Asustor AS1002T - test NASA - Test

011
Darius

Lata temu pamiętam, jak mój ojciec zakupił nasz pierwszy komputer. Charakteryzował się ultra wydajnym procesorem 133hz 4Mb ramu i pokaźnym dyskiem o rozmiarze 300MB. Dzisiaj takie cyfry są nie do pomyślenia, nikt nie spodziewał się tego, iż z 300MB uda nam się wyprodukować dyski o pojemności nawet 8TB. Miejsce jednak bardzo szybko się kończy, bo w dobie smartfonowego szaleństwa, filmy, gry, zdjęcia swoje ważną i kolejne gigabajty uciekają. Najlepszym miejscem na tego typu dane są NASy - czyli domowa chmura.

Pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu Asustora z opakowania jest pozytywne. Jest mały zgrabny i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. W środku oczywiście wszystkie kabelki, instrukcje obsługi i oprogramowanie na płycie

Czym jest NAS?

NAS (ang. Network-Attached Storage – magazyn podłączony do sieci) to pamięć masowa, którą podłącza  się - zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet - bezpośrednio do sieci komputerowej. Zapewnienia szybki i sprawny dostęp do wszystkich zgromadzonych na niej danych z każdego miejsca na ziemi gdzie oczywiście jest internet.

Specyfikacja

- Długość 218 mm
- Szerokość 102 mm
- Wysokość 165 mm
- Wyświetlacz LCD Nie
- Model procesora Marvell ARMADA-385 1GHz Dual-Core
- Ilość portów LAN - 1GB X1
- Typ obudowy Tower
- Waga 0.99 kg
- Sprzętowe szyfrowanie Tak
- Sprzętowe transkodowanie wideo -
- Pamieć RAM 512 MB (bez możliwości rozszerzenia)
- Obsługiwane dyski HDD 3.5" SATA II/ III x 2
- Maksymalna pojemność wewnętrzna Raw 16 TB (8 TB HDD X 2)
- Obsługa jednego woluminu większego niż 16TB Nie
- Porty dodatkowe USB 3.0 x 2
- Zasilanie Zewnętrzny adapter zasilania: 65W x1 100V-240V AC
- Pobór mocy (podczas pracy) 13.2 W
- Pobór mocy (hibernacja dysku) 6.6 W
- Obsługa trybów RAID Pojedynczy dysk, JBOD, RAID 0, RAID 1
- Odbiornik podczerwieni Nie
- Blokada szuflady Nie
- Serwisowy wskaźnik LED na tylnym panelu Nie
- Redundantny zasilacz Nie
- Maksymalna liczba uzytkowników 1024
- Maksymalna ilość grup 256
- Maksymalna ilość udziałów 256
- Maksymalna ilość połączeń 128
- Maksymalna ilość zleconych backupów 60
- Max targets 64
- Max LUN 64
- Kompatybilnosć z Hyper-V Tak
- Galeria zdjęć Tak
- FTP Explorer Tak
- HiDrive Backup Tak
- Google Drive Tak
- Dropbox Nie
- Mail Server Tak
- Centrum pobierania Tak
- Plex Media Server Tak
- Maksymalna liczba jednoczesnych zadań pobierania 1
- Serwer VPN Nie
- Maksymalna ilość obsługiwanych kamer (z dodaną licencją) 8

Specyfikacja nie jest może zbliżona do tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni (super wydajne kombajny z i7 i 1080), ale daje radę. Całość napędza dwurdzeniowy procesor Marvell ARMADA-385 o taktowaniu 1Ghz. Do tego tylko 512 pamięci operacyjnej DDR3. Tej niestety nie możemy rozbudować. Do uzupełnienia zestawu otrzymaliśmy dwa dyski WD RED.

Dyski w zależności od naszych preferencji  mogą działać w różnych systemach RAID: pojedynczy dysk, RAID 0, RAID 1 oraz JBOD. Czym jest raid?

- RAID 0 - polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny. Powstała w ten sposób przestrzeń ma rozmiar taki jak N × rozmiar najmniejszego z dysków, gdzie „N” oznacza liczbę dysków. Dane są przeplecione pomiędzy dyskami. Dzięki temu uzyskuje się znaczne przyspieszenie operacji zapisu i odczytu ze względu na równoległe wykonywanie operacji na wszystkich dyskach w macierzy. Warunkiem uzyskania takiego przyspieszenia jest operowanie na blokach danych lub sekwencjach bloków danych większych niż pojedynczy blok danych macierzy RAID 0.
- RAID 1 - Polega na replikacji pracy dwóch lub więcej dysków fizycznych. Powstała przestrzeń ma rozmiar najmniejszego nośnika. RAID 1 jest zwany również lustrzanym (ang. mirroring).
- JBOD - połączenie dysków twardych bez wykorzystania technologii RAID. JBOD, w przeciwieństwie do RAID, nie daje korzyści w postaci przyspieszenia operacji zapisu/odczytu czy zwiększenia bezpieczeństwa danych. JBOD jest zwykłą półką na dyski (macierzą dyskową), które są bezpośrednio widoczne przez systemy komputerowe bez pośrednictwa specjalnego kontrolera RAID, zarządzającego dostępem do dysków. Zazwyczaj dyski przyłączane są za pomocą osobnego lub osobnych kontrolerów SCSI.

