Asustor AS6204T - wydajny NAS dla Twojej firmy - Test

28
Darius

Przy ostatnim teście nie wspomnieliśmy o tym iż, Asustor to marka należąca do spółki założonej przez firmę Asus. Tak tego Asusa, który produkuje karty graficzne, monitory i wydajne laptopy i topowy sprzęt dla graczy.

Pierwsze wrażenie

Zaraz po wyciągnięciu NASa z kartonika (świetnie przygotowanego), naszym oczom ukaże się zgrabnie wyglądająca czarna bryła, która okazuje się być Nasem. Jest zdecydowanie większa niż AS1002T, ale nadal na tyle mała, iż nie wstydził wstawić go do salonu.

Czym jest NAS?

NAS to pamięć masowa, którą podłącza się - zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet - bezpośrednio do sieci komputerowej. Zapewnienia szybki i sprawny dostęp do wszystkich zgromadzonych na niej danych z każdego miejsca na ziemi gdzie oczywiście jest dostępny internet.

 

Specyfikacja 

Procesor: Intel Celeron N3510 (4 rdzenie, 1.6 GHz, 2.08 GHz w trybie Turbo)
Pamięć RAM: 4 GB DDR3L (max 8 GB)
Dyski twarde: możliwość instalacji 4x HDD SATA II/III 3.5/2.5 cala o pojemności łącznej 40 TB
Obsługa S.M.A.R.T., hot-swap i automatycznej odbudowy uszkodzonej macierzy
Typy macierzy dyskowych: JBOD, RAID (0, 1, 5, 6, 10), system plików ext4
Interfejsy sieciowe: 2x Gigabit LAN, wsparcie dla agregacji łącza, IPv6, WoL, VLAN
Wejścia/wyjścia: 2x USB 2.0, 3x USB 3.0, 2x eSATA, 1x HDMI, 1x S/PDIF
Możliwości rozszerzenia: pamięci USB, drukarka USB, karta Wi-Fi, adapter Bluetooth, kamera IP, klawiatura, mysz, napęd optyczny
Kensington Lock
System operacyjny: Asustor Data Master (ADM) 2.6
Zarządzanie RAID: thin provisioning
Obsługiwane protokoły sieciowe: CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, HTTP/HTTPS, iSCSI, SNMP, NTP, DDNS, SSH, WebDAV
Obsługa sieci VPN (PPTP, OpenVPN)
Możliwość pobierania plików przez protokoły BitTorrent, HTTP, FTP
Automatyczne sprawdzanie integralności danych
Opcje backupu danych: rsync, FTP backup, USB backup, One Touch Backup, Amazon S3
Wirtualizacja: Microsoft Windows Server Hyper-V, Citrix XenServer
Wymiary: 18.6 x 17.0 x 2.3 cm (wys. x szer. x gł.)
Waga: 2.9 kg
Gwarancja: 24 miesiące

 

Czym jest raid?

Dyski w zależności od naszych preferencji  mogą działać w różnych systemach RAID: , RAID 0, RAID 1, 5, 6 10, JBOD oraz systemie plików ext4.

- RAID 0 - polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N × rozmiar najmniejszego z dysków, gdzie „N” oznacza liczbę dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskuje się znaczne przyspieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na równoległe wykonywanie operacji na wszystkich dyskach w macierzy. Warunkiem uzyskania takiego przyspieszenia jest operowanie na blokach danych lub sekwencjach bloków danych większych niż pojedynczy blok danych macierzy RAID 0.

- RAID 1 - Polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. Powstała przestrzeń ma rozmiar najmniejszego nośnika..

- JBOD - To połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID, zarządzającego dostępem do dysków. 

- RAID 5 - Bity parzystości nie są zapisywane na specjalnie do tego przeznaczonym dysku, lecz są rozpraszane po całej strukturze macierzy. RAID 5 umożliwia odzyskanie danych w razie awarii jednego z dysków przy wykorzystaniu danych i kodów korekcyjnych zapisanych na pozostałych dyskach.

- RAID 6 - Macierz z podwójną parzystością, realizowana np. jako 5+2, albo 13+2. Kosztowniejsza w implementacji niż RAID 5, ale dająca większą niezawodność. Awaria dwóch dowolnych dysków w tym samym czasie nie powoduje utraty danych.

- RAID 10 - Macierz realizowana jako RAID 0, którego elementami są macierze RAID 1. W porównaniu do swojego poprzednika realizuje tę samą koncepcję połączenia zalet RAID 0 i RAID 1, lecz w odmienny sposób. Stripingowi podlegają relatywnie niewielkie bloki danych, które są zapisane na dwóch dyskach, dzięki czemu podczas wymiany uszkodzonego dysku odbudowywany jest tylko fragment całej macierzy.

 

Dla kogo?

