Zalman K1 – recenzja obudowy - Recenzje

00
TommyLee

Obecnie coraz więcej producentów decyduje się na obudowę z podświetleniem RGB. Dobrze nam znana marka Zalman niedawno zaprezentowała właśni taki model skrzynki: K1. Jak wśród innych konstrukcji prezentuje się najnowsza propozycja koreańskiej firmy?

Zalman K1 to obudowa o rozmiarze Midi ATX. Konstrukcję wyposażono w podświetlenie RGB oraz panel boczny ze szkła hartowanego. Wymiary 458 x 210 x 450 mm nie oznaczają, że urządzenie jest ciężkie - dzięki użyciu dość cienkiej stali, waży ono tylko ponad sześć kilogramów. Na plastikowym froncie obudowy umieszczono: wejścia mikrofonowe i słuchawkowe, dwa porty USB 3.0 i 2.0 oraz przełączniki Power i Reset. Ponadto znajduje się tu również przycisk sterujący podświetleniem RGB. Znamy już główne cechy urządzenia, przejdźmy więc do praktycznego zastosowania.

 

Obudowa Zalman K1 w praktyce

Wewnątrz można zainstalować płyty główne w formatach: ATX, mATX i mITX. Na szybko zamontowałem mobo Gigabyte w standardzie ATX i cała procedura przebiegła dość sprawnie. Producent przewidział siedem miejsc na karty rozszerzeń. Niestety śledzie są wyłamywane, jak w tanich obudowach. Na szczęście uwzględniono w zestawie odpowiednie zaślepki, ale trochę ich poskąpiono, bo do dyspozycji mamy tylko dwie. Przydadzą się, jeśli przykładowo mieliście kartę dźwiękową lub moduł Wi-Fi pod PCI, następnie postanowiliście zdemontować komponent i nie chcecie zostawić szpetnej dziury z tyłu obudowy.

Dla zasilacza mamy wydzieloną komorę, co w obudowach do 250 zł nie jest zawsze taką oczywistością. Jednostka zasilająca nie powinna przekraczać 190 mm. Zaraz obok niej znalazło się miejsce na dyski twarde. Dwie zatoki mieszczą „sanki” wykonane z tworzywa sztucznego, na których możemy zamontować nośniki pamięci 3.5 oraz 2.5 cala. Na tym nie koniec. Dodatkowe dwa dyski 2.5” zamontujemy zaraz obok płyty głównej grzbietem skierowanym w stronę szyby lub na odwrotnej stronie, zakrywając dyski metalowym panelem.

Na kartę grafiki przewidziano aż 380 mm, dzięki czemu GTX 1070 Ti zmieścił się bez problemu. Radiator CPU nie powinien być wyższy niż 178 mm. Ja zamontowałem chłodzenie AIO z chłodnicą 120 mm, którą przytwierdziłem na tyle, zastępując standardowy wentylator RGB. Z pewnością na plus trzeba zaliczyć swobodę, z jaką można instalować dodatkowe komponenty z tyłu, bez konieczności wykonywania większej gimnastyki.

Obudowa Zalman K1 udostępnia całkiem dobre możliwości montażu wentylatorów. Tych może być maksymalnie osiem, o ile decydujemy się tylko na wersje 120 mm. Dostępne warianty wyglądają następująco:

   - Przód: 3x 120 mm lub 2x 140 mm

   - Góra: 2x 120 mm/140 mm

   - Tył: 1x 120 mm/140 mm

   - Dół: 2x 120 mm

W temacie radiatorów chłodzenia AIO możliwości są takie:

   - Przód: 120 mm/240 mm/280 mm/360 mm,

   - Góra: 120 mm/240 mm

   - Tył: 120 mm

W zestawie znajdziemy tylko jeden wentylator 120 mm, o delikatnym akcencie RGB. Zresztą również przód nie atakuje użytkownika nadmiernym podświetlaniem – to tak na marginesie. Dość intrygująco wygląda możliwość montażu dwóch wentylatorów na obudowie tunelu zasłaniającego zasilacz. Choć do końca nie widzę większej zasadności takiego rozwiązania. Dysków nie trzeba chłodzić, a zasilacz i tak czerpie powietrze spod obudowy.
 

Pierwsze spostrzeżenia

Obudowa Zalman K1 podąża za ogólnymi trendami. Posiada podświetlenie RGB oraz duży przezroczysty panel z boku. Jest to ogólnie forma łącząca minimalizm wzornictwa z elementami stawiającymi jasno na tzw. „gaming”. Cieszy mnie, że producent wykazał nieco powściągliwości unikając zbytniej tęczy kolorów podświetlania LED. Wypunktować wypada jeszcze uwzględnienie filtrów przeciwkurzowych, szczególnie na górze mocowanego magnetycznie, ale w tym segmencie produktów to już raczej obowiązek niż miły dodatek.

Jednym z najważniejszych aspektów obudowy jest oczywiście komfort składnia. Pod tym względem nie mam większych zastrzeżeń. Konstrukcję przemyślano dość sensownie, a dostępna ilość miejsca tylko ułatwia sprawę. Umieszczenie wszystkich części i aranżacja kabli nie powinna skraść wam całego dnia. Niemniej, K1 nadaje się bardziej do złożenia komputera na pokaz aniżeli stacji roboczej, choćby ze względu na dość ograniczone miejsce dla dysków 3.5 cala. Przy jednoczesnej popularyzacji standardu M.2 i taniejących jednostek SSD 2.5” nie powinno być to jednak większym problemem w przyszłości.

Kolejnym aspektem jest oczywiście jakość wykonania. Tu sprawy komplikują się nieco bardziej, bo mamy zarówno tyle samo wad, co zalet. Po złożeniu komputer z odległości prezentuje się bardzo dobrze, niemal jak produkt z półki premium. Podczas składania widać jednak jak na dłoni, że w wielu miejscach producent zastosował cięcia kosztów. Wyłamywane śledzie są tego niezbitym dowodem. W obudowie powyżej 200 zł na rok 2019, takie rozwiązanie spotka się z sporą ilością krytyki ze strony recenzentów. Jednocześnie cienka stalowa blacha miejscami potrafi wywołać krzywy grymas na twarzy. W zamian natomiast dostajemy panel z hartowanego szkła, co dla wielu pewnie wyda się kompromisem do przyjęcia.


 

Wnioski

Nowoczesny, aczkolwiek stonowany design obudowy Zalman K1 idealnie wpisuje się w najnowsze trendy. Złożenie komputera nie będzie stanowiło najmniejszego problemu – wcale nie trzeba być  w tej dziedzinie ekspertem. Obudowa pozwala również na efektywne chłodzenie wszystkich podzespołów, jednak możemy usłyszeć działanie wentylatorów.

Wydatek rzędu 250 zł gwarantuje nam naprawdę solidny sprzęt. Co sprawia, że model Zalman K1 jest atrakcyjną propozycją? Miejsce na wszystkie podzespoły, ładny design z podświetleniem RGB, panel z hartowanego szkła oraz łatwy montaż. Urządzenie powinno znaleźć wielu chętnych wśród osób, które za niewielką cenę chcą stać się posiadaczami obudowy o ładnym designie i dobrych parametrach technicznych.

 

O autorze
TommyLeeTommyLee
1622 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]