Asustor AS3204T - test wydajnego NASa do domu i dla firmy - Test

15
Darius

Network Attached Storage to pamięć masowa, którą podłącza  się - zazwyczaj za pomocą kabla Ethernet bezpośrednio do sieci. Jest ona przystosowana zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej, do zapewnienia sprawnego dostępu do zgromadzonych na niej danych w sieciach z niemalże każdego miejsca na ziemi.

Na wstępie pozwoliłem sobie przytoczyć wikipediową definicję NASa wszystko po to by Ci mniej zaawansowani użytkownicy mieli pogląd na urządzenie, które testujemy. 

Do redakcji AS3204T przyjechał w bardzo eleganckim opakowaniu. Na górze znajdziemy wygodną czarną rączkę, która ułatwi transport urządzenia. Po bokach opis najważniejszych funkcji wspieranych przez czytelne grafiki i oczywiście specyfikację NASa oraz jego zdjęcie. W zestawie oczywiście pełne okablowanie i płytka ze sterownikami.

Specyfikacja

- Procesor Intel Celeron 1.6GHz Quad-Core
- Pamięć 2GB DDR3L
- Dyski twarde 4 x SATA3, rozmiar 3.5"
- Porty dodatkowe 3 x USB 3.0
- Złącza sieciowe 1 x 1GBit/sek
- Wyjście video HDMI 1.4b 
- Wyjście audio  
- Chłodzenie 1 x 120mm
- Ekran LCD brak
- Głośność ok 18,6dB
- Zasilanie zasilacz zewnętrzny, 100-240VAC
- Pobór mocy 27W (praca), 11,4W (hibernacja), 0,79W (uśpienie)
- Temperatura pracy 5-35st. C
- Wymiary i waga 165 x 165 x 218mm, 1,6kg
- Wspierane systemy Windows XP, 7, 8, 10,  Serv 2003, 2008, Mac OSX 10.4, Unix, BSD, Linux
- Wspierane sieci TCP/IP, agregacja linków 802.3ad, Jumbo Frame, VLAN, WiFI, DDNS
- Protokoły sieciowe CIFS, SMB, AFP, NFS, FTP, WebDav, Rsyns, SSH, iSCSI, HTTP, SFTP
- System plików EXT4 (dysk wewn), FAT32, NTFS, EXT3, EXT4, HFS+ (dysk zewn)
- Rozwiązania backupu Rsync, Cloud, FTP, External, One Touch
- Max. ilość userów/ grup 4096/ 512
- Max. ilość udziałów 256
- Max. ilość połączeń 256 jednoczesnych połączeń
- Szyfrowanie udziałów AES 256 bit
- Bezpieczeństwo wbudowany firewall, Network Defender, szyfrowanie połączeń
- VPN PPTP, OpenVPN
- Obsługa iSCSI Target masking, LUN mapping, ISO File Mount, MPIO / MCS,
- Ilość Target / Lun 256 / 256
- Monitoring video 4 licencje kamer IP bezpłatne!, pełne zarządzanie, Max 24 kanały
- System pobierania plików BT (Torrent / Magnet), kontrola pasma, RSS, aplikacja Win / iOS / Android
- Multimedia serwer iTunes, UPnP/DLNA, KODI - wyświetlanie z wyjścia HDMI

Specyfikacja napawa dużym optymizmem sercem testowanego NASa jest cztero rdzeniowy Intel Celeron z taktowaniem 1.6GHz, do tego 2 GB pamięci operacyjnej DDR3L.

RAID nie na komary

Dyski w zależności od naszych preferencji mogą działać w różnych systemach RAID: pojedynczy dysk,JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10. Czym jest RAID? To nic innego jak sposób połączenia dwóch lub większej ilości dysków twardych w jedną macierz, która zapewnia dodatkową funkcjonalność w porównaniu z oddzielnie podłączonymi pojedynczymi dyskami twardymi.

Dla kogo?

NASy sprawdzają się zarówno w domu jak i w pracy. Przyda się do przechowywania zdjęć, filmów, dokumentów, gier. Sam Asustor określa przeznaczenie swoich NAS'ów jako urządzenia dla zaawansowanego użytkownika domowego lub biura.

Wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Asustor zadbał o wszysto nawet o wygląd i estetykę. Nowoczesne wzornictwo w połączeniu z atrakcyjnym designem powodują, że nie będziemy musieli się wstydzień, jeżeli umiejscowimy go w naszym salonie. NAS'a przygotowano z  czarnego lekko chropowatego tworzywa sztucznego. Wyróżnia się przedni panel, wykonano go z lekko błyszczącego plastiku, jest bardzo charakterystycznie pofałdowany.

Na przednim panelu pojawił się też panel IO znajdziemy diody informujące o statusie pracy serwera, złącze USB 3.0 i port podczerwieni do specjalnego pilota dzięki, któremu będziemy mogli sterować Asustorem zdalnie. (nie ma go w zestawie)

Po drugiej stronie natomiast znajdziemy otwór wentylacyjny, dwa kolejne porty USB 3.0, port HDMI v1.4 oraz gigabitowe gniazdo ethernetowe i oczywiście port odpowiedzialny za zasilanie. Nad portami USB znajdziemy przycisk startu AS3204T. Aby dostać się do bogatego wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić cztery wkręty i zdjąć pokrywę obudowy. Co ciekawe nie musimy używa do tego narzędzi.Wspomniany port HDMI umożliwia strumieniowanie dźwięku i obrazu, na ekran naszego telewizora. Oferuje on możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4K.

Na spodzie pojawiły się cztery sporych rozmiarów gumowane nóżki, które odpowiedzialne są za tłumienie drgań i lepszą stabilizację.

