• Strona główna
  • Avermedia live gamer extreme – ekstremalne urządzenie do nagrywania/strumieniowania obrazu

Avermedia Live Gamer Extreme – Ekstremalne urządzenie do nagrywania/strumieniowania obrazu - Test

012
Darius

Od bardzo dawna czekałem na nowe przenośne urządzenie Avermedii, które zagwarantuje najwyższą, jakość obrazu w 60 klatkach na sekundę przy rozdzielczości FullHD. Nareszcie jest! Live Gamer Extrem - spełnieniem marzeń? Sprawdzimy!

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie jest dobre w stosunkowo niewielkim pudełku czeka na nas wiele niespodzianek. Po jego otwarciu naszym oczom ukazuje się ciekawie zaprojektowana, mała karta Live Gamer Extrem, która siedzi sobie w ładnie wykonanej plastikowej wyprasce. Pod samą "wypraską" standardowo instrukcja obsługi, trzy miesięczna licencja programu Xsplit oraz - tu niespodzianka - wszystkie niezbędne kable, które pomogą nam zacząć zabawę. Metrowy kabel HDMI, przejściówkę z kabla Component, przejściówkę PS3 – Component, kabel audio 3,5mm oraz autorski kabel USB3.0 przygotowany specjalnie z myślą o LGX. To nie wszystko, w środku jest jeszcze zapasowa śrubka do przedniej klapki no i okładka… Tak dobrze czytacie - okładka, ale o tym za chwile. Dla mnie wielkie ŁAŁ, dawno nie widziałem tak wypchanego pudełka.

Drapieży wygląd idzie w parze z wielkimi możliwościami.

Wygląd

Mimo małych rozmiarów (145mm x 97mm x 29mm) samo urządzenie wygląda bardzo atrakcyjnie. Już po pierwszym kontakcie widać, że prawdziwa z niej bestia. Cechą charakterystyczną Live Gamer Extrem są wymienne okładki, dzięki którym możemy w 100% spersonalizować jej wygląd pod siebie.

Gamedotowa okładeczka wygląda tak.

A wszystko za sprawa autorskiego oprogramowania Cover Creator, która w bardzo prosty i szybki sposób pozwala nam z dowolnego zdjęcia, grafiki przygotować pasującą do nas okładeczkę, którą oczywiście będziemy musieli wydrukować i wyciąć nożyczkami sami. Jeżeli uda wam się tego dokonać, ostatnim krokiem będzie odkręcenie małej śrubeczki no i wymiana okładki na naszą. Brzmi kuriozalnie, co nie? Uważam jednak że jest bardzo przydatne zwłaszcza w rozjazdach. Nikt nie będzie miał takiej samej okładki więc szansa, że zgubimy nasze urządzenie maleje. Małe a cieszy.

Specyfikacja

Przed sprawdzeniem możliwości Live Gamer Extreme wypada obadać jej specyfikację, a więc:

  • Interfejs: USB 3.0
  • Wejście wideo: Cyfrowe – HDMI, analogowe – Component
  • Wejście audio: Cyfrowe – HDMI, analogowe – RCA L/R
  • Wyjście wideo: HDMI (przekazywanie z wejść HDMI i Component)
  • Audio mix in: 3.5 mm MIC/AUX in
  • Rozdzielczość przechwytywania: 1080p60 (maks.)
  • Wsparcie rozdzielczości: 480i, 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p (maks.: 1080p@60fps)
  • Format kodowania: MP4 (H.264+AAC)
  • Wymiary: 145mm x 97mm x 29mm
  • Waga: 182 g

Jest bardzo dobrze, martwi tylko mała ilość wspieranych rozdzielczości. Wygląda na to, że nie ponagrywamy bez odpowiedniego monitora w standardzie 16:9. Fakt ten mocno dziwi, ponieważ poprzednie generacje miały wsparcie praktycznie do każdej możliwej "rozdziałki".

Oprogramowanie

Znamy już specyfikację, więc pora brać się za testy. Na pierwszy ogień idzie nowe oprogramowanie, które stworzone właśnie z myślą o nowym produkcie Avermediii. Aplikacja RECentral 2 została napisana całkowicie od nowa, jako antidotum na niedoskonałości poprzednika. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to próba bardzo udana, choć czasami awaryjna. Po włączeniu RECentral 2 naszym oczom ukazuje się podzielone na kilka sekcji okno. Największą z nich zajmuje oczywiście podgląd przechwytywanego obrazu. Po lewej stronie znajdziemy sekcję służącą do wybierania źródła obrazu HDMI, Component i dźwięku. Warto zaznaczyć, iż LGX wspiera wielokanałowość, dzięki czemu możemy nagrywać/strumieniować dźwięk z kilku źródeł naraz.

