FRITZ!Powerline 540E - test internetu WI-FI z gniazdka - Test

010
Darius

Problemy z zasięgiem dotyczą praktycznie każdego z nas. Wszak mamy XXI wiek i ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której w naszym domu nie ma Internetu. Ale czasami jest tak, że nawet porządny reapeter nie jest w stanie pokryć całego mieszkania. Powody są różne: a to nie ma gniazdka, a to ściany za grube, a to za dużo urządzeń sieciowych w budynku. Dlatego na rynku pojawiły się powerliny, które mogą pomóc nam zbudować idealny sieciowy ekosystem.

Pierwsze wrażenie

To jest bardzo pozytywne. Do całkiem ładnie wyglądającego pudełeczka, prócz adaptera, producent dorzucił kabelek ethernetowy i pięknie wykonaną instrukcję obsługi. Samo urządzenie nie robi już tak spektakularnego wrażenia, ale wcale nie musi.

Specyfikacja

- Zasięg Powerline: do 500 metrów
- Prędkość Powerline: 500 Mbit/s
- Maksymalna ilość w sieci: do 10 urządzeń
- Porty LAN: 2 porty Fast Ethernet (100 Mbit/s)
- Moduł sieci bezprzewodowej WLAN: tak, WLAN N 300 Mbit/s
- Wsparcie dla IPv6: tak    
- Szyfrowanie transmisji: klucz AES 128 bit
- Zmiana faz: tak
- Tryb standby

O PLC

Dlaczego PLC?

Jak już wspomniałem na wstępie, nie każdy ma możliwość rozszerzenia swojej sieci WLAN za pomocą reapeterów. Różne są powody tego stanu rzeczy: a to grube ściany, które nie przepuszczają fal radiowych, a nawet jeśli, to prędkości transferów nie są satysfakcjonujące. Czasami nie mamy gniazdka w miejscu, w którym usytuowanie adaptera WI-FI jest niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu może być powerline, a więc urządzenie, za pomocą którego sieci elektryczne rozciągają nam Internet po domu.

Adapter odbiera pakiety danych przez wbudowany port LAN i przesyła informację za pomocą linii energetycznej. Potem następuje modulacja, a informacja dodawana jest przez zmianę różnych parametrów sygnału nośnego, w cyklu przesyłania. Ten sygnał przesyłany jest przez okablowanie sieci elektrycznej. Inny adapter podłączony do tej samej sieci elektrycznej rozpoznaje i konwertuje sygnał i oczywiście przesyła je dalej przez port LAN, lub - jak w przypadku naszego modelu - WLAN.

Proste, co nie? A wszystko to za sprawą dwóch technologii: Multiple Input Multiple Output i HomePlug AV2. MIMO ma za zadanie zwielokrotnienie wejść i wyjść dostępnych dla sygnału, tak, aby efektywnie można było przesłać więcej danych jednocześnie. HomePlug AV2 natomiast odpowiada za lepsze wykorzystanie  zakresów częstotliwości, zwiększając szybkość transmisji dzięki ulepszonym metodom kodowania.

Reasumując: w bardzo prosty i szybki sposób możemy rozszerzyć naszą sieć, bez konieczności wiercenia czy montowania kilometrów kabla. Są oczywiście pewne warunki, które musimy spełnić, żeby móc w pełni cieszyć się możliwościami naszych adapterów. Najważniejszym jest stan jakości naszej instalacji elektrycznej. Im nowsza, tym lepsze będą wyniki końcowe. Wpływ na transfery mają też inne prądożerne urządzenia. Jeżeli macie włączoną pralkę czy piecyk elektryczny, musicie liczyć się z tym, że będzie widoczny wyraźny spadek mocy waszej sieci. 

Oprogramowanie

Nie jest niezbędne do poprawnego działania Fritz!Powerline 540E, ale warto je mieć. Właśnie prostota działania jest w nim piękna: podłączamy do gniazdek i bum, już gotowe do działania! Każdy, nawet największy technofob, powinien sobie poradzić z nim bez najmniejszych problemów.

Domyślnym trybem pracy obu urządzeń jest „Mostek Powerline”. Istnieje też możliwość pracy adaptera WI-FI w trybie mostka dla sieci przewodowej LAN i bezprzewodowej WLAN. W tym pierwszym wypadku adapter PLC staje się punktem dostępowym bezprzewodowej sieci WI-FI, w drugim działa jak typowy mostek WI-FI.

Testy

Metodologia testowa była bardzo prosta: w naszej redakcji przygotowaliśmy dwie lokalizacje testowe: jedna w magazynku, druga na piętrze. Nasza redakcja dysponuje łączem 20Mb/s. Wszystkie pomiary wykonałem na jednej fazie. Testowałem tylko prędkości osiągnięte po WI-FI.

1. Magazynek - pełna prędkość 20Mb/s

2. Piętro - 16Mb/s

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony osiągniętym rezultatem. Wyniki po kablu są oczywiście zdecydowanie lepsze niż po WI-FI, ale w gruncie rzeczy, jak na jakość sieci elektrycznej w naszym budynku, to i tak cud, że jest aż tak dobrze.

Jeśli szukacie więc urządzenia, które za pomocą instalacji elektrycznej będzie eliminować konieczność kładzenia nowych kabli, a do tego rozszerzy zasięg waszego domowego Internetu, to FRITZ!Powerline 540E będzie kapitalnym wyborem. Zdecydowanie polecam.

 

  • Plusy
  • Świetne transfery
  • Duża wydajność po Lanie
  • Małe gabaryty
  • Spory zasięg WIFI
  • Prosta konfiguracja
  • Dwa złącza RJ45 i Wi-Fi w jednym urządzeniu
  • Minusy
  • Średnia wydajność po Wi-FI
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]