Laptop dla graczy - najlepsze modele. - Felieton

11
TommyLee

Jak wybrać laptopa dla gracza? Na co zwrócić uwagę? Co jest istotne, a co można pominąć? Na takie pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszy poradniku. Co prawda w tym segmencie zazwyczaj sprawdza się zasada, że im drożej i więcej (wszystkiego), tym lepiej, ale jeśli ktoś nie może przeznaczyć 10 000 złotych na komputer, przyda się znajomość kilku istotnych zasad.
 

 

Niestety nie każdy ma taki komfort i możliwość wydania na laptop do grania kwoty około 10 000 złotych. Rzecz jasna za taką cenę zakupimy sprzęt z najwyższej półki, w którym słowo „kompromisy” nie ma zastosowania, zaś wydajność w najnowszych grach jest na najwyższym możliwym poziomie. Ale co zrobić, jeśli do wydania mamy połowę tej kwoty lub mniej? Wtedy warto znać kilka zasad i wskazówek.

 

Wielkość ekranu i jego rozdzielczość

W przypadku laptopa dla graczy, wielkość i mobilność urządzenia schodzi na drugi plan. Ważniejsza jest wygoda podczas grania oraz jakość obrazu, a ten zapewni na pewno większy ekran o przekątnej 17,3 cala oraz rozdzielczość Full HD (1920 x 1080 pikseli). Niższe rozdzielczości w przypadku sprzętu dla graczy w ogóle nie wchodzą w grę. Alternatywą może być za to mniejszy ekran, który sprawdzi się u użytkowników, którzy często podróżują i muszą mieć swój sprzęt zawsze przy sobie.

 

Co prawda obraz jest mniejszy, zapewnia nieco gorsze wrażenia podczas rozgrywki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby podłączyć większy monitor zewnętrzny lub nawet 55-calowy telewizor. Zarówno mniejszy, jak i większy laptop bez problemu poradzi sobie z wyświetleniem płynnego obrazu na dużym ekranie o takiej samej rozdzielczości. Problemem może być jedynie telewizor z rozdzielczością 4K (3840 × 2160 pikseli).

 

Procesor oraz pamięć RAM

Przechodzimy do najważniejszych elementów laptopa dla graczy. Zdecydowana większość modeli dedykowanych graczom wyposażono w procesory Intel Core i5 bądź i7. Nie warto decydować się na urządzenie z procesorem Intel Core i3, który sprawdzi się w prostych zadaniach (praca, nauka, multimedia itp.), ale nie da sobie rady z wymagającymi grami w wysokich rozdzielczościach. A który procesor będzie lepszym wyborem? Oczywiście wiele zależy od ceny, ale już modele w cenie 3500-4000 złotych posiadają procesor Intel Core i7. Warto również zwrócić uwagę na generacje. Starsze modele wyposażone są w procesory 4 generacji np. Intel Core i7-4xxx. O wiele lepszym rozwiązaniem są maszyny dysponujące procesorami 5 lub 6 generacji. Co to daje? Wsparcie dla nowszych technologii, lepsza wydajność oraz zarządzanie energią. Pamiętajmy również, że najnowsza generacja wspiera pamięci w standardzie DDR4.

 

No właśnie, pamięci. Panuje zasada, że im więcej, tym lepiej. Owszem, ale nie ma sensu popadać w skrajności. O ile 8 GB pamięci RAM to obecnie minimum, tak 16 GB pozwoli na komfortowe granie oraz pracę. Większe ilości na chwilę obecną raczej nie mają sensu, a z pewnością podnoszą cenę urządzenia. Co więcej, możemy zdecydować się na model z 8 GB pamięci RAM by obniżyć początkową cenę, a potem dokupić kolejną kość otrzymując zestaw 16 GB. Oczywiście pamiętajmy o tym, aby wybrać model, który obsługuje co najmniej 16 GB pamięci. Jeśli zależy nam na pamięci w najnowszym standardzie DDR4, musimy wybrać procesor Intel Core 6-tej generacji. Co prawda DDR3 nie odbiega znacząco wydajnością, ale jeśli kupujemy sprzęt na kilka lat, warto inwestować w nową i przyszłościową technologię.

 

Karta graficzna

Kupując laptop dla gracza powinniśmy szczególną uwagę przyłożyć do karty graficznej. Kluczem jest bowiem odpowiednia konfiguracja oraz równowaga pomiędzy procesorem oraz kartą graficzną. O ile w przypadku komputera stacjonarnego, możemy na początku zdecydować się na słabszy układ by oszczędzić na zakupie, tak kupując laptop, późniejsza wymiana nie wchodzi w grę.

