• Strona główna
  • Dpi w myszach gamingowych – jakie ma znaczenie?dpi w dpi w myszach gamingowych – jakie ma znaczenie?

DPI w myszach gamingowych – jakie ma znaczenie?DPI w DPI w myszach gamingowych – jakie ma znaczenie? - Felieton

00
DonaldT

Myszy dostępne na rynku odznaczają się szerokim spektrum czułości, które oscyluje między 600 a 16 000 DPI. Czy zakres czułości w myszach gamingowych jest ich najistotniejszym parametrem? W jaki sposób wpływa on bezpośrednio na rozgrywkę oraz pośrednio na jakość myszek?

Czym jest DPI?

Parametr DPI (ang. Dots Per Inch) określa ilość punktów (pikseli), o jaką przesunie się kursor na ekranie, po przesunięciu myszy o jeden cal. Jeśli mysz odznacza się większym DPI, wówczas wskaźnik na ekranie pokona dłuższą drogę przy stałym fizycznym przesunięciu myszy.

Niezwykle istotny jest fakt, czy czułość myszy określana jest w formie natywnej, czy interpolowanej. Interpolacja oznacza, że finalne DPI jest generowane poprzez zwielokrotnianie natywnego DPI myszy, co sprzyja zachowaniu mniejszej precyzji ruchów wskaźnika.

DPI a klasa myszy

Powszechnie utarło się, że im mysz ma większą czułość, tym jest produktem o lepszej jakości. Pośrednio stwierdzenie to oddaje faktyczne rynkowe realia. Czułość myszy przedkłada się bowiem na jakość zaimplementowanego sensora, a więc serca myszy. Dlatego też już po zerknięciu na wstępną specyfikację gryzoni, możemy podzielić je na myszki dla graczy oraz myszki biurowe.

Zależności między klasą myszy a jej czułością możemy dopatrywać się także w przedziałach cenowych, w których uzyskujemy różne czułości myszek. Najtańsze myszki dysponują nierzadko DPI na poziomie od 600 do 800, podczas gdy urządzenia ze średniej półki mogą posiadać nawet 3000 DPI. Najwyższa półka cenowa myszy gamingowych może pochwalić się DPI z zakresu 12 000 – 16 000.

Nie samym DPI mysz żyje

O ile czułość to jeden z ważniejszych parametrów opisujących i klasyfikujących myszy komputerowe, o tyle przy wyborze i dopasowaniu urządzenia do swoich predyspozycji i wymagań, istotne jest również zwrócenie uwagi na kilka pobocznych parametrów. Poza samym DPI kluczowe jest również przyśpieszenie myszy, czas jej reakcji, ergonomia, typ obsługiwanego interfejsu, czy ilość bindowalnych przycisków. Wszystko to składa się na faktyczną jakość urządzenia, a także jego funkcjonalność i dopasowanie do potrzeb konsumentów.

O autorze
DonaldTDonaldT
101 0

0 Komentarzy