MAD CATZ R.A.T. 1 - Test modularnej myszki dla graczy - Test

015
Darius

A no, dlatego że RAT 1 to bardzo specyficzna konstrukcja. Została przygotowana z myślą o dodrukowywaniu własnoręcznie zaprojektowanych elementów za pomocą drukarki 3D. 

Pierwsze Wrażenie

Pierwsze wrażenie jest bardzo mieszane. W ładnie przygotowanym plastikowym opakowaniu naszym oczom ukazuje się RAT, który wygląda bardzo interesująco. Po dogłębnej analizie okazuje się jednak, że to tak naprawdę tylko szkielet z zamontowanym sensorem. Tego się nie spodziewałem. Wszystkie elementy wyglądają na solidne.

Specyfikacja

Specyfikacja nowego RATa prezentuje się następująco:
- Szkielet w kształcie trójnogu;
- Odłączany moduł sensora;
- Regulowana podpórka na nadgarstek;
- Sensor PMW 3320;
- 6 programowalnych przycisków;
- Wsparcie dla drukarek 3D.

Budowa, Ergonomia

Już na pierwszy rzut oka model Mad Catz R.A.T.1 odróżnia się od dotychczas dostępnych myszy. Jego obudowa została oparta na bardzo nietypowym szkielecie w kształcie trójnogu, do którego przyczepiono sensor z przyciskami i regulowaną podstawkę pod nadgarstek. Zmiana położenia nie jest jednak jedyną opcją dostosowania tego ostatniego elementu do własnych preferencji. Producent na swojej stronie internetowej udostępnił też pliki CAD z modelem jego obudowy, dzięki któremu możemy samodzielnie go przeprojektować lub stworzyć zupełnie autorskie konstrukcje. Wszystko fajnie, ale drukarki 3D są bardzo drogie i nie każdy ma do takowej dostęp. Boli też słaba ergonomia, mysz jest niewygodna i mało praktyczna. Do tego waży zaledwie 50 gramów. Wszystkie sześć przycisków umieszczono na części z sensorem. Są one bardzo wygodne i niezbyt głośne. Dodatkowo są one w pełni programowalne.

Testy

Szybkie testy sensora PMW 3320 prezentują się następująco:

Interoplacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu

Sprawdziłem ją na trzech rozdzielczościach sensora: 800 dpi, 1600 dpi, 3200 dpi. Interpolacja nie występuje.

 

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi. Według naszych testów sensor 3320 osiąga wynik na poziomie ~2.6 m/s do 1000 dpi. Po przekroczeniu górnej granicy, kursor przeważnie skacze w losowym kierunku, co prowadzi oczywiście do utraty kontroli. Ważną informacją jest to, że im większe dpi tym szybkość spada, i tak dla 1250 dpi jest to ok. 2.4 m/s, dla 2500 dpi jest 1,2 m/s, a dla 3500 dpi ok. 0.6 m/s.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Oczywiście nie występuje.

Jittering

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Na rozdzielczościach do 2000 DPI nie występuje, powyżej jest zauważalny.

Akceleracja

Standardowo dla myszek optycznych nie występuje.

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 1000 Hz i są stabilne.

LOD

LOD (lift-off distance) to wysokość, na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie, po podniesieniu jej w górę. W przypadku R.A.T. 1 wyniki oscylowały w granicach od 1 mm do 2 mm. Testowałem na trzech podkładkach. Mionix Sargas XXL, SteelSeries QCK oraz SteelSeries DEX.

Wyniki są zadowalające, sensor jest bardzo precyzyjny i dokładny.

Podsumowanie

Najmocniejszym elementem nowego szczura Mad Catz jest jego sensor, który zdecydowanie daje radę. Jest on precyzyjny i dobrze spisuje się zarówno w pracy jak i w grach. Duzym plusem jest także stosunkowo atrakcyjna cena (około 130 zł). Największą wadą jest jego konstrukcja. Założenia są zacne, ale niestety w praktyce sprawują się dość kiepsko. Myszka jest niewygodna i zdecydowanie zbyt lekka. Cieszy możliwość projektowania własnych elementów, przez co każdy może stworzyć z niej idealnego dla siebie gryzonia. Martwią natomiast ceny drukarek 3D, które na chwilę obecną są poza zasięgiem przeciętnego gracza. Być może w przyszłości, kiedy druk 3d będzie standardem, RAT 1 znajdzie szersze zastosowanie. Na chwilę obecną tylko gadżeciarze/modderzy będą zachwyceni możliwościami nowej zabawki MAD CATZ. Gracze już niekoniecznie. 

Mysz oczywiście dostępna jest w naszym sklepie: Mad Catz R.A.T. 1

  • Plusy
  • Przyzwoity sensor
  • Modularność
  • Możemy projektować swoje dodatki
  • Cena
  • Minusy
  • Drukarki 3d są bardzo drogie
  • Jej konstrukcja nie jest ergonomiczna
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]