Asustor AS6404T - test multimedialnego NASa - Test

13
Darius

NAS (ang. Network-Attached Storage – magazyn podłączony do sieci) to pamięć masowa, którą podłącza  się - zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet - bezpośrednio do sieci komputerowej (przeważnie LAN, czyli lokalnej, np. domowej lub firmowej). Jest ona przystosowana zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej, do zapewnienia sprawnego dostępu do zgromadzonych na niej danych w sieciach z niemalże każdego miejsca na ziemi. - Wikipedia

Na wstępie pozwoliłem sobie przytoczyć wikipediową definicję Nasa, tak, aby mniej zaawansowani użytkownicy mieli choć kapkę informacji o tym czym jest dzisiaj recenzowany sprzęt. W skrócie sieciowym magazynem danych, do których możemy mieć dostęp wszędzie, gdzie sięga internet. Dlaczego warto się w takowy sprzęt zaopatrzyć dowiecie się w dalszej części dzisiejszej recenzji.

Specyfikacja Asustor AS6404T:

- Procesor: Intel Celeron J3455 Quad-Core 1,5 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB SO-DIMM DDR3L (4GB x 2, maksymalnie do 8 GB)
- Maksymalna pojemność: 40 TB (4x 10 TB SATA 3 6Gb/s HDD/SSD 2,5/3,5 cala)
- Interfejs sieciowy: 2 x Gigabit Ethernet
- Złącza dodatkowe: 4 x USB 3.0 (3 x Type A, 1 x Type C), 1 x HDMI 2.0, 1 x S/PDIF
- Wentylator systemowy: 1 x 120 mm
- Zasilacz/adapter: 1 x 90 W
- Moc wejściowa: od 100V do 240V AC
- System operacyjny: ADM
- Maksymalna ilość obsługiwanych kamer IP (Surveillance Center): 36 (4 bezpłatne licencje)
- SMB zapis/odczyt: do 221/219 MB/s

Specyfikacja wygląda bardzo imponująco sercem NASa jest cztero rdzeniowy Intel Celeron J3455 z taktowaniem 1.5GHz, do tego aż 8 GB pamięci operacyjnej DDR3L. W naszym testowym modelu producent udostępnił dwa dyski WD RED o pojemności 2TB każdy.

RAID

Dyski w zależności od naszych preferencji mogą działać w różnych systemach RAID: pojedynczy dysk, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Czym jest RAID? To nic innego jak sposób połączenia dwóch lub większej ilości dysków twardych w jedną macierz, która zapewnia dodatkową funkcjonalność w porównaniu z oddzielnie podłączonymi pojedynczymi dyskami twardymi.

Dla kogo?

NASy sprawdzają się zarówno w domu jak i w pracy. Przyda się do przechowywania zdjęć, filmów, dokumentów, gier. Sam Asustor określa przeznaczenie swoich NAS'ów jako urządzenia dla zaawansowanego użytkownika domowego lub biura. Uniwersalność pełną gębą.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Asustor zadbał o wszysto nawet o wygląd i estetykę. Nowoczesne wzornictwo w połączeniu z atrakcyjnym designem powodują, że nie będziemy musieli się wstydzień, jeżeli umiejscowimy go w naszym biurze lub salonie. NAS'a przygotowano z  czarnego lekko chropowatego tworzywa sztucznego. 

Na przednim panelu IO znajdziemy diody informujące o statusie pracy serwera, złącze USB 3.0 - ciekawostka jeżeli podłączymy pod niego pendrive i wciśniemy przycisk, wszystkie dane zostaną zapisane na NASie, lub skopiowane na pamięć. Mega fajny patent, pomaga szybko archiwizować dane firmowe, gdy np. wróciliśmy z delegacji. Oprócz tego znajdziemy mały wyświetlacz LCD, informujący o statusie działania NASa. Cztery przyciski sterujące i cztery szyny na dyski zabezpieczone dodatkowymi śrubkami. Pojawił się też port podczerwieni do specjalnego pilota dzięki, któremu będziemy mogli sterować Asustorem zdalnie. (nie ma go w zestawie)

Po drugiej stronie natomiast znajdziemy otwór wentylacyjny, dwa kolejne porty USB 3.0, jeden port USB 3.0 typu C port HDMI v2.0 oraz co ciekawe dwa gigabitowe gniazdo ethernetowe - tutaj bym się na chwile zatrzymał bo jak już pewnie zauważyliście dwa gniazda = dwie karty sieciowe, a więc możemy podłączyć Asustora do dwóch różnych sieci jednocześnie! Na samym dole pod przyciskiem resetu znalazło się gniazdo zasilania. 

Na spodzie pojawiły się cztery sporych rozmiarów gumowane nóżki, które odpowiedzialne są za tłumienie drgań i lepszą stabilizację.

