Czy warto pracować jako programista? - Felieton

00
TommyLee

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach zostać programistą może właściwie każdy kto jest wystarczająco zdeterminowany oraz ma dostęp do łącza internetowego. W sieci istnieje mnóstwo przedstawionych w różnorakiej formie informacji o tym jak rozpocząć swoją karierę z programowaniem (zwłaszcza w języku angielskim).

Czy to poradnik, czy to kurs (płatny lub nie), generalnie nie ma większych ograniczeń, aby siąść przed komputerem i krok po kroku opanować podstawy programowania, a potem w wyniku praktyki nabyć większe umiejętności, tak, aby w końcu stworzyć swój pierwszy produkt lub projekt będący świetną wizytówką dla przyszłych pracodawców.

Ale czy na polskim rynku programista ma czego szukać? Okazuje się, że jak najbardziej i dlatego ten zawód zaraz po prawniku, lekarzu staje się wzorcowym modelem udanej kariery i dużych zarobków. Większość firm generujących popyt na usługi IT to zagraniczne koncerny takie jak Amazon albo Rockwell, co przekłada się na to, że stawki przez nich oferowane są dużo wyższe niż te które otrzymują Polacy w innych zawodach. Tym, co dodatkowo podciąga zarobki w IT w naszym kraju do góry są inne niż potrzeby kwalifikacje obywateli naszego kraju. Specjalistów w branży IT jest zdecydowanie mniej niż potrzeba, a to znaczy, że firmy będę o nich rywalizować.

A czym mogą rywalizować - pieniędzmi! Lepiej jednak nie traktować zawodu programisty jako złotej rzeki, z której każdy chętny może przyjść i sobie nabrać tyle dobra ile tylko zechce. Prawda jest taka, że przesyt jednego gatunku pracowników doprowadza do pogorszenia się zarobków w danej branży oraz generalnie zaostrzenia kwalifikacji, co raczej nie wpisuje się w rozpowszechnioną narrację o łatwych pieniądzach. Zatem złota rada jest taka: rób to w czym jesteś najlepszy, bo w ostateczności to właśnie tam masz największe szanse odnieść sukces.

Ale wracając do zalet to przede wszystkim elastyczność. Jak wcześniej wspomniałem żeby zostać programistom wcale nie trzeba aż tak wiele, ale żeby pracować jako programista to potrzeba jeszcze mniej. Dokładnie chodzi o dwie rzeczy: komputer i internet. Innymi słowy programista może pracować wszędzie. Wszędzie będzie mógł pisać programy czy dokonywać innych czynności związanych z IT. Oczywiście nie wszystko da się załatwić on-line, niemniej jest to ogromna szansa dla promocji koncepcji elastycznej pracy, w której praca w przedsiębiorstwie ogranicza się do koniecznego minimum, a przez większość czasu prace ”zabiera się do domu" , albo do innych miejsc, które przecież z pracą nie muszą się nawet kojarzyć.

Duże pieniądze i hasło: pracuj gdzie chcesz! Czy zatem programista to dobra ścieżka rozwoju kariery? I tak i nie. Aby pracować jako dobrze prosperujący profesjonalista trzeba poświęcić wiele czasu i czasami nawet pieniędzy (wydane na płatne kursy i szkolenia). Cenione są również indywidualne kwalifikacje takie jak matematyczne myślenie, kreatywność, a nawet pewne odczucie estetyki. Od programisty oczekuje się wiele, a oczekiwać się będzie jeszcze więcej, co przecież oznacza nie wprost, że programista musi uczyć się całe życie. Świat dobrze zarabiającego programisty to również walka z czasem bowiem klient dosłownie nie śpi i musi rywalizować na rynku o innych klientów. Zatem zaleca się ostrożność, ale tym, którzy zdecydowali się wejść na rynek jako programiści życzyć można powodzenia i wytrwałości.

start-up.house/development-team/warsaw

 

Artykuł sponsorowany

O autorze
TommyLeeTommyLee
1621 0

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]