Na co zwrócić uwagę wybierając laptopa gamingowego? - Publicystyka

StfuWi

Karta graficzna, procesor, matryca oraz dysk – te parametry laptopa mają największy wpływ na jakość gry. Jeśli chcesz zakupić nowego laptopa gamingowego lub zamienić sprzęt stacjonarny na mobilny, sprawdź na co dokładnie powinieneś zwrócić uwagę. Tylko odpowiednio dobrane podzespoły sprawią, że będziesz mógł cieszyć się jakością najnowszych gier, odtwarzając je na laptopie.

Jeszcze kilka lat temu w większości polskich domów dominowały komputery stacjonarne. Jednostki na stałe ustawione na biurkach były postrzegane, jako najlepsze komputery osobiste oraz służbowe. Obecnie ten trend się zmienia i nawet tak wymagający użytkownicy jak gracze, zamieniają stacjonarne komputery na sprzęt przenośny. Laptopy bowiem mogą być funkcjonalnym i wygodnym sprzętem gamingowym. Jeśli chcesz przesiąść się z tradycyjnego komputera na laptop właśnie, sprawdź na co zwrócić uwagę.

Dlaczego laptop do gier?

Zanim przystąpisz do analizy poszczególnych podzespołów warto wiedzieć, dlaczego laptop jest coraz lepszą propozycją dla graczy. Po pierwsze – segment laptopów gamingowych dynamicznie się rozwija i producencie oferują coraz lepsze rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także mobilność sprzętu – grać możesz tak naprawdę wszędzie. Ponadto w opozycji do komputerów stacjonarnych, laptopy pobierają mniej energii elektrycznej. Dodatkowo zajmują niewiele miejsca, a technicznie nie ustępują tradycyjnym jednostkom.

Karta graficzna i procesor

To najważniejsze podzespoły, które odpowiadają za faktyczną jakość gry, dlatego przede wszystkim na nie musisz zwrócić uwagę. Wbrew obiegowej opinii komponenty dobrej jakości pozwalające grać w najnowsze gry nie są zarezerwowane jedynie dla jednostek stacjonarnych. Laptop do gier do 3000 zł to urządzenie, w którym z pewnością takie elementy znajdziesz. Ponadto o jakość tych komponentów należy zadbać właśnie na etapie wyboru laptopa ponieważ – w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych – ich wymiana na lepszy model nie jest możliwa.


Wybiegając procesor oraz kartę graficzną, należy postawić na komponenty podobnej klasy – dobrej jakości karta graficzna nie zda się na nic, jeśli procesor nie będzie w stanie jej obsłużyć.

Ekran

Aby cieszyć się jakością grafiki i efektami specjalnymi w grze, laptop gamingowy powinien mieć odpowiednio dużą matrycę. Najlepszym rozwiązaniem są modele o przekątnej 15-17 cali. Taka wielkość ekranu gwarantuje dobry odbiór wyświetlanego obrazu a jednocześnie sprawia, że sprzęt wciąż jest wygodny w przenoszeniu. Ponadto najlepszym rozwiązaniem będzie matryca wyświetlająca obraz w rozdzielczości Full HD.

Pamięć ram oraz dysk

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest pamięć ram oraz dysk. Wprawdzie możesz je z czasem rozbudować lub wymienić, jednak już na wstępie warto zadbać o ich jakość. Aby najnowsze gry działały płynnie, laptop gamingowy powinien mieć przynajmniej 4 GB pamięci ram oraz dysk o pojemności 500 GB. Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku laptopów do gier jest też dysk typu SSD, który cechuje się znacznie lepszą wydajnością oraz szybkością wczytywania danych niż dyski poprzedniej technologii.

O autorze
StfuWiStfuWi
131 0

25 Komentarzy