​Wodą czy powietrzem? Test CNPS9X Performa Black - Test

00
TommyLee

Czy chłodzenie typu AiO ma sens z sześciordzeniowym procesorem w 2023 roku? Aby sprawdzić tę teorię skonfrontujemy solidne chłodzenie wodą z klasycznym coolerem CNPS9X Performa Black marki Zalman.


Na gruncie chłodzenia PC trudno odmówić popularności produktom typu AiO. Cieszą się one na tyle dużym zainteresowaniem, że często użytkownicy wydają na nie krocie nie zadając sobie wcześniej pytania, czy faktycznie potrzebują takiej inwestycji. Oczywiście u swoich podstaw to wciąż test chłodzenia CNPS9X. Niemniej zamiast pokazywać rozbudowane wykresy skupimy się, na tym ile "mocy" wystarczy do schłodzenia współczesnego 6-rdzeniowego CPU.


CNPS9X Performa wygląda świetnie


Chłodzenie CNPS9X Performa Black weszło na rynek w zeszłym roku w kwocie ok. 190 zł. Tym samym cenowo lądowało obok produktów marek be quiet, Deepcool oraz starszego CNPS10X. Chłodzenie Zalmana prezentuje minimalistyczne wzornictwo, podkreślone przez matową czerń. W mojej ocenie bardzo dobrze, że nie znajdziemy tutaj LED-ów. Jest to pewnego rodzaju odstępstwo od dominującego trendu. Jeśli potrzebujecie podświetlenia taki wariant znajdziecie na stronie producenta.

 

CNPS9X


Chłodzenie wykorzystuje wieżowy radiator z czterema ciepłowodami. Poprzez Direct Touch Heatpipes (DTH) mają one bezpośredni kontakt z IHS procesora. Na radiatorze zainstalowano 120-milimetrowy wentylator Vortex Breaker Blade – ZT1225ASM. Posiada on m.in. gumowe podkładki, mające za zadanie wytłumić drgania przenoszone na radiator.

CNPS9X


Pakiet obejmuje komplet akcesoriów montażowych zgodnych z podstawką Intel LGA1700, 1200, 115X oraz AMD AM4. Wszystkie elementy wykonano solidnie. Z metalu mamy uniwersalny backplate, wspornik chłodzenia, wszystkie śruby i kołki. Z plastiku przygotowano wyłącznie stosowne dystanse i podkładki mające na celu ochronić PCB płyty głównej. W zestawie znajduje się także sprawdzona pasta termoprzewodząca Zalman ZM-STC8 w tubce jednorazowego użytku.

Specyfikacja CNPS9X Performa Black


* Materiał radiatora: aluminium
* Ciepłowody: 4x 6 mm
* wentylator: Vortex Breaker Blade 120 mm
* Obroty wentylatora: 700 - 1800 RPM ±10%
* Generowany hałas: 28 dB(A) ±10%
* Maksymalna wydajność wentylatora: 61,36 CFM ±10%
* Maksymalne ciśnienie statyczne: 1,43 mmH2O ±10%
* Kompatybilność: Intel LGA1700/1200/115X oraz AMD AM4
* Wymiary: 122 x 76 x 157 mm
* Waga: 680 g


Test Zalman CNPS9X Performa Black


W naszym teście biorą udział dwa chłodzenia. Pierwszym jest Zalman CNPS9X Performa Black. Drugim będzie NZXT Kraken X53, czyli AiO z chłodnicą 240 mm. Bazuje ono na patencie pompki firmy Asetek. Oba coolery chłodzą procesor Core i5-11600K, który pracował wd. fabrycznych wytycznych Intela. Chłodzenia działały w znormalizowanych warunkach, gdzie wentylatory (i pompa) pracowały ze stałą prędkością 50% RPM. Interesują nas trzy scenariusze: spoczynek, gaming oraz pełne obciążenie. Podczas testu obudowa była otwarta i chłodzenia nie otrzymały pomocy w postaci wentylatorów obudowy.

 


W spoczynku różnica między tymi chłodzeniami jest marginalna. Temperatura procesora oscylowała w granicach 27 stopni. W programie Cibebench R23, który wymusza pełne obciążenie procesora, test trwał 30 minut. Różnica temperatur wyniosła16 stopni, gdzie rezultat CNPS9X Performa jest oczywiście jak najbardziej w porządku. Według programu do monitorowania w obu przypadkach procesor pobierał 149W, reprezentując taktowanie na poziomie 4590MHz dla wszystkich rdzeni.

CNPS9X


Tym bardziej ciekawym było zobaczyć różnicę w finalnej punktacji benchmarka: 9800 vs. 10280 pts. Prawie pięćset punktów na korzyść chłodzenia AiO przekłada się na 5% różnicy, co w przypadku pracy z aplikacjami profesjonalnymi raczej nie da zauważalnych zysków wydajności. Gaming? Podczas gry temperatury nigdy nie trzymają się na jednym sztywno ustalonym poziomie. Posiłkując się lokacją „procesorową” w różnych tytułach temperatury dla obu coolerów kursowały w zakresie 53 do 58 stopni, co przełożyło się na identyczny wynik fps-ów.

CNPS9X


Akustycznie zwycięzcą tego testu było chłodzenie Zalman. Przy 50% wentylator obracał się z prędkością 1050 RPM, co skutkowało głośnością na poziomie ok. 31dB. AiO w identycznych warunkach legitymowało się głośnością 32.5dB. Różnica marginalna, ale zawsze. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o montażu CNPS9X Performa. Ten zasadniczo jest szybki i bezproblemowy. Zajmuje on mniej niż dziesięć minut w przeciętnej obudowie ATX. Uważajcie jednak na kompatybilność z RAM-em. Grube radiatory pamięci z RGB mogą kolidować z wentylatorem w przypadku chęci zapełnienia wszystkich czterch banków. Sporo jednak zależy od płyty głównej.

Podsumowanie rezultatów testu


Nawet na w miarę budżetowym CPU ze średniej półki między chłodzeniem powietrzem a AiO będą różnice w temperaturach. Test pokazał jasno, że ostatecznie przełożyły się one na raczej marginalny czy wręcz niezauważalny zysk wydajności procesora.


NZXT Kraken z serii X to wydatek ponad sześciuset złotych. Oczywiście znajdziemy tańsze chłodzenia AiO 240 mm w zakresie 300-500 zł, ale w przypadku naszego komputera zakup tego sprzętu nie ma najmniejszego sensu. Mimo niższych temperatur nie mamy wyraźnych zysków w wydajności ani poprawy na polu akustyki. Jedyne, co może przemawiać za takim zakupem to względy estetyczne. Niemniej różnicę cenową między CNPS9X Performa a AiO lepiej zainwestować w lepsze GPU, szybszy CPU lub większą przestrzeń dyskową – coś, co realnie podniesie wartość użytkową PC.

ocena_gamedot

 

  • Plusy
  • Prosta i solidna konstrukcja
  • Oferowany w różnych wariantach
  • Bardzo cichy nawet przy wysokim RPM
  • Szybka instalacja na dowolne podstawce CPU
  • Rewelacyjne temperatury
  • Minusy
  • Prawie żadna dostępność w PL
  • Mimo wszystko dość wysoka cena
O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]