• Strona główna
 • Newsy
 • Zalman cnps 9x optima: nowe chłodzenie zaprezentowane na tegorocznym computexie

Zalman CNPS 9X Optima: nowe chłodzenie zaprezentowane na tegorocznym Computexie

TommyLee - 
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

Zalman produkuje układy chłodzenia dla procesorów i obudów od bardzo dawna. Doświadczenie tego koreańskiego producenta przekuwane jest wprost na nowe produkty, coraz bardziej efektywne w schładzaniu procesorów. Wśród zaprezentowanych ostatnio nowości Zalman pokazał model CNPS 9X Optima, przeznaczony zarówno dla procesorów Intela, jak i AMD.

 

Skuteczna budowa

 

Zalman CNPS 9X Optima może pochwalić się przemyślaną budową, sprzyjającą szybkiemu odprowadzaniu ciepła z CPU. Podstawa coolera, stykająca się bezpośrednio z IHS procesora, składa się z aluminiowego bloku, w który wpasowano cztery miedziane heatpipe’y. Mają one bezpośrednią styczność z powierzchnią chłodzonego układu, co pozwala na szybsze przenoszenie ciepła z CPU na radiator. Warto tu zauważyć, że większość podobnych urządzeń ma podstawę zbudowaną tak, że same heatpipe’y nie dotykają CPU. Tu jest inaczej i to one właśnie bezpośrednio odbierają nagromadzoną energię termiczną. Dalej ciepło wędruje w górę układu, gdzie ciepłowody otoczone są przez solidny, silnie użebrowany radiator. Na nim natomiast znajduje się 120-mm wentylator wydmuchujący gorące powietrze spomiędzy szczelin radiatora.  

 

Wydajny i cichy

 

Wydajność układu chłodzącego jest tu uzależniona od kilku czynników: zastosowanych materiałów, budowy ciepłowodów, radiatora oraz wentylatora. Od tego ostatniego zależy także głośność całego systemu chłodzenia. Wentylator zastosowany w CNPS 9X Optima posiada specjalnie skonstruowane łopaty, które niejako porządkują przepływ powietrza, niwelując zawirowania wpływające zarówno na efektywność, jak i generowany szum. Producent zdecydował się także na zastosowanie specjalnych łożysk gwintowanych - równie wytrzymałych co łożyska kulkowe, a znacznie cichszych. Do tego ten 120-mm wentylator jest podświetlany za pomocą białych LED-ów.

 

Szczegóły, które decydują o jakości

 

Trzeba przyznać, że Zalman przyłożył się do jakości nowego coolera. Widać to po drobnych elementach wykończenia i wyposażenia CNPS 9X Optima. Wentylator, w miejscach gdzie styka się z radiatorem posiada specjalne, gumowe nakładki, co pozwala do minimum zminimalizować drgania. W zestawie znajdziemy także dobrej jakości pastę termoprzewodzącą Zalman ZM-STG2M.

 

Dane techniczne:

 • Masa: 594 gramy
 • Materiały: aluminium i miedź
 • Łożyska: gwintowane
 • Głośność: maksymalnie 26 dB +/- 10%
 • Kontrola prędkości: PWM
 • Zakres prędkości: 600-1500 obr./min
 • Przepływ powietrza: 60,98 CFM (ponad 103 metry sześcienne na godzinę)
0 osób dodało komentarz
0osób uważa ten artykuł za ciekawy

FIFA 18 PS4

FIFA 18 PS4

Edycja Standardowa zamów grę FIFA 18 w przedsprzedaży, a dostaniesz: 5 DUŻYCH ZŁOTYCH PACZEK PREMIUM 1 tygodniowo przez 5 tygodni Cristiano RONALDO NA...

239,00Do sklepu

0 Komentarzy

TommyLeeTommyLee
Napisz do autora

Zobacz w sklepie

 • Fotel dla Gracza Genesis SX33 Black-Red Nitro330
  699.00PLN
 • Torba do Laptopa Natec Boxer Black 17.3"
  78.72PLN
 • Zestaw dla graczy 4w1 Fury Thunderstreak Klawiatura + Mysz + Słuchawki + Podkładka
  119.00PLN

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl