• Strona główna
  • Najnowsze aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości - na jakie warto zwrócić uwagę?

Najnowsze aplikacje do rozszerzonej rzeczywistości - na jakie warto zwrócić uwagę? - Felieton

00
TommyLee

 

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Czym jest rozszerzona rzeczywistość?


Niektórym rozszerzona rzeczywistość (augumented reality) może mylić się z innym pojęciem - wirtualną rzeczywistością (virtual reality). Z tego powodu czasem występują nieporozumienia, gdy tych terminów używa się zamiennie. Tymczasem to zupełnie dwie inne filozofie działania.


Kiedy virtual - jak sama nazwa wskazuje - odnosi się do świata nierealnego, to rozszerzona rzeczywistość korzysta zarówno z jednego - wirtualnego, jak i znanego nam wszystkim rzeczywistego świata. Generowany cyfrowo nakłada się na realny obraz, dzięki czemu twardo stąpamy po ziemi, lecz z drugiej strony możemy trochę bujać w obłokach, widząc coś więcej, co sprawia najwięcej frajdy.


Idealnym przykładem jest aplikacja, na której punkcie świat oszalał, czyli Pokemon GO. Te same miejsca, ulice, parki, skwery, ale jakby nowi goście - pokemony, które należy “złapać”. Każdy posiadacz smartfona czy tabletu, niezależnie czy z systemem Android, czy iOS, może wziąć udział w tej zabawie. Coraz nowsze urządzenia, wyposażone w czujniki jak żyroskop, akcelerometr oraz kamery, pozwalają na nieskrępowaną niczym zabawę. Pokemon GO to tylko początek, bo rewelacyjnych aplikacji jest więcej. Sprawdźmy najciekawsze.


Biznesowe - pozwalające promować swoje usługi


Konkurencja napędza każdą branżę, sprawiając, że klienci korzystają z lepszych i atrakcyjniejszych cenowo usług. Firmy jednak muszą być przygotowane do nieustannej rywalizacji. Wygrywają te, które oczywiście mają konkurencyjną ofertę, ale poza tym potrafią się lepiej zaprezentować - nie tylko potencjalnym nabywcom, ale i partnerom biznesowym.

 

- Rozszerzona rzeczywistość wydatnie w tym pomaga, czego przykładem jest aplikacja mobilna Space Digital. Dzięki niej można doskonale zaprezentować swoje usługi - nie tak jak każdy, w sposób nudny i przewidywalny.
- To samo powiemy o wizytówce biznesowej - QVERTY, która zmienia ten mały kartonik papieru w zjawiskową trójwymiarową prezentację firmy.
Aplikacje rozszerzonej rzeczywistości pozwalają lepiej niż kiedyś realizować cele marketingowe, poprawiając rozpoznawalność marki i zwiększając sprzedaż. Za pomocą Interaktywnej Wizualizacji Produktu to możliwe, bo wyświetlane w 3D produkty, prototypy czy budowle wyglądają zdecydowanie atrakcyjniej!

Edukacyjne - rozwijające wyobraźnię


Nauka kojarzy się z nudnym wkuwaniem regułek i żmudnym ślęczeniem nad książkami? Nie musi tak być, bo jest wiele aplikacji sprawiających, że przyswajanie wiedzy to czysta przyjemność.

 

- Przykładem Anatomy 4D. Wystarczy tylko ze strony producenta pobrać dwa dokumenty (jeden opisujący pracę serca, drugi pokazujący jak działają układy w ludzkim organizmie), wydrukować je i uruchomić aplikację, wskazując kamerą na kartkę papieru. Zamiast płaskich obrazków, które nie przemawiają do wyobraźni, ujrzymy niezwykłe trójwymiarowe modele, które można oglądać z każdej strony.
- Podobnie działa Quiver - 3D Coloring App, sprawiając, że nauka kolorowania nigdy wcześniej nie była tak fascynująca. Mimo że dzieci przeważnie lubią malowanki, to można je jeszcze bardziej zachęcić za pomocą tej aplikacji. Podobnie jak poprzednio - najpierw wybieramy interesujący nas motyw (postać bajkową, filmową itp.), drukujemy i zaczynamy kolorować. Po skończeniu włączamy aplikację i nakierowujemy obiektyw kamery na skończone dzieło. Efekt? Genialny! Zamiast zwykłego rysunku, widzimy trójwymiarową - prawie, że żywą - postać.

I wiele, wiele innych.


Aplikacji powstaje coraz więcej, nie sposób więc opisać wszystkich. W skrócie więc polecimy jeszcze kilka:

- Inkhunter to rewelacyjne rozwiązanie dla każdej osoby, która planuje tatuaż, ale ma w związku z tym wątpliwości. Nie może zdecydować się na konkretne miejsce na ciele czy motyw? Dzięki omawianej aplikacji nałożymy wirtualny wzór na dowolny fragment ciała, sprawdzając, jak to będzie wyglądać;
- Night Sky, by odróżnić gwiazdy, konstelacje i układy na wieczornym niebie;
- IKEA Place - aplikacja znanej meblowej firmy pozwala przekonać się, jeszcze przed kupnem, jak dany mebel będzie pasował do naszego mieszkania;

Jak widać, jest w czym wybierać, a co najistotniejsze - aplikacje rozszerzonej rzeczywistości będą w przyszłości jeszcze lepsze i bardziej rewolucyjne.

O autorze
TommyLeeTommyLee
829 0

0 Komentarzy