Czy można odzyskać dane z każdego telefonu? - Poradnik

00
TommyLee

Wypadek może zdarzyć się każdemu - zamoczenie, upuszczenie czy zainfekowanie telefonu jakimś wirusem może prowadzić do utraty danych. A przecież nie chcemy stracić zdjęć, plików czy dokumentów z pracy. Na smartfonie najczęściej przechowujemy nawet kilkadziesiąt GB danych. Wielu ludzi słabo zabezpiecza się przed utratą plików, jednak nikt nie chce, żeby to nastąpiło. A są przecież łatwe sposoby na zapobiegnięcie temu. Czy zawsze można odzyskać dane ze smartfona? Dowiedz się z naszego artykułu.


Kto pomoże Ci odzyskać dane?

Samemu raczej ciężko będzie Ci odzyskać dane. Najlepiej jest powierzyć to zadanie specjaliście. Jest sporo informatyków, którzy pracują w domu i mogą się tym zająć. Takie usługi są tańsze niż te świadczone przez specjalistyczne laboratoria odzyskiwania danych, ale czy będą w pełni profesjonalne i sprawdzone? Jeżeli znasz wykwalifikowanego i doświadczonego informatyka, możesz zaryzykować. Na ogół jednak lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom, bo masz gwarancję, że pomogli oni już wielu klientom przed Tobą.

Czy zawsze da się odzyskać dane?

Odzyskanie danych zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest stopień uszkodzenia nośnika, a także to, czy zawartość była szyfrowana. Jeżeli jedynie część danych została usunięta, istotna jest generacja urządzenia, model i system operacyjny. Starsze smartfony można podłączyć do komputera w trybie pamięci masowej. Komputer ma wtedy dostęp do całego obszaru pamięci. Podobnie jest z zewnętrzną pamięcią telefonu, czyli kartą SD. Jeżeli jej używasz, sytuacja jest znacznie prostsza. Możesz wtedy użyć jednego z wielu programów do odzyskiwania danych. Wystarczy, że telefon podłączysz do komputera, a po włączeniu trybu pamięci masowej program zacznie szukać usuniętych plików.

Z nowymi urządzeniami nie jest już tak łatwo, ponieważ producenci telefonów najczęściej nie pozwalają na udostępnianie pamięci telefonu w trybie pamięci masowej. Powodem jest prawdopodobnie fakt, że używanie tej opcji przez niedoświadczonych użytkowników jest dość niebezpieczne i może uszkodzić system. Twórcy oprogramowania starają się obejść to ograniczenie, aby wymusić na telefonie dostęp do pełnej pamięci. Nie zawsze się to jednak sprawdza, nie jest to też tanie.

Co z iPhone’ami?

O wiele gorzej mają posiadacze iPhone’ów. iOS szyfruje nawet usunięte dane, przez co nie można ich odczytać. Należy pamiętać, że iPhone nie zapisuje danych na kartach SIM oraz microSD i używa jedynie pamięci wewnętrznej. Dostęp do niej nie będzie jednak łatwy. Inaczej jest z telefonami z Androidem. Możliwe, że uda Ci się odzyskać prawie wszystkie dane, jak zdjęcia, kontakty, wiadomości czy nawet pliki cookie. Niestety są potrzebne do tego bardzo drogie i zaawansowane programy, których używają głównie firmy specjalizujące się się w odzyskiwaniu danych.

Jakie dane można odzyskać?

W najlepszym wypadku możliwe będzie odzyskanie większości danych. Zależy to jednak od urządzenia i oprogramowania i jego wersji. Android ma ich kilkanaście, w dodatku producenci urządzeń uniemożliwiają odzyskanie danych poprzez różne rozwiązania systemowe, które znacznie się od siebie różnią. W przypadku jednych modeli uda nam się odzyskać większość danych, w innych tylko część lub żadne. Niektóre zainstalowane aplikacje mogą także utrudniać odzyskiwanie danych, szczególnie te przeznaczone do szyfrowania danych. Dlatego właśnie najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który oceni, co możesz odzyskać. Odzyskiwanie danych jest trudne i drogie, a ceny zaczynają się od 1000 zł. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy zabezpieczali swoje dane zanim będziemy zmuszeni do ich odzyskiwania.

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
945 0

0 Komentarzy