Test odbudowy Corsair Frame 5000D - Test

00
TommyLee

Dzięki pełnej modułowości obudowa Corsair Frame 4000D spotkała się z ciepłym przyjęciem branży – recenzentów oraz użytkowników. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dlatego niektórzy entuzjaści prosili o więcej miejsca do pracy nad swoim zestawem PC. W efekcie postała obudowa Frame 5000D.

Warianty Frame 5000D

Obudowa Frame 5000D dostępna jest w dwóch wariantach: cztery zwykłe wentylatory lub cztery wentylatory z podświetlaniem ARGB. W obu przypadkach są one łączone szeregowo, gdzie za kontrolę odpowiada płyta główna. Obudowa ta nie uwzględnia żadnego osobnego kontrolera, co naszym zdaniem wiele upraszcza – choćby nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania.

corsair frame 5000d

Tradycyjnie do wyboru mamy obudowę białą lub czarną. Cena MSRP obudowy z podświetlaniem RGB w Europie wynosi 180 Euro. Zakup wersji „stealth” pozwoli zaoszczędzić 25 Euro. Niestety w chwili pisania tekstu obudowa nie ma szerokiej dostępności w Polskich sklepach. Jedyną ofertę znaleźliśmy na Amazonie, gdzie za wariant bez RGB widniała cena 880 zł.

Stare vs. nowe – szybkie porównanie do Frame 4000D

Wymiary obudowy Frame 5000D RS wynoszą 542 x 250 x 556 mm. Słowem w stosunku do Frame 4000D obudowa urosła dość znacząco, co ma swoje wymierne korzyści. Zamontujemy więcej dysków 2,5” – 6 vs. 4, oraz zainstalujemy więcej wentylatorów 120 mm – 14 vs. 10. Zmieścimy też więcej wentylatorów 140 mm – 10 vs. 7. Domyślnie obudowę otrzymujemy już z czterema wentylatorami 140 mm: trzy na froncie i jeden z tyłu. Ich kulturę pracy oceniamy jako dobrą przy niskich prędkościach do 1000 RPM. Przy większych wartościach RPM dają już o sobie znać.

corsair frame 5000d

Ogólna kompatybilność wentylatorów: 14x 120 mm, 10x 140 mm, 2x 160 mm, 2x 200 mm

Idźmy dalej. Większa obudowa oznacza też możliwość instalacji wentylatorów 200 mm a dokładnie dwóch na froncie. Gabaryt Frame 5000D daje też opcję instalacji chłodnicy 420 mm na górze obudowy, czego Frame 4000D nie miała. Poza tym obie obudowy zaadaptują te same chłodnice w tych samych miejscach: 120 mm: tył / 140 mm: tył / 280 mm: góra, przód, bok / 360 mm: góra, bok, przód.

corsair frame 5000d

W obu obudowach za instalację wentylatorów odpowiada system montażowy InfiniRail. Są to wielopunktowe, przesuwne szyny oferujące elastyczność konfiguracji przednich i górnych wentylatorów. Ogólnie Frame 5000D pozwala użytkownikom dostosować i konfigurować obudowę zgodnie z ich konkretnymi potrzebami. Zapewnia swobodę pod względem rozmieszczenia komponentów, zarządzania kablami, ułatwia modernizację, zmianę estetyki oraz konserwację.

Co nowego?

W obu obudowach serii Frame przedni panel został ulepszony za sprawą trójwymiarowego wzoru Y, zwiększającego przepływ powietrza o 12,7% w porównaniu ze wzorem tri-hex używanym w poprzednim modelu 4000D i 5000D z 2019 roku. Jednocześnie zarówno FRAME 4000D, jak i FRAME 5000D obsługują płyty główne z wtyczkami na rewersie.

corsair frame 5000d

Na tym w sumie koniec większych zbieżności. Przede wszystkim w Frame 5000D tacka płyty głównej ma wzór pegboard, co pozwala na precyzyjne przenoszenie i ustawianie zacisków służących do porządkowania przewodów. Nowszy, uproszczony system zarządzania kablami producent nazwał RapidRoute 2.0. Jednocześnie mamy też skrzętnie ukryte wstępnie wytłoczone porty napełniania i opróżniania niestandardowego chłodzenia wodą (na górze i dole obudowy).

