Mionix Castor - recenzja uniwersalnej myszki dla graczy - Test

312
Darius

Pierwsze wrażenia

Mionix Castor przyleciał w całkowicie innym pudełku niż NAOS 7000.  Pudełko wygląda zdecydowanie lepiej niż te znane nam z poprzednich konstrukcji. Wykonano je z dobrej, jakości kartonu. Składa się z dwóch części jednej białej i drugiej czarnej. Już po samym pudełku widać, że mamy do czynienia z topowym produktem, to dobrze wróży. Po otwarciu naszego pudełeczka z prawej strony pojawia się nasz gryzoń zamknięty w starannie wykonanej tekturowej wyprasce. Cieszy fakt, iż sam główny CEO firmy życzy nam miłej zabawy z naszym nowym produktem, rzadko spotykane. Jak to zwykle bywa w pudełku otrzymujemy jeszcze instrukcję szybkiego startu oraz kilka naklejek z logo marki i napisem Eat Sleep Game Repeat. Jak zawsze na bogato!

Nowe pudełko prezentuje się znakomicie.

Specyfikacja

Pierwsze wrażenia za nami, czas na specyfikację, która prezentuje się następująco:

- sensor optyczny PMW-3310
- rozdzielczość: do 10 000 dpi
- prędkość maksymalna: 5,45 m/s
- wbudowany procesor ARM
- 128 kB pamięci na ustawienia i profile
- maksymalna częstotliwość taktowania USB: 1000 Hz
- brak akceleracji i predykcji
- możliwość zmiany poziomu LOD i włączenia predykcji
- dwustrefowe podświetlenie RGB
- 2-metrowy przewód z pozłacanym wtykiem USB w zabezpieczającym oplocie
- wymiary: 122,5 mm × 70,5 mm × 40,2 mm
- waga: 94 g bez kabla

Jest dobrze.

Jakość wykonania

Mionix przyzwyczaił mnie do bardzo wysokiego poziomu wykonania swoich produktów. Z Castorem nie jest inaczej. Mysz została wykonana ze świetnej, jakości materiałów. Pokryto ją gumo-podobnym tworzywem (NAOS 7000 też takowy posiadał), który ma zapewnić lepszą przyczepność ręki. Jedyne, co mi się nie podobało to szpary, które przechodzą przez całą konstrukcje myszki, bardzo lubią łapać bród. Kabel jest znakomicie wykonany, nie za gruby, poprowadzony w dobrym solidnym oplocie. Jest elastyczny i wydaję się być bardzo lekki. Na spodzie zamontowano dwa duże teflonowe ślizgacze, które zapewniają fenomenalny poślizg.

 

Budowa, Ergonomia

Castor jest myszą dostosowaną do osób praworęcznych. Castor to absolutnie nowa definicja ergonomii, dlaczego? Gracz palmem? A może Clawem? Czy gripem? No właśnie uniwersalność, tak po krótce można opisać nowość Mionix. Mysz pasuje idealnie do trzech podstawowych chwytów, więc każdy bez względu na swoje preferencje znajdzie w tym gryzoniu coś dla siebie. Ułożenie palców to 1 + 2 + 2 lub 1 + 3 + 1, chociaż bardziej sprzyja temu drugiemu. Plastik przed rolką i za nią pozwala oprzeć środkowy palec, a dość szeroko rozstawione wgłębienia na przyciskach głównych powodują, że chwyt 1 + 2 + 2 wymusza szerokie rozłożenie palców wskazującego i środkowego, może to przeszkadzać w czasie gry. W myszce znajduje się fenomenalny optyczny PMW-3310, który gwarantuje niesamowitą dokładność i precyzje nawet przy dużych prędkościach DPI. Warto zaznaczyć, że całość waży zaledwie 93 gramy (bez kabla). Mysz wyposażono w 6 w pełni programowalnych przycisków. Dwa główne, dwa boczne, jeden do przełączania profili dpi, no i jeden na scrollu. Działają bardzo dobrze nie miałem się, do czego przyczepić. 

 

Oprogramowanie

Oprogramowanie do modelu Castor jest takie same jak w myszce NAOS 7000. Skoro nic się specjalnie nie zmieniło względem poprzedniej konstrukcji nadal jestem niezadwolony. Mimo to sam soft jest  bardzo funkcjonalny. Posiada wszystkie niezbędne ficzery, od ustawienia profili, zmianę koloru podświetlenia naszej myszy, ustawienie makr, prędkości przewijania scrolla, działania akceleracji, zmiany ustawień LOD czy dobrze już nam znany S.Q.A.T., czyli narzędzia do badania gęstości i równości powierzchni, na której pracuje gryzoń.

 

Testy

Wszystkie testy przeprowadziłem z użyciem oprogramowania w wersji 1.32 i oprogramowania układowego w wersji 3.92 na Windows 10.

Szybkość

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi.

Szybkość

Tego można było się spodziewać jest idealnie. Wszystko zgodnie z oczekiwaniami.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze.

perdykcja

Absolutnie nie występuje, jeżeli jednak jest komuś potrzebna w oprogramowaniu można ją włączyć.

Interpolacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu. 

Do 5000 dpi nie występuje. Powyżej tej wartości jest mocno interpolowane.

Jittering 

Do 5000 dpi praktycznie nie występuje. 

Subiektywna opinia po przeprowadzeniu testów w grach

Doszliśmy do najprzyjemniejszej części testów, czyli gier. Przetestowałem na kliku tytułach, miedzy innymi: CS:GO, Rainbow Six Siege, World of Warcraft i League of Legends. W każdej z nich nie było problemów z sensorem spisywał się znakomicie. Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do Castora, leżał w dłoni bardzo wygodnie i pewnie, a każda kolejna akcja w CS:GO kończyła się pogromem moich oponentów. W Wowie też było ok, chociaż brakowało mi trochę przycisków na makra. Natomiast w LoLu, na Castorze udało mi się zrobić mojego pierwszego Penta Killa! Powiem szczerze, że nigdy nie miałem w ręku tak wygodnej i precyzyjnej myszki. Castor to dla mnie absolutna rewelacja, którą polecam każdemu.

Podsumowanie

Mionix Casotr to według mnie najlepsza myszka dostępna na rynku. Kapitalny sensor, ergonomiczny uniwersalny profil, rozbudowane oprogramowanie, jakość wykonania to solidne argumenty, które przemawiają za nowym produktem Szwedów. W grach sprawdza się znakomicie, w pracy równie dobrze. Po prostu musicie go mieć.

 

                                    Sprawdź cenę Mionix Castor w sklepie Gamedot

  • Plusy
  • Kapitalny wygląd
  • Jakość wykonania
  • Znakomity sensor
  • Ergonomia na najwyższym możliwym poziomie
  • Świetne oprogramowanie
  • Nieziemska precyzja
  • Cena
  • Minusy
  • Dla niektórych może być za lekka
O autorze
DariusDarius
881 2

3 Komentarze

awatar
nicky (gość) 8 lat temu

Z tego co piszesz to raczej " test wszechstronnej myszki"

0 Odpowiedz
awatar
jakoboo (gość) 8 lat temu

Wkradła się prawdopodobnie literówka - sensor to PMW a nie PNW. Sama recenzja ciekawa i szczegółowa :D

1 Odpowiedz
Darius 8 lat temu

Dzięki już poprawiam :} Roztargnienie

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]