Po zdjęciu obudowy naszym oczom ukażą się  cztery zatoki na dyski, 120mm wentylator odpowiedzialny za chłodzenie całego układu. Asustor AS3204T sprosta maksymalnie dyską o łącznej puli, aż 40 TB.Warto, wspomnieć, że nie da się dołożyć więcej pamięci RAM, dlatego też jesteśmy skazani tylko na 2GB.

Jak to wszystko działa

Istotnym elementem każdego NASa jest jego oprogramowanie - konieczne jest, żeby było funkcjonalne proste w obsłudze i bardzo czytelne. W Asustorze AS3204T mamy do czynienia  z systemem Asustor Data Master. Ten wyżej wymienione cechy oczywiście posiada. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, dlatego też wszystkie pliki znajdujące się w pamięci dysków są szyfrowane w sntandardzie AES-256.

Instalacja systemu jest badalna wystarczy albo użyć windowsowej aplikacji  Asustor Control Center lub wpisać adres IP naszego urządzenia i postępować zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie. W zależności od stopnia zaawansowania, mamy do wyboru dwie opcje albo instalacje ekspresową albo niestandardową.

Po zakończeniu insstalacji naszym oczom ukarze się główne menu systemu, w którym mamy dostep do wszystkich aplikacji i centrum zarządzania NAS'em.

Access Control – odpowiedzialny jest za przyznawanie dostępu dla określonej grupy użytkowników. To tutaj tak naprawdę decydujemy o tym kto i co może na naszym NAS-ie robić.

Activity Monitor -  pokazuje, jak mocno wykorzystywany jest procesor, pamięć RAM, nasza sieć oraz które porty są wykorzystywane. Jakby tego było mało, znajdziemy tu informacje, jak mocno obciążone są dyski, i które procesy zjadają najwięcej mocy obliczeniowej.

App Central – to tak naprawdę sklep, w którym za darmo możemy pobrać różne przydatne aplikacje. Jest ich całkiem sporo, więc każdy powinien poszukać coś dla siebie i dopasować NAS'a idealnie do swich potrzeb.

Storage Manager – to aplikacja, która zarządza konfiguracją partycji dysków.

System Info – nie trudno się domyślić, że właśnie tu znajdziemy wszystkie informacje o naszym urządzeniu.

 

Testy

Do sprawdzenia mocy Asustora AS3204T wykorzystałem dwa popularne benchmarki CrystalDiskMark i ATTO Disk Benchmark. Pobierałem też kilka plików i sprawdziłem jaki zapis i odczyt udało się uzyskać przy pobieraniu kilku większych i mniejszych plików.

Udało mi się uzyskać transfery na poziomie 110 MB/s wysyłania i 112 MB/s pobierania danych. 

Kopiując niewielkie zdjęcia i memy do 4 Mb Asustor pobierał je z prędkością 65 MB/s a w zapisie 60 MB/s.

Podłączająć nośniki USB 3.0 uzyskałemcałkiem dobre prędkości. Pobieranie/Uploadowanie 93/87 MB/s. Wyniki przy zastosowaniu folderu  szyfrowanego był większe: download/upload 102/70 MB/s.

CrystalDiskMark 3 - odczyt i zapis sekwencyjny

JBOD 110 MB/s zapis i 109 MB/s odczyt
RAID 0 100 MB/s zapis i 110 MB/s odczyt
RAID 1 97 MB/s zapis i 104 MB/s odczyt

ATTO Disk Benchmark - odczyt i zapis sekwencyjny

JBOD 110 MB/s zapis i 113 MB/s odczyt
RAID 0 114 MB/s zapis i 111 MB/s odczyt
RAID 1 110 MB/s zapis i 114 MB/s odczyt

 Wydajność IOPS

Sprawdziłem jeszcze liczbę operacji wejścia/wyjścia dla bloku 4 KB. Wyniki dla JBOD, RAID 0 i RAID 1 prezentowały się tak:

JBOD - zapis 5694 odczyt 636
RAID0 - zapis 9724 odczyt 764
RAID1 - zapis 3172 odczyt 592

Zużycie energi elektrycznej

Przy jednym podłączonym dysku

- W spoczynku: 0,4 W

- W stresie: 14 W

Podsumowanie

AS3204T to świetny NAS zarówno do zastosowań biznesowych jak i domowych. Może pochwalić się świetną wydajnością, atrakcyjnym wyglądem i dużymi możliwościami. Dzięki zastosowaniu złącza HDMI możemy odtwarzać nasze pliki multimedia na ekranie naszego TV. Dzięki Asustor Data Master jego użytkowanie jest banalnie proste a za sprawą setek aplikacji dostępnych w APP Central, dostosujemy go naszych potrzeb. Czy ma wady? Oprócz braku możliwości rozbudowy pamięci ram, nie dostrzegłem nic poważnego. 

.

 

  • Plusy
  • Świetna wydajność
  • Mrowie aplikacji dodatkowych
  • Transkodowanie 4K
  • Złącze HDMI
  • Elegancki nowoczesny design
  • Przyjazny system operacyjny
  • Cena
  • Minusy
  • Nie da się rozbudować pamięci RAM
O autorze
DariusDarius
881 2

1 Komentarz

awatar
Bartosz (gość) 6 lat temu

Akurat tak się składa, że pracuje z tym modelem i jestem zadowolony. Jeśli ktoś się zastanawia nad kupnem to śmiało. Nie zacina się i jest szybki, przy innych nasach miałem parę problemów, ale tutaj, odpukac w niemalowanie, jest wszystko w porządku.

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]