Test obudowy Zalman Z10 Plus - Test

00
TommyLee

Zalman Z10 Plus to tańszy wariant obudowy Z10 DUO należącej do segmentu mid-tower. Obie mają oferować sporo funkcjonalności. Pytanie, którą lepiej wybrać?

Wykonanie Zalman Z10 Plus

Obudowa kosztuje około czterysta złotych. Wydaje się, że pierwsze, na co zwrócimy naszą uwagę to minimalizm formy. Bok obudowy posiada panel z hartowanego szkła, a na przodzie mamy mesh. Wszędzie znajdziemy stosowne filtry przeciwkurzowe. Metalowy panel po prawej także ma perforowany przód a za nim ukrywa się kolejny filtr.

Wymiary obudowy to 481 x 220 x 488 mm a waga wynosi ok. 8 kg. Całość zbudowano ze stali i tworzywa sztucznego. Na górnym panelu mamy dwa USB 3.0, USB Typu-C, wejście audio oraz przyciski power, reset oraz LED do kontroli podświetlania. Całość Z10 Plus to solidna konstrukcja. Jakością wykonania bez problemu stanie obok innych popularnych producentów w segmencie do 400 zł.

zalman z10 plus

Obudowa posiada cztery wentylatory 120 mm z podświetleniem ARGB. Wszystkie połączone są z niewielkim kontrolerem RGB standardem 3-pin 5V. Kolorami zarządzamy przyciskiem na obudowie lub podpinamy się do płyty głównej. Pracę wentylatorów ogarnia prosty rozgałęźnik sygnału DC wtyczką 3-pin, który podpinamy do płyty głównej. Szkoda, że wentylatory nie są w standardzie PWM. Na koniec, ciekawym dodatkiem do zestawu jest podpórka dla kart graficznych z magnetycznym zaczepem.

Kompatybilność podzespołów

Obudowę przystosowano do płyt głównych ATX, mATX, E-ATX oraz mini-ITX. Karta graficzna nie powinna być dłuższa niż 395 mm a długość zasilacza nie może przekraczać 200 mm. Na dyski w standardzie 3.5” i 2.5” mamy dwie kieszenie w piwnicy obudowy. Dodatkowe dyski 2.5” przykręcimy również za płytą główną.

zalman z10 plus

Dopuszczalna wysokość chłodzenia CPU wynosi 173 mm. Mamy też sporo opcji dla radiatorów: chłodnice 240, 280, 360 mm przykręcimy na froncie i górze. Z tyłu natomiast przymocujemy radiator 120 mm.

Z10 Plus należą się pochwały za przemyślany cable management. Obudowa oddaje do naszej dyspozycji sporo miejsca w środku i masę punktów zaczepowych dla opasek zaciskowych. Operowanie dłońmi nie sprawia żadnych problemów, bo miejsca tu pod dostatkiem.

Temperatury w Zalman Z10 Plus

Obudowę sprawdziliśmy w spoczynku komputera oraz pod obciążeniem grą. Na pokładzie znalazł się Core i5-11600K chłodzony przez Zalman CNPS9. Natomiast karta graficzna to RTX 3080 Ti od Inno3D.

zalman z10 plus

Pod obciążeniem odnotowaliśmy 73 stopni dla RTX 3080 Ti oraz 63 stopni i5-11600K. Zatem wyniki są w należytym porządku. Test zostały przeprowadzone w znormalizowanych warunkach, gdzie wszystkie wentylatory działały na 50% swoich możliwości niezależnie od typu obciążenia. Niestety wentylatory podłączone do płyty głównej rozgałęźnikiem z obudowy nie pozwalają na płynną regulację obrotów. Lepiej każdy wentylator osobno podłączyć do płyty głównej.

Podsumowanie

W cenie poniżej wynoszącej ok. 400 PLN firma Zalman dostarczyła całkiem ciekawe rozwiązanie w segmencie mid-tower. Z10 Plus to dobrze wyposażona, solidna i ciekawie wyglądająca obudowa warta polecenia. Względem opcji DUO odróżnia ją tylko brak szklanego frontu i wertykalnego montażu GPU. Sami musicie zdecydować, czy opcje te są warte dopłaty stu złotych.

  • Plusy
  • Solidnie wykonana
  • Sporo miejsca na podzespoły
  • Ogólnie ciche wentylatory
  • Podstawka pod GPU w pakiecie
  • Minusy
  • Sygnał wentylatorów 3-pin DC
  • Nie wyróżnia się niczym specjalnym
  • Polujemy na cenę 380 pln. Powyżej tego znajdziemy ciekawsze opcje.
O autorze
TommyLeeTommyLee
1626 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]