 

W przypadku laptopa dla graczy, totalnym minimum jest grafika nVidia GeForce GTX 950M. W każdym modelu znajdziemy również zintegrowaną grafikę, przydatną przy zwykłej pracy, przeglądaniu Internetu czy nauki. Pozwala to zaoszczędzić energię baterii, ale jest to raczej mało istotny aspekt. Wracając do sedna, układ GTX 950M występuje w tańszych odmianach laptopów dla graczy, choć nie oznacza to, że taki sprzęt nie nadaje się do gier. Mimo to w bardzo wymagających tytułach mogą pojawić się problemy z płynnością obrazu przy wysokich ustawieniach grafiki. Alternatywą mieszczącą się w kwocie do 4500 złotych jest model z układem GTX 960M lub GTX 965M.

 

Wyższe wymagania to już wyższa cena, ale w zamian dostaniemy grafikę GTX 970M, w której pamięć nawet 4 GB z pewnością przyda się, jeśli chcemy grać na najwyższych ustawieniach grafiki. Niestety taki komfort zapewniają laptopy w cenie zbliżającej się do 7000 złotych. Dla przykładu topowe modele dla pasjonatów kosztujące nierzadko powyżej 10 000 złotych legitymują się układem GTX 980M z nawet 8 GB pamięci GDDR5.

 

Dysk twardy HDD, SSHD oraz SSD

Tu sprawdza się stara zasada, że im więcej tym lepiej. Ważniejszy jest inny aspekt – jaki dysk wybrać? Tradycyjny dysk magnetyczny może być sporym ograniczeniem dla innych podzespołów. Nikt nie lubi, gdy ładowanie kolejnych poziomów trwa kilka minut, gra jest przerywana przez doładowywanie się tekstur itp. Alternatywą jest dysk hybrydowy SSHD, czyli połączenie dysku konwencjonalnego z 8-gigabajtowym dyskiem SSD. Jeśli jednak chcemy rozwiązania optymalnego, najlepszym wyborem będzie urządzenie z dyskiem SSD o pojemności co najmniej 128 GB z dyskiem konwencjonalnym bądź hybrydowym. Szybkie ładowanie systemu, kolejnych poziomów i brak problemów z nagłym zacięciem rozgrywki.

 

Złącza, dźwięk i dodatki

Kupując laptop nie można zapominać o innych elementach – procesor i grafika jest ważna, ale inne elementy równie są istotne. Przykładem mogą być złącza i porty. Złącze HDMI pozwoli podłączyć do laptopa duży monitor bądź telewizor, na którym gra jest o wiele przyjemniejsza. Ponadto porty USB pozwolą podłączyć myszkę dla gracza bądź zewnętrzną klawiaturę, o dyskach i pamięciach USB nie wspominając. Urządzenie powinno posiadać przynajmniej 3 porty USB, w tym co najmniej jeden w nowym standardzie USB 3.0.

 

Ważny jest również dźwięk, który w przypadku takiego sprzętu nie służy tylko do słuchania dźwięków generowanych przez system. Ma być moc i czystość, oraz dobra izolacja, aby możliwe było określenie kierunku, z którego do nas strzelają itp. Rzecz jasna nie liczmy na dźwięk rodem z kina domowego, ale z pewnością doznania będą lepsze, niż w normalnym laptopie do nauki i pracy. Ważne jest również dobrej jakości wyjście audio, umożliwiające podłączenie słuchawek bądź zewnętrznych głośników.

 

Jeśli chodzi o dodatki i gadżety, przydatna będzie podświetlana klawiatura, która pomoże w nocnych sesjach online, jak również wbudowany mikrofon oraz kamerka do streamingu na żywo. Wygląd to z pewnością kwestia gustu, choć pożądana jest mocna konstrukcja z aluminium. Zwróćmy również uwagę na system chłodzenia, który musi sobie poradzić z utrzymaniem temperatury wydajnych podzespołów.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1622 0

1 Komentarz

awatar
FxJ (gość) 8 lat temu

Zapraszam do grupy tematycznej na FB "Laptopy, Notebooki, Ultrabooki - Porady / Testy / Recenzje" https://www.facebook.com/groups/laptop.nieidealny.plk

0 Odpowiedz

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]