W poprzedniej wersji obudowy nie wszystkie panele zachowywały odpowiednią sztywność, co regularnie punktowała komputerowa społeczność. W odpowiedzi Corsair w kluczowych miejscach dał grubszą blachę, co w połączeniu z matowym kolorem daje bardzo dobre wrażenie. W konsekwencji czuć też, że obudowa znacząco przybrała na wadze.

corsair frame 5000d

Konstrukcja udostępnia dodatkową przestrzeń dla przewodu / wtyczki EPS12V. Mówimy o dość znaczącej zalecie dla kogoś, kto się zapędzi i wcześniej przykręci chłodnicę na górze, zapominając wcześniej podłączyć złącze zasilania procesora. Natomiast w przypadku głównej wtyczki zasilającej płytę główną (24-pin) panel zakrywający przewody ma teraz stosowne wyprofilowanie pozwalające na swobodne przeprowadzenie okablowania bez konieczności mocowania się z tworzywem.

Do obudowy pasują płyty: mITX, mATX, ATX oraz E-ATX. W tym ostatnim przypadku zaleca się zdemontować wspomniany wyżej panel. Stosując tradycyjne płyty główne w pakiecie znajdziecie też magnetyczną listwę zakrywającą prześwity dla płyt głównych z odwróconymi złączami. Istotnym jest też fakt, że obudowa przewidziała dwa rodzaje uchwytu dla wspornika karty graficznej. Sami decydujemy po który chcemy sięgnąć.

corsair frame 5000d

Jeśli masz zamiar bardziej wyeksponować kartę grafiki to Frame 5000D ułatwia to zadanie. Zakrycie portów PCIe jest modularnym elementem, który należy obrócić o 90 stopni. Pakiet akcesoriów obejmuje też dwa dystanse do przykręcenia risera PCIe. Obudowa piwnicy zasilacza przewiduje dwa punkty mocowania – wszystko zależy od rozmiaru GPU i tego, ile luzu chcemy między kartą a hartowanym szkłem. Stosowany riser PCIe należy już kupić we własnym zakresie.

Akcesoria i rozbudowa obudowy

Producent przewidział listę 55 części zamiennych i akcesoriów dla Frame 5000D. Konstrukcja przewiduje też druk 3D różnych elementów. Ponieważ jesteśmy w stanie rozebrać całość do gołej ramy nie będzie też problemem przemalowanie poszczególnych elementów.

corsair frame 5000d

Mimo że nie ma dostępnej wersji obudowy z wentylatorami iCUE Link to całość zbudowano z myślą o zaadaptowaniu tej technologii. Obudowę Frame 5000D wyposażono w haki na kable, wiele elementów mocujących i dwie kieszenie montażowe na koncentrator systemu iCUE LINK. Służą one też do instalacji dysków twardych.

FRAME 5000D będzie w przyszłości oferować szereg opcjonalnych akcesoriów: panel boczny dla trzech wentylatorów, dotykowy ekran Xeneon Edge LCD, większy panel ze szkła hartowanego, osłonę zasilacza o niskim profilu, różne aranżacje przedniego panelu z różnymi niestandardowymi typami portów (np. 3x USB-C) oraz najróżniejsze panele frontowe.

corsair frame 5000d

Personalizacja Frame 5000D obejmuje przedni panel I/O – typ i układ nowych złącz. Nad samym panelem natomiast mamy niewielki pasek RGB. Niestety samego panelu I/O nie da się przenieść na górę obudowy. Jego domyślnym położeniem jest dolna część. Dla większości nie będzie to pewnie duży problem, ale nie każdy też będzie chciał trzymać takiego kolosa na biurku. Szafka czy stosowny podest wydają się bardziej zasadne, ale trzeba mieć na uwadze umiejscowienie portów.

Podsumowanie

Obudowa Corsair Frame 5000D to pod każdym względem usprawnienie konstrukcji Frame 4000D – większa modularność, swoboda aranżacji, bardziej solidna konstrukcja. Wybór między jedną a drugą będzie wymagać dołożenia ok. trzystu złotych. Niemniej w jednym i drugim przypadku mówimy o produkcie dla entuzjastów, plus spokojnie damy radę też znaleźć obudowy droższe a dające w zamian znacznie mniej. W takim przypadku pozytywnie oceniamy nową propozycję firmy Corsair.

ocena

 

  • Plusy
  • Masa poprawek i usprawnień względem Frame 4000D
  • Duże możliwości personalizacji obudowy
  • Solidna i przyjemna dla oka konstrukcja
  • Minusy
  • Nie da się przenieść panelu portów I/O
  • Kultura pracy wentylatorów taka sobie
  • Mimo wszystko dość wysoka cena
O autorze
TommyLeeTommyLee
1720 0

0 Komentarzy

Najpopularniejsze newsy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]