kaner IRIScan Anywhere 6 Wifi Duplex ma maksymalnie ułatwić archiwizowanie dokumentów. Sprzęt ma łączyć mobilność, funkcjonalność i wydajność. Komu można go polecić i jak sprawdza się w praktyce? Sprawdźmy.
Wykonanie skanera
Obudowa skanera IRIScan Anywhere WiFi Duplex to prosta bryła bez zbędnych udziwnień, wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Jedyne co nam się nie podoba to plastik typu piano-black na górnej pokrywie. Jak wiadomo jest on nad wyraz podatny na wszelkie zadrapania.
Wymiary sprzętu wynoszą odpowiednio 312 x 66 x 49 mm. Waga nie przekracza 630 g. Jest to także całkiem zwarta, solidna bryła. Pod nim zobaczymy dwie gumowe podkładki, dzięki którym pewnie trzyma się blatu stołu. Z prawej schowano port USB-C.
Z lewej strony zobaczymy przełącznik odpowiedzialny za łączność Wi-Fi. Z tej samej strony mamy też włącznik skanera oraz dwie diody: aktywność Wi-Fi i bateria. Anywhere WiFi Duplex w przeciwieństwie do swojego generacyjnego poprzednika nie ma czytnika kart micro SD.
W zestawie użytkownik otrzymuje długi kabel USB-C do ładowania i podłączenia urządzenia do komputera. Nie mogło zabraknąć instrukcji obsługi. Mamy też kartę przeznaczoną do kalibracji skanera. Trochę szkoda, że producent nie pomyślał o uwzględnieniu pokrowca – w końcu to sprzęt mobilny.
Parametry techniczne
- Sensor obrazu: CIS
- Format pliku: JPEG/TIFF/PDF
- Maksymalna grubość skanowania: 2 mm
- Rozdzielczość: 24 bitów - 300/600 dpi + interpolowana 1200 dpi
- Prędkość skanowania i format: 4 sekundy - Do 15 stron na minutę - Format A8-A4
- Żywotność baterii: 180 skanów/360 obrazów (Wi-Fi włączone)
- Przewidywana żywotność skanera: 20,000 skanów
- Maksymalny dzienny cykl pracy: 500
- Czas ładowania: 4.5 godziny
- Łączność i Zasilanie: USB-C
Podłączenie i wymagania sprzętowe
Wspierane systemy operacyjne to Windows, macOS, iOS, Android. Sprzęt nie ma dedykowanego sterownika i narzędzi dla Linux. Producent do sprawnego działania rekomenduje 512 MB pamięci RAM oraz gigabajt wolnej przestrzeni na dysku dla oprogramowania. Słowem nie wspomniał o procesorze. Oczywiście spokojnie możemy założyć, że dziś mało w komputerze posiada 500 MB RAM.
W środku mamy moduł sieciowy RTL8811CU. Obsługuje łączność 2.4GHz & 5.8GHz. Skaner nie wyposażono w Bluetooth. Natomiast USB występuje w standardzie 2.0. Jednocześnie mogą z niego korzystać dwa urządzenia: PC i smartfon albo dwa komputery. Jeden używa WiFi a drugi tradycyjnie kabel USB. Ze skanera Anywhere 6 WiFi Duplex jednocześnie nie mogą korzystać dwa urządzenia mobilne. Ponadto, skorzystanie z funkcji Wi-Fi wymaga od nas rozłączenia się z aktualnie użytkowaną siecią na komputerze.
Użytkowanie skanera Anywhere 6 WiFi Duplex
Skaner IRIScan Anywhere 6 WiFi Duplex oferuje skanowanie w wysokiej rozdzielczości w kolorze lub czerni i bieli dla różnego rodzaju dokumentów, od umów po wizytówki. Słowo Duplex informuje nas o tym, że sprzęt potrafi skanować obie strony dokumentu w tym samym czasie. Gotowe pliki zapisywane są do formatu graficznego lub dokumentu PDF.
Producent deklaruje tempo 15 stron na minutę. Jest to możliwe o ile sięgniemy po niższą rozdzielczość zapisywanych plików. Istotnym jest też to, jak szybko z przetrawieniem pliku poradzi sobie komputer lub telefon. Im starszy sprzęt, tym procedura zabiera więcej czasu. Samo skanowanie kartki zajmuje od sekundy do pięciu (zależnie od wybranej jakości).
Słów kilka o oprogramowaniu
Dla pracy z desktopem mamy program Readiris OCR – dostępny dla innych skanerów IRIScan, wymaga rejestracji online. Użytkownik otrzymuje też narzędzie Cardiris Business Card OCR do skanowania oraz archiwizowania wizytówek. Także wymaga rejestracji produktu.
Do pełnego wykorzystania IRIScan Anywhere 6 Wifi Duplex instalujemy: Virtual Sanner Link, Button Manager V2 i Capture Tool. Pierwszy służy do wyszukania skanera przez Sieć Wi-Fi lub USB. Drugi to szybki dostęp do funkcji skanera schowany w zasobniku systemowym. Ostatni to proste narzędzie do skanowania i archiwizowani bez funkcji OCR. Dla macOS nie mamy Button Manager i Cardiris. Wszystko inne działa z Windows. Niestety projekt interfejsu tych narzędzi mocno trąci rokiem 2000.
Aplikacja mobilna jest bardziej intuicyjna i przyjemna dla oka. Umożliwia łatwe zarządzanie zeskanowanymi plikami oraz ich udostępnianie do przykładowo chmury lub zapisu lokalnego na urządzeniu. Szkoda, że żaden typ aplikacji nie pokazuje stanu baterii a tym samym pozostałego czasu do końca pracy. Naładowanie do pełna urządzenia trwa trochę ponad cztery godziny. Natomiast skanując dziennie kilka do kilkudziesięciu dokumentów skaner powinien wytrzymać ponad tydzień pracy.
Podsumowanie
Generalnie IRIScan Anywhere 6 Wifi Duplex świetnie nadaje się do szybkiego archiwizowania dokumentów, faktur, notatek itd. zachowując dobrą jakość obrazu. W kwestii bardziej artystycznego podejścia (rysunki tuszem, szkice itd.) pozostawia trochę do życzenia. Dzięki technologii HQ OCR, IRIScan Anywhere 6 Wifi Duplex umożliwia konwersję zeskanowanych obrazów na przeszukiwalne pliki PDF oraz formaty edytowalne w postaci Microsoft Word lub Excel. Do tego rozpoznaje szeroki zakres języków – w tym polski. Na tym polu firma IRIScan przoduje w branży.
Przenośny skaner IRIScan Anywhere Wifi Duplex to wydatek na poziomie 800 zł. W konsekwencji to niszowy produkt. Ma on zasadność w przypadku pracy biurowej, gdy obracamy dużą ilością dokumentów. To całkiem wygodne rozwiązanie przy natłoku pracy – szczególnie dzięki funkcji duplex. Finalnie każdy musi indywidualnie sobie odpowiedzieć czy potrzebuje takiego narzędzia oraz gdzie może je wykorzystać.
18 Komentarzy
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst
20- 1. pogrubiony tekst