RECentral 2 nowe, ładne i bardzo funkcjonalne.

Poniżej znajduje się panel konfiguracyjny, w którym zmieniamy ustawienia wideo. Podzielono go na dwie kategorie: jedna - odpowiedzialna za nagrywanie, druga - za strumieniowanie obrazu. Oczywiście dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowano możliwość, zmiany parametrów rozdzielczości, jakości, liczby klatek na sekundę czy bitrate’u.

Cała konfiguracja nie powinna zająć więcej niż 3 minuty. Jest bardzo intuicyjna. Kiedy wszystko będzie już gotowe i nasze "pudełeczko" będzie odpowiednio ustawione, wystarczy wcisnąć wielki czerwony guzik nagrywania/strumieniowania, i... tyle. Co najistotniejsze, spadki FPS są niezauważalne a wszystko, dlatego że to nie nasz komputer dokonuje obliczeń (tak, jak ma to miejsce w przypadku używania oprogramowania do nagrywania typu Fraps czy Bandicam), a sama karta LGX. Nawet sam podgląd wygląda zdumiewająco dobrze, obraz jest bardzo ostry i czysty. Pod tym względem samo urządzenie nie ma sobie równych. Warto nadmienić, iż LGX jest kompatybilny z Xsplitem oraz bardzo popularnym w tej chwili OBSem. Więc jeśli ktoś nie ma ochoty na zabawę z RECcentral 2 wcale nie musi go odpalać. (Osobiście dla bardziej zaawansowanego użytkownika rekomenduje właśnie OBSa)

Testy

Aby sprawdzić możliwości Live Gamer Extreme podłączyłem ją do: mocnego gamingowego PCta, średniej klasy laptopa, konsoli PS4 oraz Xboxa 360. Wykonałem dwa nagrania z każdej platformy. Na wszystkich wyniki były bardzo podobne. Jakość przechwyconego materiału stała na najwyższym możliwym poziomie. Przy ustawieniu szybkości transmisji na poziomie 60Mbps naprawdę ciężko było mi odróżnić nagranie od obrazu źródłowego, jest doskonałe nie ma się co dziwić - USB 3.0 robi swoje i pozwala na taki szybki zapis nieskompresowanego obrazu. Ani Fraps, ani Bandicam, ani żaden inny program nie osiągnął takich rezultatów jak LGX. Przeprowadzając wszystkie nagrania nie odczułem żadnych spadków klatek. Nawet na średniej klasy laptopie dało się przyjemnie pograć i zrobić ciekawy materiał. Jedyny problem, który męczył mnie notorycznie, to troszeczkę zabugowany RECentral 2, który sam z siebie bardzo lubi się crashować. Liczę, że następne wersje będą działać stabilniej.

Ale to nie koniec zabawy, w internecie usłyszałem plotkę, która mówiła, iż jest możliwość przechwycenia obrazu z telefonów komórkowych. Bez zastanowienia zamówiłem specjalnie adaptery, które umożliwiły podłączenie telefonów. Chciałem rozwiać wszelkie wątpliwości i mieć stuprocentową pewność. Co się okazało? Że jest taka możliwość! Przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki i splittera HDMI byłem w stanie przechwycić obraz z iPhone 5 i Samsunga Galaxy S4. ŁAŁ! Tego się nie spodziewałem! Jestem pod wielkim wrażeniem.

Nagrywanie za nami czas na sprawdzenie strumieniowania. Transmisję przeprowadziłem na trzech najbardziej popularnych platformach streamerskich: Twitch, Hitbox, i Youtube. Live Gamer Extreme na każdej z nich spisał się dobrze, a jakość strumieniowanego obrazu była bardzo wysoka. Nie można się do niczego przyczepić.

Podsumowanie

Czas na podsumowanie, Live Gamer Extreme to najlepsze na rynku urządzenie, umożliwiające przechwytywanie i strumieniowanie obrazu i dźwięku w bardzo wysokim standardzie. Cieszy wielka kompatybilność z praktycznie wszystkimi dostępnymi na rynku konsolami, bardzo proste i przyjemne w obsłudze oprogramowanie oraz wszystkie niezbędne kable w pudełku, dzięki którym nie musimy dodatkowo wybierać się do sklepu po kolejne zakupy. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla każdego entuzjasty tworzenia filmików na Youtube i autorskich programów na żywo.

  • Plusy
  • Wygląd urządzenia
  • Wymienne okładki
  • Bogata zawartość pudełka
  • Prosta konfiguracja
  • RECentral 2
  • Bardzo duże możliwości
  • Znakomita jakość nagrań
  • Mixer w samej karcie
  • Kompatybilność ze wszystkimi konsolami
  • Przechwytuje obraz z Telefonów
  • Minusy
  • Cena
  • Niedopracowane oprogramowanie
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]