• Strona główna
  • Sandisk ultra ii - wydajny dysk ssd dla gracza na kościach tlc

Sandisk Ultra II - wydajny dysk SSD dla gracza na kościach TLC - Test

03
Darius

Pomimo masy zestawień, poradników nadal wiele osób zastanawia się, nad zmianą ich talerzowca na dysk SSD. Korzyści wynikające z takiej przesiadki są oczywiście ogromne zwłaszcza, że ceny ciągle spadają a szybkość i niezawodność wzrasta!

Pierwsze wrażenie

Sandisk od zawsze wybijał się na tle konkurencji idealnie wyważonym współczynnikiem cena/jakość. W przypadku Ultra II jest podobnie. Zaraz po wzięciu pudełeczka do ręki wiedziałem, że mam do czynienia z naprawdę dobrym produktem. Skąd ta pewność? A no specyfikacja producenta zdradziła mi wszystko, moim zadaniem było tylko sprawdzenie czy podane przez producenta parametry się zgadzają.

Specyfikacja
- Interfejs SATA III 6 Gb/s
- Format 2,5 cala
- Pojemność 240 GB (dostępny w kilku wariantach) 
- Deklarowany odczyt maks. 550 MB/s
- Deklarowany zapis maks. 500 MB/s
- Deklarowany IOPS – odczyt 98000
- Deklarowany IOPS – zapis 83000
- Deklarowany pobór prądu 0,085 W (spoczynek), 2,7 W (odczyt), 4,5 W (zapis)
- Wytrzymałość 1,75 miliona godzin
- Kontroler Marvell 88SS9189
- Kości pamięci SanDisk 19 nm TLC NAND
- Pamięć podręczna Micron 512 MB DDR3L-1600
- Wymiary 7 x 69,85 x 100,5 mm
- Waga 58 g
 

Era SSD?

Sandisk Ultra II wykorzystuje tańsze moduły, pamięć TLC oraz kontroler Marvell 88SS9189. Dlaczego każdy gracz powinien posiadać nośnik SSD? Nie dość, że wydajność w stosunku do ich talerzowych braci jest zdecydowanie wyższa, to jeszcze kultura pracy - przejawiająca się w absolutnej ciszy - stoi na zupełnie nieosiągalnym dla talerzaków poziomie. Pomimo tego że kości TLC są tańsze od MLC, gwarantują gorsze osiągi. Sandisk o tym wie dlatego zastosował technologię nCache 2.0, która w pamięci TLC tworzy bufor działający na zasadach szybszej pamięci SLC. Trochę to skomplikowane co nie? Ale w gruncie rzeczy działa.

Według producenta prędkości dysku mają dochodzić  do 550 MB/s i 500 MB/s odpowiednio przy sekwencyjnym odczycie i zapisie danych. Z kolei liczba operacji wejścia/wyjścia wykonywanych w czasie sekundy ma sięgać 98 000 i 83 000 IOPS. Na papierze wszystko wygląda dobrze jak jest w rzeczywistości?

Testy i metodologia

Do przetestowania możliwości dysku użyłem kilka popularnych Benchmarków. Sprawdziłem czy podawane przez producenta specyfikacja nie mija się z celem.

CrystalDiskMark 3

Dysk oferuje świetne wyniki odczytu danych (za wyjątkiem próbki 512 KB), przy zapisie jest zdecydowanie gorzej.

Atto Disk Benchmark

Sytuacja wygląda bardzo podobnie odczyt świetny, zapis już nie taki rewelacyjny.

As SSD Benchmark

I znowu to samo zapis średni, odczyt bardzo dobry.

Wnioski

Wyniki naszych testówpokazują, iż dysk jest bardzo wydajny, choć ma kilka problemów. Pomimo tego, że wyniki zapisu sekwencyjnego nie powalają uważam, że Sandisk znajdzie szerokie grono odbiorców. Z wszystko za sprawą bardzo dobrej ceny rynkowej.Tak czy siak, jeżeli szukacie pojemnego dysku, który starczy na długo i będzie szybki, Sandisk Ultra II 240 GB spełni wasze oczekiwania. Polecam.


.

  • Plusy
  • Wysoki odczyt sekwencyjny
  • 7 milimetrowa obudowa
  • Dobry zapis i odczyt próbki 4K
  • Cena
  • 3 letnia gwarancja
  • Minusy
  • wydajność zapisu zdecydowanie poniżej oczekiwań
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]