Jak uchronić się przed atakami typu ransomware?

TommyLee - 
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

Ostatnie próby ataków typu ransomware na urządzenia NAS nie pozostały bez odpowiedzi. Tajwański Asustor nakłania swoich klientów do przyjęcia środków bezpieczeństwa w celu ochrony ważnych danych i tłumaczy jak to zrobić. 

Infrastruktura NAS coraz częściej pada ofiarą ataków ransomware. To zrozumiałe - hakerzy wiedzą, że dane są cenne dla użytkowników, dlatego starają się wymusić zapłacenie okupu. Można się jednak przed ich atakami zabezpieczyć. Asustor zaleca następujące działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych:

- Upewnij się, że ADM jest zawsze aktualny. Aktualne oprogramowanie jest mniej podatne na ataki ze strony hakerów. 

- Użyj systemu zapisu plików Btrfs i backupów migawkowych, aby przywrócić uszkodzone dane. Brtfs został opracowany m.in. pod kątem zapewnienia większego bezpieczeństwa danych. 

- Utwórz nowe konto administratora jednocześnie dezaktywując domyślne. Użyj przy tym silnego hasła. Domyślne konta mają standardowe hasła, które są znane hakerom. Korzystanie z nich to wystawianie swojego bezpieczeństwa na poważną próbę.

-  Włącz ADM Defender, który ma zaporę i ustaw czarną listę oraz białą listę. To pozwoli ograniczyć ruch z niesprawdzonych urządzeń. 

-  Wyłącz SSH i usługi terminalowe, jeśli nie są ci niezbędne. Im mniej potencjalnych kanałów ataku, tym lepiej.

-  Unikaj używania fabrycznie ustawionych portów. Najlepiej zmienić je wszystkie. Utrudni to potencjalny atak. 

-  Twórz kopie zapasowe danych w różnych miejscach, stosując narzędzie Asustor MyArchive, korzystajc z innych NAS-ów czy usługi synchronizacji w chmurze.


0 osób dodało komentarz
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

Lego Przygoda PL PS4

Lego Przygoda PL PS4

W LEGO® Przygoda gra wideo, będziemy posługiwać się fantastyczną mocą architektów, aby tworzyć niezwykłe, unikatowe konstrukcje LEGO. Mając do dyspozycji ponad 90 postaci zainspirowanych...

109,00Do sklepu

0 Komentarzy

TommyLeeTommyLee
Napisz do autora

Najnowsze recenzje

    Dołącz do zespołu Gamedot

    Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

    Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl