MSI X370 XPower Gaming Titanium - Test

06
Darius

Nowa seria procesorów firmy AMD była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2017 roku. Wraz z całkowicie nową architekturą na rynku pojawiają się też nowe modele płyt głównych obsługujące Ryzena. Dziś za sprawą MSI Polska sprawdzamy ich najnowszey układ - MSI X370 XPOWER Gaming Titanium, który oferuje wszystkie najnowocześniejsze technologie dostępne na rynku i nawet więcej. Płyta została stworzona z myślą o najbardziej wymagających entuzjastów.

Pierwsze wrażenie

Nie będę ukrywał, że mocno się zahypowałem nowymi układami AMD. Liczyłem na to, że to właśnie układy Ryzen okażą się strzałem w dziesiątkę i w końcu czerwoni AMD odbije się od dna. Chyba się udało bo pierwsze recenzje napawają optymizmem, może w grach nie spisują się aż tak dobrze jak niebieska konkurencja, ale i tak według mnie jest spory postęp i powinni za sprawą Ryzena odzyskać część utraconego rynkowego tortu. Wróćmy jednak do gwiazdy dzisiejszego wieczoru X370 XPower to świetnie zapakowana i dobrze wyglądająca płyta główna, przy zachowaniu odpowiedniej spójności kolorystycznej reszty podzespołów możemy zbudować zaiste pięknego PC’ ta. Opakowanie ładne, solidne, płyta jeszcze ładniejsza. W zestawie jak zawsze płytka ze sterownikami, instrukcja obsługi.

Specyfikacja

- Pamięć DDR4: 1866/ 2133/ 2400/ 2667(OC)/ 2933(OC)/3200(OC) MHz
- Procesor: RYZEN 7
- M.2 port: 2
- Chipset: AMD® X370 Chipset
- USB 3.1 ports(Front) 1(Gen2, Type C), 4(Gen1, Type A)
- Kanał pamięci: DualSloty DIMM 4
- U.2: 1
- Maksymalna pamięć (GB): 64
- PCI-Ex16: 3
- USB 3.1 ports (Rear) :1(Gen2, Type C), 1(Gen2, Type A), 4(Gen1, Type A)
- PCI-E Gen: Gen3(16,0) (8,8), Gen2(4)
- PCI-Ex1: 3
- SATAIII :6
- Porty USB 2.0 (przód) :4
- RAID:0/1/10
- LAN: 1x Intel® I211AT Gigabit LAN controller

- TPM: 1
- Porty USB 2.0 (z tyłu) :3
- Porty audio (z tyłu): Realtek® ALC1220 Codec
- Display Port: 1
- HDMI: 1
- DirectX12

- Format: ATX
- SLI: tak
- CrossFire: tak

Co? Jak? Gdzie?

Na samym początku powiem jedno - płytka wygląda obłędnie biało-srebrno-czarna kolorystyka sprawi, że każdy z pewnością będzie wam zazdrościć jak już wcześniej wspomniałem na rynku jest pełno biało czarnych podzespołów i można na jej bazie zbudować niezłe cacko. Skupy się jednak na jej budowie do dyspozycji  mamy dziesięciofazową sekcję zasilania, 24-pinowe gniazdo ATX, 8-pinowe EPS, a także 6-pinowe PEG (PCI Express), które można opcjonalnie wykorzystać do ekstremalnego podkręcenia karty graficznej.

X370 ma cztery sloty na moduły pamięci RAM typu DDR4 które maksymalnie pomieszczą 64 GB pamieci przy taktowaniu 3200 OC. Osobiście polecam zaopatrzyć się w kości z taktowaniem powyżej 2667 MHz. Dlaczego? Biorąc pod uwagę charakter Ryzen i jego segment CCX związany z szybkością zalecam pamięć o wysokiej częstotliwości.

Do tego dwa sloty PCI Express 3.0 x16, które wykorzystane razem działają w trybie x8, ( wspiera karty spięte w Nvidia SLI-HB lub AMD CrossFire). Na płytce znalazał się też trzeci slot PCI Express 3.0 x16, podpięty do kontrolera w układzie X370, ten działa maksymalnie w trybie x4.

Płytka pomieści sporo dysków, posiada aż sześć portów Serial ATA 6 Gb/s, dwa porty M.2 (32 Gb/s) oraz port U.2 (32 Gb/s).

