Podkładki cz. 2 - aluminiowe i plastikowe. - Publicystyka

10
ravn

Witam w drugiej części poradnika dotyczącego podkładek! Tym razem zajmę się coraz popularniejszym segmentem rodziny mousepadów - sztywniakami plastikowymi i aluminiowymi, które potrafią różnić się diametralnie od materiałowych kuzynów. Na wstępie przypomnę jednak rzecz moim zdaniem najważniejszą, a mianowicie - po kiego diabła ktoś chciałby wydać na podkładkę trochę grosza, skoro można zgarnąć gdzieś "gratisa". Odpowiedź jest wbrew pozorom bardzo prosta, bowiem dobry gryzoń pozbawiony porządnej podkładki na ogół marnuje się, a możliwości sensora zostają mocno ograniczone. Do tej pory zdążyłem omówić już wszelakie miękkie mousepady, zarówno materiałowe jak i hybrydowe - idealne dla low oraz mid sensowców, zapewniające świetną kontrolę nad myszką, na ogół stawiając dość spory opór myszce (chociaż hybrydy stawiają na połączenie kontroli i względnie małego oporu). Teraz przyszedł czas na podkładki "szybkie", aluminiowe i plastikowe.

 

Plastik czy aluminium?

Pierwszą rzeczą nad którą musimy się zastanowić są nasze preferencje - jakiej podkładki oczekujecie, jak chcecie ją wykorzystywać i jakiego gryzonia użyć. Jeśli najczęściej używane przez Was wartości DPI oscylują w górnych granicach mid sensu lub wyżej, to może okazać się, że podkładka twarda będzie jedynym słusznym rozwiązaniem. Owszem, są to zdecydowanie bardziej wyspecjalizowane mousepady, a więc posiadające zupełnie inną gamę wad i zalet. Przede wszystkim kupując twardą podkładkę musimy liczyć się z faktem, że będzie zżerać ślizgacze myszy - plastikowa nieco wolniej, aluminiowa zauważalnie szybciej. Do tego dochodzi wyraźny, głośny dźwięk szurania gdy poruszamy myszą, mogący okazać się dla niektórych osób wyjątkowo nieprzyjemny. Na tych dwóch elementach zamykają się jednoznaczne wady, cała reszta zależy od Waszych preferencji. Jak już wspominałem, są to podkładki szybkie, zapewniające zdecydowanie mniejszą kontrolę nad naszym gryzoniem, przez  nasza precyzja w grach zapewne ucierpi, ale zyskamy w zamian za to niewiarygodną wręcz prędkość. Jeśli jesteśmy w stanie ogarnąć szybkie ruchy gryzonia (szczególnie połączone z wysokim DPI), to możemy uzyskać sporą przewagę nad przeciwnikiem - rozwiązanie idealne dla fanów strzelanek. Naturalnie, nie każda podkładka jest równie szybka, podobnie jak w przypadku materiałowców wybór jest bardzo szeroki. Zdecydowanie największy poślizg zapewniają mousepady aluminiowe (przy bardzo niskiej kontroli), plastikowe na ogół są nieco wolniejsze. Warto zwrócić uwagę, że czasem twardziele mogą nam zaoferować nawet dwie powierzchnie naraz - szybszą z jednej strony i wolniejszą z drugiej, co bywa rozwiązaniem niesamowicie wygodnym. Ważną zaletą sztywnych podkładek jest ich odporność na brud i wygodna czyszczenia.

Odpowiadając jednak na pytanie, czy wybrać mousepada aluminiowego czy plastikowego - jeśli chcecie maksymalną szybkość, bierzcie aluminiowca, jeśli wolicie coś nieco wolniejszego i łatwiejszego do opanowania, idźcie w plastik!

Co bym brał?

W tym wypadku wybór jest sporo mniejszy, niż przy podkładkach materiałowych, co nie oznacza wcale, że łatwiejszy.

W przypadku aluminiowych doskonale sprawdzą się moim zdaniem ultracienkie podkładki Razera o nazwie Manticore lub dwustronna Roccat Alumic - wyposażona nie tylko w  powierzchnię Control i Speed, ale także podkładkę pod nadgarstek.

Jeśli chodzi o podkładki plastikowe, to brałbym zdecydowanie Razer Destructor 2 lub Steelseries 9HD (ew. 4HD, która różni się jedynie mniejszymi wymiarami i niższą ceną), są one moim zdaniem najlepszym wyborem, chociaż na ogół nie najtańszym (nie licząc 4HD). Świetne są tez Roccat Raivo oraz Razer Sphex (najtańsza opcja, ale nieustępująca konkurencji).

Linki do podkładek znajdziecie poniżej:

Mousopady aluminiowe:

Manticore:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-razer-manticor - 169zł

Alumic:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-roccat-alumic-hardpad - 139zł

Mousepady plastikowe:

Destructor 2:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-razer-destructor-2 - 139zł

9HD:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-steelseries-9hd - 117,90zł

4HD:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-steelseries-4hd - 69zł

Raivo:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-roccat-raivo-midnight-black - 109zł

Sphex:

http://gamedot.pl/sklep,pc,sterowanie-podkladki-pod-mysz,podkladka-pod-mysz-razer-sphex-gaming-grade - 52,90zł

 

 

O autorze
ravnravn
54 0

Z klawiaturą i myszką na biurku, konsolką w kieszeni lub padem w ręce jestem niemal od zawsze. Zajarany setką różnych rzeczy. Gry doceniam za emocje, klimat i magiczne „to coś”.

1 Komentarz

lukas10 9 lat temu

hałas to chyba najmniejszy minus. bałbym się, że wyjechałbym przez okno przy szybszym ruchu myszką a poza tym wolę podkładki wolniejsze.

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]