• Strona główna
  • Cooler master cosmos c700p - test najlepszej obudowy na rynku?

Cooler Master Cosmos C700P - test najlepszej obudowy na rynku? - Test

01
Darius

Nowa obudowa Cosmos C700p to majstersztyk rynku bud komputerwych. Dawno nie widziałem tak świetnie przemyślanej konstrukcji. Ma wsyzstko to czego super wymagający gracze oczekują. Dlaczego jest najlepsza na rynku? Już tłumaczę.

Pierwsze wrażenie

Po dotachaniu tego pioruńsko ciężkiego opakowania wraz z kurierem zastanawialiśmy się co może znajdować się w środku. Nikt wcześniej nie informował mnie o tym, iż owa buda do nas na testy przyjedzie to miała być niespodzianka. Ciężka ale bardzo satysfakcjonująca. Zaraz po wyciągnięciu jej z kartona całej redakcji opadła szczęka i z trudem udało się nam ją pozbierać. Nowy Cosmos to arcydzieło.

Dane techniczne:

- Materiał: aluminium, plastik, stal, hartowane szkło
- Kompatybilność z płytami głównymi: Mini-ITX, Micro-ATX, E-ATX (wsparcie do 12” x 11”)
- Liczba zatok: 1 x 5,25’’; 2 x 2.5”/3,5’’ combo; 2 x 2,5’’ SSD
- Wsparcia dla zatok: 2 x 5.25”; 8 lub 9 x 2.5”/3,5’’ (po zdjęciu zatoki ODD); 2 x 2.5” SSD
- Liczba slotów na karty rozszerzeń: 8
- Chłodzenie w zestawie: 2 x 140 mm z przodu (1200RPM); 1 x 140 mm z tyłu (1200RPM)
- Chłodzenie: 3 x 120/140 mm na górze; 2 x 120/140 mm na dole; 3 x 120/140 mm z przodu; 1 x 120/140 mm z tyłu
- Chłodzenie cieczą: 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm (wymaga wyjęcia klatki ODD) z przodu; 120 mm, 140 mm, 240 mm na dole; 120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm, 420 mm (wymaga wyjęcia klatki ODD) z przodu; 120 mm, 140 mm z tyłu
- Wysokość chłodzenia CPU: 198 mm
- Długość karty graficznej: 490 mm (bez klatki 3.5” HDD) lub 320 mm (z klatką 3.5”HDD)
- Panel I/O: 1 x USB 3.1 Gen 2 Type C, 4 x USB 3.0, regulator szybkości wentylatorów i trybów RGB, wyjście i wejście Audio (wsparcie dla jakości HD)
- Wymiary: 639x 306 x 651 mm

Wygląd zewnętrzny, akcesoria, jakość wykonania

Szkło hartowane, stal, aluminium i trochę plastiku z tych właśnie elementów została zbudowana ta bestia. Wszystko najwyższej możliwej jakości po to aby każda osoba, która się na nią zdecyduje wiedziała, że nie rozpadnie się po roku czy dwóch.

Front przedniej części obudowy został wykonany z wysokiej jakości plastiku przypominającego szczotkowane aluminium. Pod spodem znajduę się meshowana siatka z wentylatorami i filtrami-antykurzowymi.

Na samej górze umieszczono panel I/O w którym znajdziemy dwa wejścia audio, cztery porty USB 3.0, jeden USB 3.1, przycisk do kontroli kolorów podświetlenia, przycisk do kontrolujący obroty wentylatorów, włącznik i oczywiście reset. Sporo tego co nie? 

Na spodzie też pojawił się sporych rozmiarów filtr.

Największe wrażenie robią jednak panele boczne, całkowicie wykonane z wysokiej jakości szkła hartowanego. Umieszczono je na zawiasach i działają jak drzwiczki. Rozwiązanie to sprawia, że dużo łatwiej jest dostać się do środka i np. wymienić lub dołożyć jakieś podzespoły. Szkło jest grube i dosyć ciężkie, troche przyciemnione. Wygląda naprawdę kozacko.

Na spodzie oprócz wspomnianego wczesniej filtra są cztery nózki anty stabiluzujące i dwa uchwyty aluminiowe. Dzięki nim przenoszenie Cosmosa jest dużo łatwiejsze.

Co czeka na nas w środku?

Dużo przestrzeni, która dla mnie jest bardzo ważna bo lubie mieć miejsce na montaż moich podzespołów. Co ciekawe polecam odkręcił panel boczny bo może być dość irytujący w trakcie wkładania chociażby płyty głównej. Spora ilość przepustów, świetnie przygotowaną kieszeń dla zasilacza. Ale największym hitem jest efekt kominowy ma umożliwić chociażby zmianę pozycji płyty głównej oraz montaż takich elementów jak karta graficzna nie w poziomie, a w pionie. Ma to nie tylko estetyczne efekty, ale także praktyczne, ponieważ możemy w takim wypadku zmienić przepływ powietrza kierując go przez górę.

Podobają mi się specjalne nakładki zakrywające zasilacz, czy kable, jeżli trochę posiedzimy to możemy naprawdę ograniczyć występowanie okablowania do minimum!

Najslabszym elementem Cosmosa są kiepsko usytuowane sloty na dyski SSD. W środku znajdziemy sporo miejsca, na podłączenie naszych dysków. W standardowym układziemamy do dyspozycji 1 x 5,25’’; 2 x 2.5”/3,5’’ combo; 2 x 2,5’’ SSD. Po odkręceniu kilku elementów liczba możliwości rośnie 2 x 5.25”; 8 lub 9 x 2.5”/3,5’’ (po zdjęciu zatoki ODD); 2 x 2.5” SSD. 

Bardzo cieszy też szerokie wcięcie pod płytą główną, które znacznie ułatwia wymianę chłodzenia procesora. W środu zmieścimy obudowy Mini-ITX, Micro-ATX, E-ATX. 

Cooler zainstalował w Cosmosie dwa 140 mm wentylatory z przodu (1200RPM) oraz jeden 140 mm z tyłu (1200RPM). Łącznie do środka zamontować możemy, aż 9.

Podoba mi się też płytka rozdzielcza, do której możemy podłączyć dodatkowe wentylatory nie zaśmiecając płyty głównej dodatkową stertą kabli. Dodatkowo odpowiada ona za podświetlenie RGB. Zamontowany jest w zatoce dysków.

Całosć po złożeniu wygląda bardzo imponująco!

A ta iluminacja? Zapiera dech w piersiach.

Podsumowanie

Cooler Master C700P to bardzo dobry produkt, który starczy na lata wypchany świetnymi innowacyjnymi rozwiązaniami. Świetne wzornictwo, doskonałe materiały, spore możliwości dopasowania jej do siebie, cztery aluminiowe uchwyty, BOSKIE zakrzywione szkło hartowane i efekt kominow To tylko część mocnych stron Cosmosa. Największym problemem jest cena, które oscyluje w granicach 1200 zł, i dziwne rozplanowanie slotów pod dyski. Jeżeli budujecie super wydajnego PC i szukacie świetnej obudowy, która wystarczy na długo nowy Cosmos będzie spektakularnym wyborem, którego bardzo gorąco polecam.

 

 

  • Plusy
  • Jakość wykonania
  • Szkło hartowane na bokach
  • Efekt podświetlenia
  • Łatwa w transporcie
  • Świetnie zagospodarowana przestrzeń w środku
  • Ciche i wydajne wentylatory dołączone do obudowy
  • Dbałość o detale
  • Regulator obrotów jest w zestawie
  • Minusy
  • cena
  • dziwne ułożenie slotów na dyski SSD
  • jest super cieżka
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]