Mionix NAOS 8200 - test ergonomicznego gryzonia dla gracza - Test

115
Darius

Pierwsze wrażenie

Dla niektórych jest ono najważniejsze, jak zatem wypada NAOS 8200 przy pierwszym kontakcie wzrokowym? Zadowalająco, mysz zapakowano w mały dobrze wyglądający kartonik. Oczywiście kolorystyka czarna, z drobnymi elementami zieleni, to raczej standard w przypadku Mionix. W środku pod dobrze wykonaną plastikową wypraską czeka Naos 8200, instrukcja obsługi, i to w sumie wszystko. 

Specyfikacja

Najważniejsze cechy myszki Mionix Naos 8200 to:

- 32-bitowy procesor ARM 32 MHz

- kształt obudowy dla graczy praworęcznych

- gumowa powłoka

- 7 programowalnych przycisków

- wybór 3 trybów DPI

- 6 zintegrowanych diod, 4 strefy podświetlenia

- 128 kB wbudowanej pamięci

- duże stopki wykonane z PTFE

- interfejs USB 2.0 z pozłacanymi złączami

- kabel pleciony o długości 2 metrów

- czujnik laserowy o rozdzielczości do 8200 DPI

- maksymalna prędkość śledzenia: 3,8 m/s (150 IPS)

- maksymalne przyspieszenie: 30 G

- konfigurowalny czas odpowiedzi do 1 ms

- do 12000 klatek/s

- przetwarzanie obrazu do 10,8 megapiksela na sekundę

Jakość Wykonania

Stoi na naprawdę wysokim poziomie, Mionix przyzwyczaił mnie do takiego stanu rzeczy. Wszystkie elementy są idealnie sparowane. Cała konstrukcja została pokryta dodatkowo cztero-warstwową powłoką gumową, która zapewnia większą trwałość naszego gryzonia i pewniejszy chwyt. Teflonowe ślizgacze są spore i bardzo wytrzymałe i co ważne dobrze ułożone. Jedyne no mnie zmartwiło to, jakość gumy na rolce, kuła mnie w place. - Poważnie.

Budowa, Ergonomia

NAOS 8200 ma bardzo specyficzny opływowy kształt, dzięki któremu praworęczni palm gripowcy będą zachwyceni. Z prawej strony Mionix zastosował charakterystyczne wcięcie, w którym lądują nasz dwa palce. Ergonomia na pierwszy miejscu to lubię. Co z przyciskami? Wszystkie ułożone są perfekcyjne, dzięki czemu korzystanie z myszki jest czystą przyjemnością. Pod rolką umieszczono dwa do zmiany DPI, po lewej stronie myszki kolejne dwa, a obok nich wskaźnik informujący o wybranym profilu DPI. Wszystkie przyciski jak i rolka są bardzo ciche i w pełni programowalne.

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest praktycznie identyczne, co w innych konstrukcji Mionix. Soft jest bardzo funkcjonalny. Posiada wszystkie niezbędne ficzery, od ustawienia profili DPI, zmianę ustawień podświetlenia naszej myszy, ustawienie makr, prędkości przewijania scrolla, działania akceleracji, zmiany ustawień LOD czy dobrze już nam znany S.Q.A.T., czyli narzędzia do badania gęstości i równości powierzchni, na której pracuje gryzoń.

 

Testy

Poniżej wyniki testów, które przeprowadziłem sprawdzając NAOS 8200.

Interoplacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu

Sprawdziłem ją na czterech rozdzielczościach sensora: 800 dpi, 1600 dpi, 3200 dpi oraz 8200 dpi. Oczywiście wynik jest jednoznaczny. Interpolacja nie występuje.

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Oczywiście nie występuje.

Jittering

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Na wyższych rozdzielczościach DPI powyżej 7000, się pojawia, ale biorąc pod uwagę fakt, że w tym zakresie naturalne drgania ręki objawiają się, jako drgania kursora na ekranie i nie da się ich uniknąć. Uznaję, że nie występuje.

Akceleracja

Standardowo dla myszek laserowych jest na poziomie około 5%. Mamy możliwość zmiany ustawień w oprogramowaniu.

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 1000 Hz, są stabilne.

LOD

LOD (lift-off distance) to wysokość, na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie, po podniesieniu jej w górę. W przypadku NAOS 8200  wyniki oscylowały w granicach od 1,5 mm do 2mm. Testowałem na trzech podkładkach. Mionix Sargas XXL, SteelSeries QCK oraz SteelSeries DEX.

Subiektywna opinia po dłuższym użytkowaniu urządzenia

NAOS 8200 spełnił pokładane w nim nadzieje, zdał egzamin celująco w pracy jak i w domu spisywał się znakomicie. Sensor jest bardzo precyzyjny. Myszka nie sprawiała problemów. Dzięki rozbudowanemu oprogramowaniu udało mi się spersonalizować ją idealnie pod siebie.

Podsumowanie

Naos 8200 to ciekawe urządzenie, które cechuje się znakomitą precyzją, bardzo dużą ergonomią, a do tego dobrze wygląda i jest stworzona z świetnych jakościowo materiałów i ma solidne oprogramowanie. Martwi cena, która oscyluje w granicy 340 zł. Mimo to produkt zdecydowanie godny polecenia.

  • Plusy
  • Ergonomiczny kształt
  • Świetny precyzyjny sensor
  • Rozbudowane oprogramowanie
  • Jakość wykonania
  • Minusy
  • Cena
O autorze
DariusDarius
881 2

1 Komentarz

awatar
Zoom (gość) 8 lat temu

Genialna mysz! Precyzja, wygoda i wykonanie pierwsza klasa, zdecydowanie polecam.

1 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]