• Strona główna
  • Błąd w counter strike, który mógł wpłynąć na przebieg meczu

Błąd w Counter Strike, który mógł wpłynąć na przebieg meczu - Felieton

00
TommyLee

 

Mamy złą wiadomość dla fanów Counter Strike'a. W wersji gry CS:GO coraz więcej graczy napotyka nietypowy błąd przy próbach wykorzystania koktajlu Mołotowa. Ogień z rzuconego granatu tego typu rozprzestrzenia się w nienaturalny sposób. Błąd w fizyce gry może znacząco wpłynąć na przebieg meczu. 

 

Na czym polega błąd? 
Odpalony koktajl Mołotowa - podobnie, jak w prawdziwym świecie - ekspoluduje. Rozpylona siłą wybuchu, płonąca benzyna wywołuje lokalny pożar. Problem w tym, że ogień rozprzestrzenia się następnie w sposób przeczący zasadom fizyki. Swobodnie przenika przez ściany i nienaturalnie szybko blokuje kilka sektorów mapy na raz. 

Jak łatwo się domyślic, gracz rzucający koktajl Mołotowa w CS:GO może więc dzięki temu zdobyć niesprawiedliwą przewagę nad przeciwnikiem. 

 

Jakie zagranie powoduje wystąpienie tego błędu w grze? 
Opisany powyżej efekt powstaje wtedy, gdy gracz wyrzuca koktajl z okolicy bombsite'u B w kierunku środka mapy. Jeśli butelka rozbija się tuż przy ścianie, to płomienie wzniecone przez koktajl Mołotowa w niewyjaśniony sposób przedzierają się przez nią. 

Ponadto ogień przenika także na dolną część mapy. Powoduje to skuteczne skomplikowanie podejścia na pochylnię pod bombsitem A. Jeden granat blokuje więc aż trzy istotne dla przebiegu rozgrywki pozycje! 

 

Od kiedy w CS:GO są problemy z koktajlem Mołotowa? 
Pierwsze sygnały o błędach, pojawiających się po skorzystaniu przez jednego z graczy z koktajlu Mołotowa, zaczęły pojawiać się już w grudniu. Pomimo upływu dwóch miesięcy od pierwszych obserwowanych zaburzeń fizyki gry po odpaleniu koktajli Mołotowa problem nie został rozwiązany do dziś! 

 

Kiedy i jak zareaguje Valve? 
Jak wiedzą wszyscy fani gier komputerowych, studio Valve (deweloperzy CS:GO) jest znane z braku pośpiechu w sytuacjach, gdy konieczne jest skorygowanie tego typu problemów. Niejeden raz musiały minąć całe miesiące, zanim programiści Valve reagowali, naprawiając błędy. Pozwalało to nieuczciwym i sprytnym graczom na wykorzystywanie odchyleń i wygrywanie meczy ze swoimi przeciwnikami. 

Wbrew pozorom sprawa nie jest błaha. W wypadku, gdy mecz Counter Strike'a ma charakter rozrywkowy i amatorski, zyskanie przez jednego gracza przewagi na skutek błędów w mechanice gry może jedynie popsuć zabawę pozostałym. W wypadku meczy e-sportowych mamy już do czynienia z zupełnie inną sytuacją. 

Profesjonalne rozgrywki niosą za sobą prestiż i pieniądze dla wygrywającego. Są też sedziowane i mają swoje reguły i regulaminy - podobnie jak tradycyjny sport. W jaki sposób admini turniejów e-sportowych mają oceniać wykorzystanie przez jednego z rywali "nieuczciwego" koktajlu Mołotowa? 

Szerokim echem w świecie profesjonalnego gamingu odbił się mecz CS:GO drużyn Heroic i Gambit, w którym doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Jeden z graczy z drużyny Heroic - Johannes "b0RUP" Borup - rzucił koktajl Mołotowa w sposób generujący błąd, opisywany w tym artykule. Na skutek decyzji sędziów, runda, w której wykorzystano nieuczciwy granat, została ponownie rozegrana. We wspomnianym meczu Heroic z Gambit sami admini turnieju mieli spory dylemat z rozwiązaniem sytuacji. Ostatecznie skończyło się na ponownym rozegraniu rundy, w której wykorzystano nieuczciwy granat. 

Decyzja sędziów do dziś budzi kontrowersje w środowisku fanów gamingu. Kontrowersje te psują atmosferę sportowej rywalizacji. Jedynym ich rozwiązaniem wydaje się szybkie usunięcie usterki. Eliminacja błędu w sposób naturalny zakończy dyskusje, czy wykorzystywanie przez graczy tego odchylenia w fizyce gry jest uczciwe, czy też nie.  

 

Skąd biorą się takie błędy w oprogramowaniu gier? 
W sposób naturalny rodzi się pytanie, skąd biorą się takie i podobne błędy w popularnych, sieciowych grach. Jedną z proponowanych odpowiedzi na to pytanie są wirusy komputerowe. Nie wiemy, czy to prawda, ale okazji do apelowania o bezpieczeństwo w sieci nigdy za mało. Dlatego zachęcamy: pobierz najnowszą wersję antywirusa i nie martw się o swoje bezpieczeństwo w sieci! Nikt z nas nie ma wpływu na to, jak bezpieczeństwem swoich serwerów zarządza Valve i inni deweloperzy gier. Cyberbezpieczeństwem swojego sprzętu zarządzasz jednak sam! 

 

Dlatego pamiętaj o takich podstawowych zasadach ostrożności, jak: 

- instalowanie i regularne aktualizowanie dobrej jakości programu antywirusowego, 

- stosowanie bezpiecznych haseł, 

- niezapisywanie swoich haseł i nieużywanie tego samego hasła do różnych kont, 

- jeśli to możliwe, stosowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego, 

- korzystanie wyłącznie z legalnego oprogramowania. 


Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, że Twój komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Zamiast tego skupisz się na biciu kolejnych rekordów w ulubionych grach! 

O autorze
TommyLeeTommyLee
1618 0

0 Komentarzy