4 Sposoby na Anonimowość w Sieci - Publicystyka

22
Darius

Anonimowość w sieci nie jest jednak niemożliwa. W jej zachowaniu mogą pomóc nam różne rozwiązania. Dzięki ich zastosowaniu nasza sieciowa działalność będzie w 99% ukryta, a my znacznie bezpieczniejsi i mniej podatni na ataki.

1. Schowaj się za proxy

Jeszcze do niedawna chowanie się za proxy było jedyną możliwością na anonimowość w sieci, jaką dysponowali użytkownicy internetu. Do zyskania "niewidzialności" w sieci możemy wykorzystać serwer, który pośredniczy w transmisji danych. Dzięki proxy możliwe jest schowanie się za IP serwera, który jest dzielone przez wszystkich korzystających z niego użytkowników.

Jeśli wybieramy tę metodę zabezpieczenia się przed wścibskimi "spojrzeniami" w naszą sieciową aktywność, powinniśmy zastanowić się, czy osoba, które jest właścicielem serwera proxy, jest godna zaufania. Mimo ukrycia naszych działań dla innych użytkowników, dla niej cały czas pozostaniemy widoczni.

Chowanie się za proxy w przypadku nieznajomości właściciela serwera może przynieść nam więcej szkody niż pożytku (w niektórych przypadkach). Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy dane nie są przez kogoś czytane i wykorzystywane (np. sprzedawane), to lepiej wybierzmy inną metodę na ochronę naszej prywatności.

Wybierając ukrycie się za proxy, musimy również liczyć się z opóźnieniami w transmisji danych i trudnościami w obsłudze niektórych stron (np. z ciasteczkami).

2. Ukrywanie IP

Identyfikator IP jest przesyłany do serwera zawsze wtedy, gdy łączymy się z internetem pobierając lub wysyłając dane. Jest to podstawowy środek identyfikacji użytkowników internetu, za którego pomocą ich wyśledzenie jest niezwykle proste. Przy pomocy IP można poznać nie tylko aktywność internauty, ale również jego lokalizację i wiele innych.

IP pozwala na zabezpieczenie użytkowników sieci przed oszustwami i spamem. Jednak jest ono również wykorzystywane w celach statystycznych, co oznacza, że ktoś czerpie zysk na pozyskiwaniu cennych danych naszym kosztem. Ukrywać IP powinniśmy również z innego względu. Wiele portali internetowych tę ważną informację o swoich użytkownikach publikuje na łamach swoich serwisów. Co, jak można się domyślić, może prowadzić do szeregu nadużyć.

3. Anonimowość przy pomocy sieci TOR

W przypadku, gdy mamy wątpliwość co do bezpieczeństwa chowania się za serwerem proxy, możemy skorzystać z alternatywy, jaką jest sieć TOR. Sieć TOR sprawia, że nasz aktywność internetowa, przechodzi przez długi łańcuch serwerów pośredniczących w transmisji danych. Długa droga, jaką muszą pokonać dane - kiedy jesteśmy podłączenie do sieci TOR - sprawia, że identyfikacja użytkownika i jego aktywności sieciowej jest bardzo trudna i czasochłonna.

Użytkownicy TOR posiadają o sobie wzajemne informacje na temat faktu samego przesyłania danych. Nie mogą oni jednak podejrzeć ich zawartości.

Niestety, podobnie jak w przypadku chowania się za proxy, sieć TOR nie jest wolna od wad. A jedną z podstawowych jest bardzo wolno działający internet. Operacje, które wykonywane są na wielu serwerach, mogą spowodować znaczne opóźnienia w przesyle danych. Czasem dochodzi nawet do tak absurdalnych sytuacji, gdy prosta strona internetowa wczytuje się nam nawet kilkadziesiąt minut.

4. Użyj VPN

VPN to ostatnio coraz popularniejsze rozwiązanie do kamuflowania swojej sieciowej aktywności przez wielu użytkowników internetu. Dlaczego VPN jest chętnie wybierane? Przede wszystkim ze względu na łatwość jego obsługi. Aby korzystać z internetu anonimowo, wystarczy jedynie ściągnąć prosty program i kliknąć połącz. To wszystko. Niektóre dają nam więcej możliwości skonfigurowania połączenia (np. jeśli chodzi o lokalizację) co jest bardzo przydatne dla użytkowników, którzy chcą dalej korzystać z wykupionych przez siebie w danym kraju usług, ale w tym, którym znajdują się obecnie, nie mają do nich dostępu. Blokada lokalizacyjna często pojawia się w przypadku osób oglądających krajowe telewizje. O tym jak działa VPN i jak wybrać najlepszą usługę VPN, przeczytasz na stronie Top VPN.

Dzięki usługom VPN, możliwe jest utworzenie wirtualnej sieci prywatnej, która pozwala na praktycznie anonimowe poruszanie się po sieci. Dane są schowane wewnątrz tunelu, a jego zawartość jest niewidoczna dla pozostałych użytkowników sieci. Używając VPN, nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo, naruszenie prywatności, czy też wykorzystanie informacji o naszej aktywności bez naszej zgody. Wybierając VPN, uniemożliwiamy również pobieranie danych na temat naszej lokalizacji. Jest to sprytny sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnymi złodziejami, którzy nie będą mogli stwierdzić, gdzie obecnie się znajdujemy i czy nasze mieszkanie jest "dostępne".

Foto: CC 2.0 by datacorpltd / flickr

O autorze
DariusDarius
881 2

2 Komentarze

awatar
Dj Suka (gość) 6 lat temu

Trzeba sobie samemu postawić serwer w pokoju.

0 Odpowiedz
awatar
http://netpoint.systems (gość) 6 lat temu

Dla tych przewrazliwionych moge polecic bardzo dobry VPN w ktorym mozna zmieniac adresy IP i kraje za nacisnieciem przycisku hidemyass VPN, wystarczy wpisac w Google. Ale nie miejmy zludzen CIA i tak was namierzy jesli planujecie robic cos nielegalnego (((:

http://netpoint.systems

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]