• Strona główna
  • Leasing sprzętu komputerowego czy raty - co jest bardziej opłacalne? leasing sprzętu komputerowego czy raty - co jest bardziej opłacalne?

Leasing sprzętu komputerowego czy raty - co jest bardziej opłacalne? Leasing sprzętu komputerowego czy raty - co jest bardziej opłacalne? - Sprzęt

51
TommyLee

Technologie, a zwłaszcza sprzęt komputerowy rozwija się w zatrważającym wręcz tempie – co roku pojawiają się nowe, szybsze i mocniejsze rozwiązania, tak dla firm jak i osób prywatnych. Nie ma co ukrywać, że firmowy sprzęt komputerowy co jakiś czas będzie wymagał wymiany, warto wówczas postawić na najmocniejszy sprzęt na rynku, który będzie nam służył przez długie lata. Problemem jest jednak cena, przez którą coraz częściej decydujemy się na system ratalny. Nie jest to jednak jedyna możliwość, tak jak w przypadku samochodów czy innych dóbr, również sprzęt komputerowy możemy wziąć w leasing - jednak które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla naszej kieszeni?

 

Co musisz wiedzieć o leasingu?

Leasing sam w sobie ma wiele zalet, które często sprawiają, że jest on bardziej opłacalny od standardowych rat – zwłaszcza dla małych firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Za sprzęt zapłacą bowiem w systemie wygodnych rat, które nie nadszarpną ich budżetu. Zanim jednak zdecydujemy się na linię  leasingową, warto będzie poznać zarówno wady, jak i zalety takowego rozwiązania.

Do największych zalet leasingu trzeba zaliczyć:

  • zarówno wpłatę początkową jak i raty leasingowe można w całości wliczyć w koszty uzyskania przychodu (w systemie ratalnym odliczyć można jedynie odsetki).
  • Dzięki temu, że podatek VAT naliczany jest od poszczególnych opłat, nie ma konieczności opłacania go w całości już na początku umowy (odwrotnie do sprzedaży ratalnej).
  • Leasing nie wpływa na możliwości kredytowe (bankowe) przedsiębiorstwa.
  • Daje dostęp do dóbr bez angażowania własnych środków.
  • Dzięki leasingowi możemy w lepszy, a przede wszystkim szybszy sposób reagować na sytuacje na rynku, umożliwia on bowiem błyskawiczną inwestycję w dane dobro.
  • Otrzymanie kredytowania w formie leasingu jest znacznie prostsze niż uzyskanie kredytu bankowego.
  • Dzięki leasingowi pokryjecie koszty użytkowania sprzętu z bieżących przychodów waszej firmy.

Jak zwykło się mawiać – nie wszystko złoto co  się świeci. Tak samo jest w przypadku leasingu, można bowiem wskazać kilka istotnych wad tej formy finansowania – będą to przede wszystkim:

  • Ogólnie rzecz biorąc, leasing jest dużo droższy od standardowych kredytów bankowych.
  • Leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności za stan leasingowanego dobra, nie ma więc obowiązku utrzymywania go w stanie użyteczności.
  • Niedopełnienie umowy, jak chociażby opóźnienie w spłacie rat będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi lub nawet rozwiązaniem umowy.
  • Leasingowane dobro pozostaje własnością leasingodawcy.
  • Jako leasingobiorca nie możemy domagać się od leasingodawcy usunięcia ewentualnych wad zakupionego sprzętu (chyba że uszkodzenia wynikają bezpośrednio z winy leasingodawcy).
  • Brak możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy leasingowej – zawierana jest na określony czas.

Podsumowując

Można powiedzieć, że leasing jest idealnym rozwiązaniem dla małych, raczkujących dopiero firm, które nie dysponują wysokim kapitałem (sprawdź oferty leasingu tutaj). Większe firmy powinny zdecydować się na kupno w systemie ratalnym, będą musiały włożyć w inwestycję więcej  pieniędzy w krótszym czasie, jednak w ogólnym rozrachunku zapłacą mniej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem wydaje się kupno takiego sprzęty na własną rękę, jest to najtańsza i najprostsza możliwość, wymaga jednak wysokiego wkładu finansowego.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

5 Komentarzy

awatar
Adaśko (gość) 5 lat temu

jak dla mnie to raty. ja np ostatnio non stop kupuję na https://restartplus.pl i zawsze jak jest już większe zamówienie to biorę na raty. mega wygodne to jest jak dla mnie. kupić coś i sobie spłacać co miesiąc po trochu.

0 Odpowiedz
awatar
Trustka (gość) 6 lat temu

Leasingi mocno trzymają trend wzrostu ale to raczej padnie na rzecz dzielenia się autami wypożyczanymi na minuty co pozwala znacznie zmniejszać koszty przedsiębiorców którzy potrzebują aut do celów służbowych przy pokonywaniu rzadko i/lub niewielu km. EFL, Grupa Idea, vw, polleasingi zaczną powoli wycofywać się z rynku pojazdów i zaczną udzielać się przede wszystkim w sprzęcie. Argumentem popierającym moją idee jest choćby allegro, które ogarnęło leasing dla swoich Klientów z kontem biznesowym możliwość wzięcia sprzętu do 60 tysięcy na kredyt. Dodatkowo przez internet. Praktycznie zero formalności.

0 Odpowiedz
awatar
Łoś (gość) 6 lat temu

Jest jeszcze trzecia opcja. Wynajem długoterminowy. Wszystko zależy od tego co potrzebujemy i jak długo musi korzystać z danego sprzętu oraz to czy będziemy chcieli go później wykupić. Wynajem długoterminowy sprzętów (np. toprental) jest jeszcze nowością na ryku RP ale powoli przegryza się do potencjalnych odbiorców, tak samo jak z początkiem lat 90 leasingi (mbank, efl) a od zawsze kredyty (wszystkie banki:D).

0 Odpowiedz
awatar
Martyna (gość) 6 lat temu

@grzegorz tez korzystam z leasinglaptopa.pl i potwierdzam, duza elastycznosc i swoboda w dopasowaniu rat :)

0 Odpowiedz
awatar
Grzegorz (gość) 6 lat temu

Jak dla mnie leasing. raty sa znacznie bardziej dopasowane. Ja np. brałem 3 komputery iMacki Retina na firmę przez leasinglaptopa.pl i sam dobrałem ilośc rat i wysokośc wpłaty początkowej i dzięki temu sam rozporządziłem moimi ratami i tym samym budżetem :)

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]