Test odbudowy Zalman M4 White - Test

00
TommyLee

Znany koreański producent wprowadził na rynek nową obudowę komputerową w formacie Mini-Tower, która nie tylko prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ale także zachwyca swoją funkcjonalnością. Jednocześnie zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, co gwarantuje optymalne temperatury, wydajne działanie. Na pokładzie nie brakuje też podświetlania ARGB.

Wygląd i wykonanie obudowy M4

Model M4 White przyciąga wzrok swoim minimalistycznym designem i przemyślaną konstrukcją. To nowa obudowa komputerowa w formacie Mini Tower, dostępna w ofercie firmy Zalman w wersji białej i czarnej.

M4 White to niewielka obudowa o wymiarach 385 x 208 x 425 mm i wadze poniżej 4 kg. Zaprojektowano ją tak, by pomieściła wyłącznie płyty główne w formatach mATX oraz Mini-ITX. Cała konstrukcja składa się z solidnej stali i tworzywa sztucznego. Biały plastikowy front z czarną siatką mesh, który zasłania wentylatory, można łatwo zdjąć, co upraszcza jego późniejsze czyszczenie. Dodatkowo, estetyka obudowy jest zachowana dzięki spójności bieli plastiku i stali, co nie zawsze jest normą, nawet w droższych modelach obudów.

zalman m4 white

Wewnątrz obudowy znajdziemy trzy wentylatory 120 mm o oznaczeniu ZA1225BSL. Czwarty wentylator umieszczony jest na tyle obudowy. Łączymy je z płytą główną za pomocą wtyczki 3-pin, a proces podłączania ułatwia odpowiedni rozgałęźnik. Oświetleniem ARGB sterujemy za pomocą wtyczek 3-pin 5V, podłączonych do prostego kontrolera, korzystającego z zasilania SATA. Kolorami możemy zarządzać albo za pomocą przycisku reset, albo poprzez podłączenie ich do płyty głównej.

Model M4 punktuje za szklane drzwi. Są one zamontowane na zawiasach, co jest ciekawym rozwiązaniem. Mocne magnesy trzymają je na miejscu, co ułatwia otwieranie obudowy, a zdjęcie szkła sprowadza się wyłącznie do pociągnięcia go ku górze. Jeśli idzie o porty na froncie mamy wtyczkę USB 2.0 i dwie 3.0 typu A. Niestety M4 nie posiada portu USB-C.

Kompatybilność z podzespołami

Co do montażu PC w M4 White, trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Długość zasilacza nie może przekraczać 140 mm, karty graficznej 320 mm, a maksymalna wysokość chłodzenia procesora wynosi 157 mm. Jeśli chodzi o wentylatory, górna część obudowy pozwala na zamontowanie dwóch jednostek 120 mm, a trzy wentylatory 120 mm na froncie można zastąpić dwoma 140 mm. Co do chłodzenia wodą, M4 pozwala na montaż chłodnicy 240 mm na górze i froncie, oraz 280 mm na froncie. Mimo swoich skromnych rozmiarów, obudowa okazuje się całkiem pojemna.

zalman m4 white

Jeśli chodzi o miejsce na nośniki danych, dostępna jest jedna kieszeń na dyski 3,5" lub 2,5" w piwnicy zasilacza. Dodatkowo, dwa dyski 2,5" można zamontować obok płyty głównej w głównej komorze obudowy. Warto jednak mieć na uwadze, że dokładanie dysków w tak małej obudowie rodzi wyzwania związane z uporządkowaniem przewodów. W naszej ocenie zasilacz modularny w przypadku M4 to obowiązkowa inwestycja. Poza tym zarządzanie kablami w obudowie jest całkiem sensowne, dzięki dostępnej liczbie uchwytów do opasek zaciskowych i przelotów dla kabli. Obudowa jest na tyle mała, że można poprowadzić przewody takie jak HD Audio czy USB 2.0 innymi ścieżkami niż zwykle.

zalman m4 white

Jeśli chodzi o temperatury w obudowie Zalman M4 będą one zależne od wybranych podzespołów. Ze względu na swoją kubaturę nie jest to optymalne rozwiązanie dla RTX 4090 oraz Core i7-13700K. Jeśli natomiast zdecydujecie się na dużo mniejszego RTX 4060 albo 4070 w towarzystwie procesora ze średniej póki, to nie powinno być problemów. Wentylatory obudowy obracają się dość wolno, przez co nie generują dużego ciśnienia, ale niewielki rozmiar M4 działa na ich korzyść. Nie będę one mieć najmniejszych problemów ze schłodzeniem podzespołów. Ogółem wentylatory Zalman nie sią głośne. Przy typowej pracy generują hałas w okolicach 30dB.

Podsumowując, obudowa Zalman M4 White pozytywnie zaskakuje swoją jakością wykonania i eleganckim wyglądem. Jest to prosta oraz przemyślana konstrukcja, którą dopieszczają jasno świecące wentylatory ARGB. Przejście kolorów w trybie tęczy nie jest tak płynne, jak w droższych obudowach acz stałe kolory wychodzą na piątkę. W perspektywie wszystkich tych superlatyw niestety nie wiemy, kiedy M4 White będzie dostępna w Polsce. Jej sugerowana cena powinna wynosić poniżej 300 zł, co plasuje ją w segmencie budżetowym. Reasumując, dla osób chcących złożyć niewielki PC, bez konieczności rozbijania banku, polecamy poczekać za dostępnością Zalman M4 White.

 

  • Plusy
  • Elegancki i minimalistyczny wygląd
  • Solidna konstrukcja
  • Szklany panel w postaci drzwi
  • 4 sprawnie działające wentylatory
  • Przyjemny dla oka efekt RGB
  • Minusy
  • Trochę brakuje portu USB-C
  • Wentylatory mogłyby mieć ciut większą wydajność
  • Brak dostępności w Polsce (póki co)
O autorze
TommyLeeTommyLee
1663 0

0 Komentarzy