Po zdjęciu obudowy naszym oczom ukażą się cztery zatoki na dyski, 120mm wentylator odpowiedzialny za chłodzenie całego układu. Asustor AS6404T sprosta maksymalnie  40 TB pamięci dysków. W zestawie znajują się dwie kości ram po 4GB schowane za specjalną osłonką.

Jak to wszystko działa

Istotnym elementem każdego NASa jest jego oprogramowanie - konieczne jest, żeby było funkcjonalne proste w obsłudze i bardzo czytelne. W Asustorach mamy do czynienia z systemem Asustor Data Master. Ten wyżej wymienione cechy oczywiście posiada. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, dlatego też wszystkie pliki znajdujące się w pamięci dysków są szyfrowane w sntandardzie AES-256.

Instalacja systemu jest badalna wystarczy albo użyć windowsowej aplikacji  Asustor Control Center lub wpisać adres IP naszego urządzenia i postępować zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie. W zależności od stopnia zaawansowania, mamy do wyboru dwie opcje albo instalacje ekspresową albo niestandardową.

Po zakończeniu instalacji naszym oczom ukarze się główne menu systemu, w którym mamy dostep do wszystkich aplikacji i centrum zarządzania NAS'em.

Access Control – odpowiedzialny jest za przyznawanie dostępu dla określonej grupy użytkowników. To tutaj tak naprawdę decydujemy o tym kto i co może na naszym NAS-ie robić.

Activity Monitor -  pokazuje, jak mocno wykorzystywany jest procesor, pamięć RAM, nasza sieć oraz które porty są wykorzystywane. Jakby tego było mało, znajdziemy tu informacje, jak mocno obciążone są dyski, i które procesy zjadają najwięcej mocy obliczeniowej.

App Central – to tak naprawdę sklep, w którym za darmo możemy pobrać różne przydatne aplikacje. Jest ich całkiem sporo, więc każdy powinien poszukać coś dla siebie i dopasować NAS'a idealnie do swich potrzeb.

Storage Manager – to aplikacja, która zarządza konfiguracją partycji dysków.

System Info – nie trudno się domyślić, że właśnie tu znajdziemy wszystkie informacje o naszym urządzeniu.

W zależności od naszych potrzeb, możemy w sklepie zaopatrzyć się w szereg dodatkowych aplikacji, dzięki którym ustawimy NASa konkrretnie do naszych potrzeb.

Producent udostępnił nowe oprogramowanie w wersji 3.0, które mieliśmy już zainstalowane w urządzeniu, tak że wszystkie testy wykonaliśmy właśnie na najnowszej wersji testowej systemu.

Testy

Do sprawdzenia mocy Asustora AS6404T wykorzystałem dwa popularne benchmarki CrystalDiskMark i ATTO Disk Benchmark. Pobierałem też kilka plików i sprawdziłem jaki zapis i odczyt udało się uzyskać przy pobieraniu kilku większych i mniejszych plików.

Udało mi się uzyskać transfery na poziomie 119 MB/s wysyłania i 118 MB/s pobierania danych. 

Kopiująć film skmpresowany w formacie MKV o rozmiarze 550Mb kopiował się z prędkością 112MB/s.

Dyski sprawdziłem Anvil's Storage Utilities

 

Zużycie energi elektrycznej

Przy jednym podłączonym dysku

- W spoczynku: 0,5 W

- W normalnym trybie działania: 15W

- W stresie: 40 W

Nie jest źle, ale mogło być lepiej.

Podsumowanie

AS6404T to świetny NAS do zastosowań biznesowych dla małych i średnich firm. Może pochwalić się świetną wydajnością, atrakcyjnym wyglądem i dużymi możliwościami. Jeżeli szukacie urządzenia, które sprosta wielu wyzwaniom i zagwarantuje wysoką jakość i fenomenalną kulturę pracy AS6404T może okazać się trafionym wyborem. Odstraszyć może tylko wysoka cena sięgająca 3600 zł. Z drugiej jednak strony nie kupujemy byle leczego. Rekomendowałbym zakup tylko i wyłącznie dla firm posiadających sporą ilość pracowników, bo tylko w takim scenariuszu wykorzystany zostanie jego ogromny potencjał.

 

  • Plusy
  • Duża wydajność
  • Świetna jakość wykonania
  • Porty USB 3.0
  • Dwa porty Ethernetowe
  • 8 GB pamięci Ram
  • HDMI 2.0
  • Minusy
  • Cena
O autorze
DariusDarius
881 2

1 Komentarz

awatar
sgsrth (gość) 5 lat temu

"skopiowane na pamięć. Mega fajny patent, " Bosz... dziecko skończyłeś już gimnazjum?

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]