Niektórzy zaczną się zastanawiać, co tu robi gra od Telltale Games? Nie ukrywajmy, to całkiem przednia gra oparta o świat Parku Jurajskiego. Przygoda była całkiem niezła, filmowa i czasem ekscytująca, ale nie o tym mowa. Nie ukrywam, że największą przyjemność sprawiło mi bezkresne poprawianie śmiesznych sekwencji, w których giną bohaterowie historii. Nie było w tym nic złego, gdyby nie fakt, że największą frajdę sprawiało mi „zabijanie” dzieći podczas ich części przygody. Wiem, że brzmię jak jakiś psychol, ale było to miodne!

 

 

Dino D-day

 

Wyobraźcie to sobie: Hitler znajduje sposób na wykorzystanie dinozaurów w swojej armii tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej... Genialne nie?! Dino D-Day to typowa gierka multi oparta o silnik Source, jednak jest niezwykle zabawna w swojej koncepcji. Prócz żołnierzy osi i aliantów na mapie pojawiają się zaprzyjaźnione dinozaury. Pomyślcie, że za jednym razem jesteście kompsognatem-kamikaze, by w następnym życiu stać się tyranozaurem z działkami tuż obok paszczy. M.E.G.A.

 

 

Turok: Dinosaur Hunter

 

Słynny Turok jest serią gier o polowaniu na dinozaury gdzieś w odległym świecie poza czasem. To tutaj po raz pierwszy zastrzeliłem swojego tyranozaura i sprawiło mi to niemałą radość. Ba, poczułem się jak prawdziwy łowca, który może zrobić niemal wszystko. Gra z punktu widzenia rynku też spisała się całkiem nieźle, gdyż nieźle poprawiła sprzedaż konsolki Nintendo 64.

 

 

Trespasser

 

Tresio to też była gra. W swej stylistyce przypominała Turoka jednak w paru kwestiach robiła to lepiej, ba, można powiedzieć, że na tamten czas była całkiem rewolucyjna. Mogliśmy podnosić przedmioty, co zostało przedstawione w dosyć niezły, acz zabawny sposób. Gorzej było, gdy musieliśmy coś zastrzelić... 
Kolejną interesującą kwestią było pokazanie paska zdrowia mimo braku interfejsu. W związku z tym, że nasz bohater był kobietą w stylu Lary Croft, nasze zdrowie zostało przedstawione jako tatuaż na... biuście bohaterki. W tym Dreamworks Interactive musiały wówczas pracować niezłe śmieszki.

 

 

Dino Crisis 2

 

Boniu, jakie to było dobre. Dla Cascada to jedna z najpiękniejszych gier na PSX, jakie kiedykolwiek powstały i trudno byłoby mi się z tym nie zgodzić. Dino Crisis 2 najbardziej przypominał mi Resident Evil, jednak tu walczyliśmy z watahą dinozaurów wygłodniałych niczym stado Amerykanów. Grało się całkiem miło, chociaż gra wyglądała okropnie w wersji na PC. Fuj!

 

 

Cadillacs and Dinosaurs

 

Nie ma bardziej kiczowatej koncepcji gier niż tytułowe połączenie cadillaców i dinozaurów. Na pierwszy rzut oka laik może pomyśleć, że to zwykły beat 'em up, jednak trochę się myli. W Kadilakach napieprzamy się nie tylko z bandą złych chuliganów, ale też z dinozaurami. Kto nie chciałby sprać raptora po japie?

Patrząc na stare gameplaya przypominają mi się stare, dobre czasy, gdy siedziało się w jakimś ośrodku nad jeziorkiem i grało w gry tego typu. Dla mnie to były świetne chwile, dla rodziców trochę gorsze, bo zawsze musieli mieć ze sobą spory zapas bilonu.

 

 

To tyle od nas. Jakie są wasze ulubione gry z dinozaurami? Napiszcie w komentarzach i dajcie nam znać!

O autorze
ParsecParsec
332 1
Miłość do gier PC-towych wyssał z mlekiem matki. Amator gier wszelakich, a w szczególności gier ekonomicznych i Guild Wars. Początkujący badacz kultury graczy komputerowych, ale tylko po godzinach i przy dobrym piwie.

2 Komentarze

awatar
TheXan (gość) 7 lat temu

Jurassic Park Operation Genesis... GENIALNA GRA!

0 Odpowiedz
awatar
Madzia (gość) 8 lat temu

No jak! :) Prehistorik!! https://www.youtube.com/watch?v=xtvTKvjfVl8

2 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]