NVIDIA to jeden z głównych graczy na rynku układów służących do trenowania sztucznej inteligencji i to jej chipy są szeroko wykorzystywane w branży. Producent jednak nie zamierza pozostawać w tyle i opracował nową generację układów - podczas konferencji GTC24 zaprezentowano układy graficzne z rodziny Blackwell, które mają zastąpić obecne układy z rodziny Hopper
NVIDIA Blackwell - architektura
Nowa architektura Blackwell została stworzona z myślą o akceleratorach wspomagających sztuczną inteligencję. "Przez trzy dekady dążyliśmy do przyspieszenia obliczeń, aby umożliwić przełomy takie jak głębokie uczenie się i sztuczna inteligencja", powiedział Jensen Huang, założyciel i CEO firmy NVIDIA. "Generatywna sztuczna inteligencja to kluczowa technologia naszych czasów. Blackwell jest silnikiem napędzającym tę nową rewolucję przemysłową. Współpracując z najbardziej dynamicznymi firmami na świecie, zrealizujemy obietnicę sztucznej inteligencji dla każdej branży".
Porównanie układu graficznego NVIDIA Blackwell B200 (po lewej) i NVIDIA Hopper H100 (po prawej)
Jednym z głównych atutów jest nowa generacja bibliotek dla Transformer Engine, co pozwala nowym chipom obsługiwać większe modele i przeprowadzać bardziej złożone obliczenia. Producent zadbał także o poprawę niezawodności chipów.
Potężne układy graficzne Podczas konferencji zaprezentowano dwa układy graficzne: B100 i B200, które trafią do akceleratorów wspomagających sztuczną inteligencję. Chipy te składają się z 208 mld tranzystorów i zostały wykonane w niestandardowym procesie litograficznym TSMC 4NP.
Warto zauważyć, że układ NVIDIA Blackwell B200 składa się z dwóch chipletów o powierzchni około 800 mm2, które komunikują się za pomocą magistrali typu die-to-die (TSMC CoWoS-L) - to pozwala na budowę bardziej złożonych układów, które w praktyce działają jak jeden układ graficzny. Układ Blackwell B200 obejmuje 160 bloków SM, co daje 20 480 procesorów CUDA. Ponadto dostępne jest 192 GB pamięci HBM3e 8192-bit o przepustowości 8 TB/s. Układ korzysta z magistrali PCI-Express 6.0. Szacowany współczynnik TDP wynosi 1000 W.
Producent przygotował także słabszy wariant układu - model Blackwell B100, którego współczynnik TDP wynosi 700 W. Układ trafi do systemów obliczeniowych HGX innych firm.
Topowa wydajność Układy Blackwell zapewniają kilkukrotnie wyższą moc obliczeniową niż wcześniejsze modele z rodziny Hopper. Obecnie mówimy o prognozach, ponieważ układy graficzne Blackwell są jeszcze na etapie prac badawczych i nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału wydajnościowego.
1 Komentarz
To dla zwykłego zjadacza chleba nie będzie produkt. Tylko pod generowanie AI, a krzemu na zwykłe GPU im starczy?