Dla kogo?

Co z punktu widzenia gracza może być w takowym nasie pomocne? W zasadzie to wszystko i nic. Wszystko tak naprawdę zależy od nas. Jeżeli np. tworzymy bardzo dużo materiałów filmowych z gier. Takowy NAS się przyda, bo pomieści absolutnie wszystko to co stworzymy. Ba jeżeli kupujemy gry na gogu i z jakiegoś powodu nie chcemy pobierać ich ponownie, możemy wszystko zmagazynować na naszych dyskach w Asustorze. 

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Nasz testowany NAS tak jak wspomniałem na wstpępie wygląda całkiem atrakcyjnie. Jego skromne wymiary sprawiają, że zmieści się praktycznie wszędzie, ba nawet w salonie czy kuchni i jeszcze nie będzie szpecił swoim wyglądem otoczenia! Wykonano go bardzo porządnie. Na przednim panelu, do dyspozycji otrzymujemy port USB 3.0 oraz cztery diody informujące o działaniu dysków, sieci, energii. 

Tylna część  natomiast posiada dwa porty UBS 3.0, jeden HDMI, wejście dla kabla ethernetowego i źródła zasilania, i co ciekawe włącznik. Dlaczego znajduje się na tyłach? Nie wiem...

Po otwarciu obudowy i zajrzeniu do środka, znajdziemy tam dwie szyny na dyski. Dyski oczywiście nie są w zestawie więc pamiętajcie żeby w takowe się zaopatrzyć! 

Miejsca jest strasznie mało, ale dyski podłącza się błyskawicznie wystarczą 4 śróbki i gotowe.

Test

Metodologia naszych testów polegała na sprawdzeniu NAS-a oraz dysków.

Szybkość zapisu dysków

RAID 0

RAID 1

Zużycie energii elegtrycznej

Przy podłączonych dwóch dyskach:

- W spoczynku: 4,5 W

- Średnie zużycie: 11.4 W

- W stresie: 13,5W

Zużycie energii jest znikome! Wyniki są bardzo dobre!

Oprogramowanie i instalacja

Instalacja jest mega prosta i tak naprawdę wystarczy kilka kliknięc do tego, żeby skonfigurować całość w niecałe 5 minut.

Ba mamy nawet możliwość zaktualizowania w locie oprogramowania do najnowszej wersji. 

Po instalacji pojawia się menu sterujace z aplikacjami, którymi sterujemy całym NASem.

Mamy też monitor zasobów, który w czasie rzeczywistym pokazuje zużyte moce obliczeniowe. 

 

Średni czas odpowiedzi

Sprawdziliśmy też, jak szybko dyski odpowiadają na zapytania.

- Dwa dyski w Raid 1: 0,24ms

- Dwa dyski w Raid 0: 0,21ms

Kopiowanie danych

Sprawdziliśmy też, jakie maksymalne czasy i transfery możemy uzyskać przy kopiowaniu plików.

Kopiowanie pilków:

odczyt z dysku i zapisu na innym: 97 MB/sek

odczyt z innego dysku i zapisu na badanym: 95 MB/sekGłośno/Cicho

 

Ostatnim testem było sprawdzenia głośności urządzenia. Mierzyliśmy ją w odległości 50 cm od ustawienia urządzenia. Natężenie dźwięku w miejscu testowania oscylowało w granicy 30dBa.

- Podczas normalnej pracy działał na poziomie 30 dBa

- W momencie wzmożonej pracy 33dBa

- W czasie maksymalnego stresu 33dBa

Muszę przyznać, że jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni: NAS działa bardzo cicho i nie powinien nikomu przeszkadzać.Ale jeżeli jednak komuś wentylator będzie przeszkadzać da się go ustawić w opcjach.

Podsumowanie

ASUSTOR AS1002T to dobry srzęt za niezłe pieniądze. Wyniki naszych testów są zadowalające, aplikacji jest dużo, opcji konfiguracyjnych jeszcze więcej. Co z takowego zakupu zyska gracz? Bezpieczne miejsce na swoje pliki, w każdym miejscu na świecie, wktórym oczywiście będzie internet. Zdecydowanie polecamy!

NAS do testu dostarczył Impakt, a dyski X-Kom.pl

 

  • Plusy
  • Małe rozmiary urządzenia
  • Mega cichy
  • Banalny w obsłudze i instalacji
  • 3 lata gwarancji
  • dobra wydajność
  • mrowie opcji konfiguracyjnych
  • Cena
  • Minusy
  • tylko 512 ram bez możliwości rozbudowy
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]