USB 3.1 staje się powoli standardem nie zabrakło tych złącz w X370 ( jeden typu C ) - a oprócz tego osiem portów i złączy USB 3.0, wysokiej klasy kontroler dźwięku HD Audio 7.1 (chip Realtek 1220), a także kontroler sieci przewodowych 1 Gb/s. Tym może się pochwalić to cudo!

Radiatory są spore i mają kapitalny design. Zwróciłem też uwagę na metalowe osłony na dwóch głównych gniazdach x16 PCI-Express. Sprawdzą się w momencie posiadania super ciężkich kart graficznych zagwarantują lepszą stabilność. Dla MSI liczy się każdy najmniejszy detal.

Dlatego też przy sockecie umieszczono sporo pinów umozliwiających podłaczenie każdego możliwego kompatybilnego systemu chłodzenia - woda powietrze nie ma problemu. ŁaŁ!

BIOS i Overclocking

Bios w przypadku produktów MSI jest bardzo czytelny i intuicyjny, każdy powinien się w nim odnaleźć bez problemu. Ma wszystkto to co powinien mieć dobry i czytelny bios razem ze sporymi możliwościami OC.

Dzięki uprzejmości MSI to naszego białego przyjaciela dołączony był najmocniejszy na rynku Ryzen 7 1800X. Bez podkręcania osiąga prędkości na poziomie 3,5 GHz z trybem boost aż 4 który może osiągnąć 4 GHz z użyciem XFR ( eXtended Frequency Range służy do podwyższania częstotliwości procesora zależnie od konkretnego egzemplarza czy zastosowanego chłodzenia) nawet 4,1GHz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sami pobawili się ustawieniami Biosa. Sekcja zasilania jest bardzo stabilna i nie było problemów z utrzymaniem poziomu 4.1 GHz. 

Ile mocy pochłania?

Zużycie energii na płycie jest znacznie niższe niż się spodziewałem. Nie mam niestety porównania do innych układów ale z całą naszą specyfikacją w trybie IDLE czyli nic nie robienia cały zestaw nie pobierał więcej niż 55 watt, przeglądając przeglądarkę około 60 grając w super wymagające gry 234 watt to świetny wynik.

Testujemy dalej

Przy okazji sprawdziłem też wydajność poszczególnych elementów. Od procesora, aż po ramy. Wszystkie wyniki są bardzo dobre, mimo to nie będę się aż tak mocno rozpisywał wrzucam je tylko poglądowo ponieważ najważniejsze były dla nas oczywiście gry.

- Cinebench R15 pokazał wynik 159 na jednym rdzeniu i 1618 na wszystkich.

- 3DMark Firestrike 14631 punkcików

- Passmark PerformanceTest 9.0 to wynik 5071,8

- FryBench x64 tylko 3,02

- Aida64 Przepustowość pamięci:  odczyt 37120, zapis 38582, kopiowanie 35590

Gramy!

Jeżeli już ktoś kupuje tak drogą płytkę to z pewnością inne podzespoły nie odstają mocą i gwarantują najwyższą możliwą wydajność. Po ogrywaniu ogromnej ilości tytułów stwierdzam jedno. Intel jest szybszy, minimalnie, ale jednak. Przyczyn może być sporo, osobiście stawiam na tą, że wszystkie ostatnio przygotowane tytuły nie były tworzone, ani optymalizowane pod nowość AMD. Mimo to wyniki i tak są niezłe.

Werdykt


MSI to solidna marka, w którą można inwestować w ciemno zwłaszcza jeżeli chodzi o high endowe płyty główne dla entuzjastów, X370 nie jest wyjątkiem. AMD ma wiele do zaoferowania z nowymi chipami Ryzen a X370 jest perfekcyjnym narzędziem wykorzystujący do granic możliwości nowe procesory i ich technologie. Co więcej X370 jest bardzo przyszłościowy bo będzie kompatybilny z kolejną generacją procków AMD  skąd takie przypuszczenia? A no porty HDMI i Display Port sugerują, że lada moment dostaniemy nowe procki z układami iGPU. Reasumując MSI X370 XPower Gaming Titanium to kapitalna płyta główna wypchana świetnymi rozwiązaniami, charakteryzuje się znakomitym designem, świetną wydajnością, dużymi możliwościami OC, jeżeli macie wolne 1200 zł kupujcie w ciemno. Gorąco polecam!


 

  • Plusy
  • Świetny wygląd
  • Możliwości OC
  • Mocna sekcja zasilania
  • Porty HDMI i Display Port gwarantują kompatybilność z AM4 APU
  • Czytelny bios
  • Ogromna ilość złącz
  • Minusy
  • Cena
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]