• Strona główna
  • Msi x99a xpower gaming titanium - test super potężnego moba pod broadwell-e

MSI X99A XPOWER GAMING TITANIUM - test super potężnego moba pod Broadwell-E - Test

112
Darius

Ostatnio testowaliśmy całkiem udany model płyty Carbon za niecałe 700 zł. Dzisiaj natomiast MSI X99A XPOWER GAMING TITANIUM, którego cena oscyluje w granicy 2000zł, a więc całkiem sporo jak za moba. Ale to nie taka zwykła płyta główna.

Specyfikacja

Specyfikacja płyty głównej MSI X99A XPower Gaming Titanium:

- format: E-ATX
- podstawka: LGA 2011-3
- chipset: Intel X99
- pamięć RAM: 8x DDR4 16 GB 3400 MHz
- złącza dla kart rozszerzeń: 5x PCI-Express 3.0 x16, 1x PCI-Express 2.0 x1
- złącza dla dysków i napędów: 8x SATA 6 Gb/s, SATA Express 10 Gb/s, M.2 32 Gb/s, U.2 32 Gb/s
- złącza na tylnym panelu:

- port PS/S
- trzy porty USB 2.0
- sześć portów USB 3.0
- dwa porty USB 3.1 (A+C)
- przycisk do przywracania ustawień UEFI
- złącze sieciowe Rj45
- złącza antenowe dla karty Wi-Fi 802.11ac
- złącza audio 8-kanałowej karty dźwiękowej (w tym optyczne S/PDIF)

MSI Power

MSI X99A XPower Gaming Titanium jest płytą główną  przygotowaną w formacie eATX wyposażoną w chipset Intel X99 oraz zmodyfikowany socket LGA 2011-3, nazwany "MSI Patented Turbo Socket". Wygląda świetnie, srebrno czarna kolorystyka, tworzy ciekawy i atrakcyjny produkt.

Model posiada pięć wzmocnionych złączy PCIe 3.0 x16, jedno zwykłe PCIe 2.0 x1 oraz osiem slotów DDR4-3400 obsługujących do  maksymalnie 128 GB RAM.

Znajdziemy tu również sześć złączy SATA o przepustowości 6 Gb/s, SATA Express o przepustowości 10 Gb/s oraz po jednym porcie M.2 i U.2.

Za dźwięk odpowiada Realtek ALC1150 wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym oraz wysokiej jakości kondensatorami. Do układu dźwiękowego dołączone jest dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu możemy spersonalizować doznania pod siebie.

Tylny panel posiada porty PS/2, 3x USB 2.0, 6x USB 3.1 Gen1, 2x USB 3.1 Gen2 (A i C) oraz wejścia RJ45 LAN. Dodatkowo, znaleźć można tutaj fizyczny przycisk do resetu CMOS, dwa miejsca dla anten do karty sieciowej w standardzie 802.11ac oraz komplet pozłacanych złączy audio.

Bardzo fajnym ficzerem dla mniej zaawansowanych userów będzie pokrętło Game Boost, które odpowiada za szybkie podkręcianie procesora. Wystarczy przesunąć na odpowiednią wartość a płyta sama zwiększy napięcia i przyśpieszy jego działanie.

UEFI

UEFI od MSI jest bardzo interesujące z wielu powodów. Oprogramowanie jest bardzo intuicyjne i jego obsługa nie powinna sprawić większych kłopotów. Sam interfejs może pracować zarówno w zapewniający dostęp do podstawowych ustawień oraz tych bardziej rozbudowanych. Wygląda o tak:

Intuicyjne, przystępne proste w konfiguracji.

Testy

Nasza metodologia różni się od tej, którą możecie znaleźć na innych portalach, sprawdzamy tylko i wyłącznie te elementy, które mogą być przydatne dla średnio zaawansowanego gracza. Czyli

- zużycie energii

- możliwości podkręcenia procesora

- wydajność w grach

- czas bootowania 

A więc zacznijmy od poboru mocy. Z naszą konfiguracją była na poziomie 40W w stanie spoczynku w największym stresie około 75W.

Możliwości kręciania w tej besti są niesamowite, gdyby nie fakt, iż nasz system chłodzenia nie mógłby sprostać większym osiągom. Bazowo działał na 3Ghz.

Test bootowania polegał na zmierzeniu czasu, jaki upływa od włączenia komputera do momentu rozpoczęcia ładowania systemu operacyjnego. Wynik to 11 sekund. A więc całkiem szybko.

Ostatnim testem było sprawdzenie wydajności w grach. Nasza platforma testowa to i7 6950X 16 GB DDR4 G.Skill, system Windows 7 x64 oraz kartę graficzną GF 970.

Podsumowanie 

Na koniec czas na podsumowanie, po długich testach wiemy wiele. Najistotniejsze będzie to, że polecamy ją głownie Overclockerom których zadowoli solidna sekcja zasilania i ciekawe funkcje ułatwiające super OC. Dla graczy udostępniono niezły układ dźwiękowy Realteka oraz kartę sieciową Intel. Na uwagę zasługuje też duża ilość złącz dzięki którym podepniemy pokaźną ilość "chudych" kart graficznych. Największą wadą jest astronomiczna cena. Ale w sumie za jakość się płaci. Więc jeżli składacie komputer za worek pieniędzy MSI X99A XPOWER GAMING TITANIUM będzie kapitalnym wyborem. Zdecydowanie polecamy!

 

  • Plusy
  • Olbrzymie możliwości OC
  • Bardzo prosta w obsłudze
  • UEFI bardzo intuicyjne
  • Świetna kultura pracy
  • Kapitalnie wygląda
  • Układ dźwiękowy Realteka
  • Minusy
  • Cena z kosmosu
O autorze
DariusDarius
881 2

1 Komentarz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]