Z punktu widzenia gracza inwestycja w tak drogiego NASa może okazać się całkowicie nieuzasadniona, bo za jego cenę możemy złożyć całkiem niezłego pieca. Przydaje się w sytuacji, kiedy mamy firmę z ogromnym przepływem ważnych danych, do których dostęp musimy mieć absolutnie wszędzie.

 

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Asustor AS6204T wygląda całkiem nieźle, widać, że przyłożono się to jego tworzenia. Świetna, jakość materiałów w połączeniu z małymi gabarytami Tworzy idealną całość. Jego skromne wymiary sprawiają, że zmieści się praktycznie wszędzie. Warto zaznaczyć, ze praktycznie cała struktura obudowy wykonana jest ze stali. Przez co waga oscyluje w granicach 3kg bez dysków.

Przedni panel wygląda szczególnie interesująco, znajdują się na nim diody led, przycisk startowy, ekran LCD, cztery przyciski sterujące, oraz cztery szyny na dyski i jeden port USB 3.0.

Na tylnej części pojawiło się złącze audio S/PDIF, port HDMI, dwa dodatkowe porty eSATA, dzięki którym możemy dołożyć jeszcze więcej dysków. Dwa porty LAN, dwa porty USB 2.0 kolejne dwa 3.0 oraz przycisk resetu. 

Na spodzie pojawiły się cztery sporych rozmiarów gumowe nóżki zapobiegające wibracjom urządzenia i poprawiające stabilizacje.

W środku wszystko skondensowano do minimum. Pamięć ram możemy rozszerzyć do maksymalnie 8GB.

 

Testy

Metodologia naszych testów polegała na sprawdzeniu NAS-a oraz  możliwości dysków. W tym wypadku otrzymaliśmy 4 dyski SSD OCZ Vertex.

Do kopiowania wykorzystaliśmy Total Commandera.

Zapis

 Odczyt

Atto Disk Benchmark

Anvil

Zużycie energii elektrycznej

Przy podłączonych czterech dyskach:

- W spoczynku: 20 W

- W stresie: 26 W

Oprogramowanie i instalacja

Instalacja jest mega prosta i tak naprawdę wystarczy kilka kliknięć do tego, żeby skonfigurować całość w niecałe 5 minut.

Proces instalacyjny rozpoczyna się od komunikatu z informacją o tym, żebyśmy upewnili się czy wszystkie dyski zostały właściwie podłączone.

Następnie system sam zweryfikuje czy nie ma dostępnych nowych aktualizacji jeżeli takowe się pojawią, natychmiast rozpocznie pobieranie.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pojawi się okno z informacją o tym, w jaki sposób możemy skonfigurować NASa. Wybieramy ręczne, bądź szybkie konfigurowanie.

Następnie wybieramy hasło administratora i nazwę serwera.

Ustawiamy datę.

Wprowadzamy ustawienia sieci.

Ustawiamy najlepszy dla nas System RAID.

I czekamy, aż wszystko się poustawia. I gotowe.

Po instalacji powinien pojawić nam się ekran logowania.

A po przebrnięciu przez proces konfiguracji, naczym oczą ukazjuje się menu główne. W niem możemy zarządzać NASem.

Aplikacji jest sporo, gdyby okazały się niewystarczające jest sklep, w którym bez problemu możemy pobrać dodatkowe.

Pojawił się też specjalny monitor zasobów, który w czasie rzeczywistym pokazuje, ile mocy w danym momencie wykorzystuje nasza zabawka.

 

 Pojawił się też rozbudowany menadżer plików.

Menu z opcjami konfiguracyjnymi.

Specjalny moduł zarządzania dyskami.

Oprogramowanie Asustora jest bardzo proste, szybkie i funkcjonalne.

 

Podsumowanie

Czy warto, więc w takowego NASa się zaopatrzyć? Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich wykresów, wyników naszych testów, zagłębieniu się w specyfikację sprzętową oprogramowania uważam, ze Asustor AS6204T to całkiem rozsądny wybór. Za stosunkowo rozsądne pieniądze otrzymujemy wydajny serwer, który powinien sprawdzić się w każdej sytuacji. Za sprawą swojej uniwersalności powinien przekonać każdego - nada się do domu i do firmy. Jest kilka mniejszych problemów. Ale w ogólnym rozrachunku nie rzutują one na ocenę końcową. My Asustor AS6204T zdecydowanie polecamy!

 

  • Plusy
  • Bardzo wszechstronny
  • Przyjemny design
  • Ogromna ilość portów
  • Wyświetlacz LCD
  • Bardzo przyjemne i proste oprogramowanie
  • Możliwość rozszerzenia pamięci RAM
  • Świetna wydajność
  • Minusy
  • Pobór mocy
O autorze
DariusDarius
881 2

2 Komentarze

awatar
Marees (gość) 7 lat temu

W poniedziałek kupuje 6104t

1 Odpowiedz
Darius 7 lat temu

Świetny model! Polecam

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]