• Strona główna
  • Logitech g303 daedalus apex - test małego mocarza dla graczy

Logitech G303 Daedalus Apex - test małego mocarza dla graczy - Test

016
Darius

Pierwsze wrażenie

Pudełko wygląda bardzo atrakcyjnie, ale nie ma się co dziwić, w końcu Logitech przyzwyczaił nas do pewnego standardu, którego trzyma się od lat. W małym, zgrabnym czarno-niebieskim pudełku, oprócz myszki, znajdziemy też instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną. Zestaw raczej standardowy, ale niedosyt pozostaje. Mimo to pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne, w sumie głównie dlatego, że myszka wygląda inaczej niż wszystkie te, z którymi miałem do tej pory do czynienia. O tym jednak za chwilę.

Specyfikacja

Jest ona bardzo imponując, a prezentuje się tak:

- sensor: PMW3366 200–12 000 dpi
- maksymalne przyspieszenie: 40 G
- prędkość maksymalna: 300 ips (7,62 m/s)
- raportowanie położenia przez USB: 1000 Hz
- 6 programowalnych przycisków 
- kabel: 2 m
- podświetlenie: RGB
- waga: 87 g 
- wymiary: długość – 115 mm, szerokość – 65 mm, wysokość – 37 mm

Największe wrażenie robi sensos PMW3366, który jest jednym z najlepszych na rynku.

Jakość wykonania

Logitech G303 to mysz symetryczna, przeznaczona głównie dla graczy Moba. Producent bardzo napracował się przy produkcji, zadbano o każdy nawet najdrobniejszy szczegół!  Wszystkie elementy zostały dopasowane idealnie. Całość wykonano z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Kabel jest wykonany w solidnym oplocie, przez co nie plącze się i wytrzyma wiele. Jest przy tym bardzo elastyczny. Na spodzie znajduje się aż sześć całkiem grubych telfonowych ślizgaczy, które gwarantują znakomity poślizg.

Budowa, ergonomia

Szkielet G303 składa się z 3 części. Co ciekawe, grzbiet nie jest połączony z przyciskami głównymi, co jest dość nietypowym rozwiązaniem. Oba boki podzielone są na dwie części: górną wykonaną z chropowatego materiału, i tylną ze śliskiego, przeźroczystego plastiku. Układ palców 1+2+2 jest tym optymalnym, chociaż palm i claw też będą pasować. G303 posiada 6 w pełni programowalnych przycisków: dwa główne, dwa boczne, umieszczone na lewym boku myszki, jeden do zmiany DPI i jeden w rolce. Sam uważam, iż te boczne są bardzo fajnie usytuowane, pracowalo mi się na nich super wygodnie. Zresztą cała myszka, mimo małych rozmiarów, idealnie wpasowała się w moją całkiem sporą dłoń. 

Oprogramowanie

Poezja - tak w jednym słowie opisałbym całe oprogramowanie Logitecha. Ma absolutnie wszystko, co jest potrzebne. Podzielono je na cztery główne karty, w przypadku, kiedy zapisujemy ustawienia w myszce, i sześć gdy i zapisujemy ustawienia na PC. Pierwsza odpowiada za właśnie wybór tych ustawień. 

Druga karta pozwala wybierać profile oraz przypisywać przyciskom inne funkcje niż te standardowe. Każdy z profili może zawierać dowolne ustawienia. Dodatkowo soft może sam pobrać z bazy odpowiednio skonfigurowany profil, w zależności od tego, w jakie gramy gry. 

Trzecia dotyczy wszystkich ustawień sensora. Można tu zmienić poziom DPI oraz wartość tego parametru dla każdego poziomu, a także zmienić częstotliwość taktowania USB i włączyć akcelerację.

Czwarta to konfiguracja podświetlenia: możemy dodać efekty podświetlenia i wybrać odpowiedni kolorek z palety 16,8 mln. Tak, G303 jest RGB.

Kolejna odpowiada za dopasowanie sensora do powierzchni na której pracuje, coś na zasacie Mionixowego S.Q.A.T.a.

Ostatnia wygląda bardzo interesująco. Dlaczego, zapytacie? Ano dlatego, że to właśnie w niej możemy zarejestrować intensywność użytkowania myszki. Soft zlicza sobie, w co najczęściej klikamy i jaki mamy KMP. Warto zaznaczyć, że trzeba tą funkcję włączyć ręcznie, bowiem nie działa ona z automatu.

Testy

Poniżej wyniki testów które udało nam się przeprowadzić

Interoplacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który początkowo nie istniał. Jego tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiany jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu. Wynik okazał się całkowitym zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że przy rozdzielczości 12000 dpi interpolacja nie występuje!

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie, albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi.

Około 11 m/s wyniki jest niesamowity.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Oczywiście nie występuje.

Jittering

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Pojawia się w granicach 5000 dpi.

Akceleracja

Akceleracja pozytywna i negatywna nie występuje.

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 1000 Hz i są stabilne.

LOD

LOD (lift-off distance) to wysokość, na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie, po podniesieniu jej w górę. W tym przypadku wyniki oscylowały w granicach 1 mm. Testowałem na trzech podkładkach: mionix Sargas XXL, SteelSeries QCK oraz SteelSeries DEX.

Subiektywna opinia po dłuższym użytkowaniu urządzenia w grach

Technicznie myszka spisuje się niesamowicie, ale jak sprawa wygląda w grach? To już kwestia indywidualna. Dla mnie była perfekcyjna! Dlaczego? Bo sensor jest super precyzyjnya mysz mimo swojej wielkości idealnie pasowała mi w ręcę. Co do oprogramowania: inni producenci powinni się uczyć od Logitech jak się je robi.

Podsumowanie

G303 Daedalus Apex to naprawdę solidne urządzenie, które potrafi wiele. Mimo niepozornych rozmiarów drzemie w niej prawdziwa bestia. Niesamowity sensor, świetne oprogramowanie i dobra cena sprawiają, że to produkt warty uwagii. Nas zdecydowanie przekonała! A co z wami? Kupicie G303? Pamiętajcie, żeby najpierw przymierzyć, bo może okazać się, że nie będzie pasowała do waszej dłoni.

  • Plusy
  • Wygoda
  • Sensor
  • Przyciski boczne
  • Rozbudowane oprogramowanie
  • Jakość wykonania
  • Świetny wygląd i podświetlenie
  • Minusy
  • Dla niektórych może być za mała
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]