Ogólna formuła kart graficznych Nvidii nie różni się między opcją Founders Edition a konstrukcjami partnerów. Eksperymenty zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli producenci puszczają wodze fantazji to efekty potrafią być całkiem ciekawe. Przykładem tego może być Inno3D RTX 4070 Twin X2 OC z inaczej umiejscowioną wtyczką zasilania.
Czas na miniaturyzację
Na stronie sprawdzaliśmy już Inno3D RTX 4070 iChill X3, o czym możecie poczytać w tym miejscu. Zasadniczo wszystkie modele iChill X3 zostały wyposażone w identyczne, przesadzony rozmiarów chłodzenie. Jego wymiary wynoszą odpowiendio 334 x 148 x 62mm, gdzie za chłodzenie odpowiadają 3x wentylatory 98 mm. Dla RTX 4090 czy 4080 takie rozwiązanie wydaje się bardzo zasadne. Ale w przypadku RTX 4070, pobierającym 60% mniej energii to zwyczajny overkill. Do tego układy iChill mają dość kontrowersyjną wtyczkę zasilania 12VHPWR.
4070 z przesadzonymi rozmiarami sprawia jeszcze problem natury logistycznej. Gabaryt karty uniemożliwiał jej bezproblemowy montaż w dużej ilości obudów mid-tower. Rozwiązaniem tych bolączek ma być RTX 4070 Twin X2 OC.
Pod względem parametrów nie różni się od innych 4070. Wciąż mamy na pokładzie 12GB GDDR6 – w tym przypadku tradycyjnie Micron. Wymiary tej karty to odpowiednio 250 x 118 x 42mm. Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory. Całość wykonano z tworzywa sztucznego, aluminium oraz metalu. Mimo tego nie jest ona przesadnie ciężka, a solidna i przemyślana konstrukcja pozwala uniknąć nieprzyjemnego dla oka opadania układu w slocie PCIe.
Gdzie się podziała wtyczka zasilania?
Karty Twin X2 od dawna są obecne w asortymencie Inno3D, obejmując modele 4060, 4060 Ti oraz 4070. Co wyróżnia przesłany model? Wtyczkę PCIe 8-pin przeniesiono z bocznej krawędzi do wnętrza karty, mając na celu bardziej zorganizowany układ kabli. Dzięki temu, w gotowych komputerach, wnętrze prezentuje się schludniej. Jak rozpoznać produkt? W naszym przypadku biały wariant z przeniesioną wtyczką zasilania na etykiecie powinien mieć końcówkę: 183052V. Tradycyjna Twin X2 będzie mieć 183052W.
W zestawie znajduje się karta, przedłużka PCIe 8-pin w eleganckim białym oplocie i metalowa nakładka zakrywająca wtyczkę oraz śrubka zabezpieczająca. Producent tradycyjnie dołączył również nieco dokumentacji.
Karta na rdzeniu boostuje do 2820 MHz i 10502 MHz na pamięciach. W porównaniu do swojego większego odpowiednika iChill X3 nie ma istotnych różnic. Maksymalna temperatura układu podczas obciążenia wynosi 63-65 stopni Celsjusza. Choć układ jest nieco głośniejszy niż iChill X3, wciąż jest to karta charakteryzująca się niskim poziomem hałasu. Warto również zaznaczyć, że Inno3D zasługuje na pochwałę za brak piszczenia cewek.
[źródło: Optimum Tech]
W rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, zależnie od rodzaju gry, zużycie energii maksymalnie wynosi około 192 W. Aktywując DLSS, o ile to jest obsługiwane przez grę, można oszczędzić dodatkowo około 30 watów. Jeśli zdecydujemy się na undervolting i obniżymy napięcie do np. 950 mV, będziemy wstanie jeszcze bardziej zredukować pobór energii do zakresu 140-150 watów. W takim scenariuszu temperatura wyniesie około 59-61 stopni Celsjusza, ale ostatecznie zależy to od rodzaju obudowy i ilości dodatkowych wentylatorów.
W ogólnym rozrachunku, przesunięcie wtyczki zasilającej nie ma negatywnego wpływu na wydajność chłodzenia. Moim zdaniem jest to doskonały pomysł, który został skutecznie zrealizowany. Ostateczny wynik oceniam pozytywnie, ale zalecam uprzednio sprawdzenie, czy posiadana obudowa nadaje się do tego rodzaju zmian. W większości nowoczesnych konstrukcji nie powinno to stanowić problemu.
Podsumowanie
Karta, którą otrzymaliśmy została wyceniona na 3100 złotych. Wybierając wersję czarną zaoszczędzimy 300 złotych, co stanowi znaczną różnicę cenową. Warto zaznaczyć, że ta karta, pomimo niższej ceny, wciąż jest tańsza od wersji oferowanych przez innych popularnych producentów.
Jeśli zależy ci na dodatkowych funkcjach oferowanych przez Nvidię (takie jak encoder AV1, akceleracja CUDA, DLSS, ray tracing) i planujesz zakup nowego komputera do gier lub pracy, to karta Twin X2 od Inno3D jest godną rozważenia opcją.
0 Komentarzy