Zalman: chłodzenie, podkręcanie i efekty świetlne w pełnej ciszy

TommyLee - 
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

Zalman CNPS9X Optima to system chłodzenia powietrzem, który docenią domowi overclockerzy oraz miłośnicy cichych komputerów.

 

Chociaż tzw. ekstremalny overclocking, z użyciem ciekłego azotu czy suchego lodu jest bardzo efektowny, jednakże nie tak wygląda najbardziej popularna forma podkręcania. Najczęściej, gdy mowa o overclockingu, mówimy raczej o tym domowym - realizowanym na dobrych układach chłodzących powietrzem, nie wykraczającym daleko poza domyślne ustawienia procesora. Jednak te dodatkowe 300-400 MHz czasem potrafi decydować np. o osiągnięciu pełnych 60 FPS w grze albo wygodniejszej pracy z obróbką wideo. Do takiego właśnie overclockingu producenci, w tym południowokoreański Zalman tworzą układy chłodzenia powietrzem o nieco większych niż w przypadku stockowych coolerów gabarytach. Doskonały przykład to Zalman CNPS9X Optima.

 

Aluminiowa podstawa CNPS9X Optima przecięta jest czterema heat-pipe’ami prowadzącymi wprost do dużego radiatora. W przeciwieństwie do wielu obecnych na rynku rozwiązań, tutaj producent zdecydował się na bezpośredni kontakt ciepłowodów z IHS’em procesora. To przyspiesza transfer termiczny, a tym samym zwiększa wydajność CNPS9X Optima. Zastosowany tu radiator, dzięki gęstemu użebrowaniu, odprowadza ciepło skutecznie, a tym samym pozwala całemu układowi pracować z procesorami o TDP nawet 180 W.

Ruchem powietrza kieruje tu wentylator o średnicy 120 mm, obracający się z prędkością do 1500 rpm. Całość, mimo wydajnego działania, zachowuje się bardzo cicho. 26 dB to naprawdę niewiele. Tzw. szum tła w mieszkaniu w dużym mieście zwykle przekracza 30 dB.

 

Cena chłodzenia Zalman CNPS9X Optima to 99 zł.

 

Dane techniczne:

  • Masa: 594  g
  • Materiały: aluminium i miedź
  • Łożyska: gwintowe
  • Głośność: maksymalnie 26 dB +/- 10%
  • Kontrola prędkości: PWM
  • Zakres prędkości: od 600 do 1500 obr./min
  • Przepływ powietrza: 60,98 CFM  

 

 

 

 

Źródło:Entrymedia, Zalman

0 osób dodało komentarz
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

My Hero One's Justice 2 PS4

My Hero One's Justice 2 PS4

W MY HERO ONE’S JUSTICE 2 walka o sprawiedliwość wciąż trwa, ale tym razem jest o wiele większa, szybsza i bardziej zacięta. W tej opartej na popularnej serii anime grze, twoje ulubione...

259,00Do sklepu

0 Komentarzy