5 sposobów na schłodzenie komputera

TommyLee - 
2osoby uważają ten artykuł za ciekawy
5 sposobów na schłodzenie komputera - gamedot.pl

Mimo mijającego lata upały nie odpuszczają. Zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniach słupek rtęci na termometrze trzyma się na wyjątkowo wysokim poziomie. W związku z tym zamieszczamy kilka cennych wskazówek, które pomogą Wam przygotować swoje urządzenia na walkę z bardzo wysoką temperaturą. Co robić, a czego nie robić i w co najlepiej się zaopatrzyć, żeby nie marnować czasu na naprawy w serwisie.

 

Pasta termiczna

Najprostszą i bardzo skuteczną metodą zmniejszenia temperatury naszego procesora to wymiana pasty termicznej na nową. Cooler Master Extreme Fusion X1 zapewni lepszą cyrkulację i zmniejszy znacząco temperaturę pracy procesora oraz zapewni mu większą żywotność. Pasty nakładamy tyle, żeby powstała niewielka warstwa pokrywająca procesor. Jeżeli po założeniu radiatora radiatora pasta wypływa, to jest jej za dużo (podziękowania dla Wojciecha Andrzejowicza, Ofcourse i REDmartinesarta za szybkie sprostowanie).

Chłodzenie powietrzem

Jeżeli pasta okazała się niewystarczająca należy rozejrzeć się za lepszym chłodzeniem naszego procesora. Boxowe (te, które zazwyczaj producenci dodają do pudełek) są zdecydowanie za słabe i nie gwarantują optymalnych temperatur. W zależności od budżetu, którym dysponujemy warto rozejrzeć się za urządzeniami z serii Hyper. Charakteryzują się bardzo dużą wydajnością, świetnym odprowadzaniem ciepła, są bardzo ciche i proste w montażu. Dla bardziej wymagających najlepszym wyborem będą urządzenia z serii V, które swoją konstrukcją zapewnią niskie temperatury nawet mocno podkręconym procesorom.

Chłodzenie wodne

Bardziej zaawansowany użytkownik powinien zastanowić się nad wyborem  wodnego chłodzenia, które jest najbardziej wydajne i najlepiej sprawdza się w upalne dni utrzymując bardzo niskie temperatury rdzenia procesora. Układy z serii Seidon są kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku procesorami AMD oraz Intela. Wszystkie urządzenia charakteryzują się znakomitą wydajnością i prostotą montażu. Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowano  serie Nepton, która jeszcze lepiej odprowadza ciepło.

Wiatraki do obudowy

Ważnym elementem są wiatraki, które odprowadzają ciepłe powietrze z naszej obudowy. Warto o nich pomyśleć bo mają największy wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza. Zapewniają niskie temperatury nie tyle co procesora, ale wszystkich zamontowanych w środku podzespołów. W ofercie Cooler Master znajdziemy bardzo wiele wariacji różnorakich wiatraków. Od różnokolorowej serii BC, zbalansowanej Blade Master, designerskiej JetFlo, dużej MegaFlow czy bardzo cichej Silencio FP, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wszystkie wyżej wymienione serie zapewnią znakomitą jakość, dużą wydajność i zagwarantują optymalne temperatury powietrza w naszych komputerach.

Chłodzenie laptopa

Upalne, letnie temperatury to największy wróg każdego laptopa. Z racji mobilnej konstrukcji, nie da się tak jak w przypadku komputerów stacjonarnych zamontować dodatkowych wiatraków lub zastosować inne lepsze chłodzenie. Jesteśmy skazani na rozwiązania producenta, które niestety w większości wypadków nie do końca się sprawdzają.

Na szczęście są specjalne podkładki chłodzące, które pomagają i zmniejszają temperatury naszego laptopa. Przy wyborze odpowiedniej należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze o rozmiarach naszego laptopa. Na rynku są różne modele, mniejsze, większe wybieramy ten, który odpowiada rozmiarowi naszego urządzenia. Po drugie podkładki możemy wybrać w taki sposób aby zapewniły największą ergonomię. Przykładem może być tutaj Cooler Master NOTEPAL ERGOSTAND III, która pozwoli ustawić laptop aż w 6 pozycjach i może służyć również jako podstawka do tabletu. Cooler Master NOTEPAL X3 z kolei to konstrukcja zaprojektowana z myślą o laptopach gamingowych, które z racji swojego przeznaczenia, generują większe ilości ciepła. Zastosowane w niej technologie sprawiają, iż długie sesje w upalne dni nie skończą się awarią naszego laptopa i nieoczekiwaną wizytą w serwisie.

 

Inne skuteczne metody

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale kurz to poważne zagrożenie, które nie dość że zwiększa temperaturę w naszych komputerach, to jeszcze przeszkadza w poprawnej cyrkulacji powietrza. Skutki zbyt dużej ilości zalegającego kurzu mogą być opłakane, może on  doprowadzić nawet do uszkodzenia naszego systemu chłodzenia procesora, karty graficznej, co będzie skutkowało poważną awarią. Najlepszą metodą pozbycia się kurzu jest zwykłe powietrze w spreju bądź kompresor. Pamiętajmy aby cyklicznie powtarzać pełne czyszczenie naszego urządzenia, tak aby było w nim jak najmniej kurzu.

                            

6 osób dodało komentarz
2osoby uważają ten artykuł za ciekawy

6 Komentarzy

awatar
gość (gość) 8 lat temu

toż to reklama a nie artykuł

0 Odpowiedz
awatar
Wentylator (gość) 8 lat temu

Wiatraki stoją w polu,w komputerze są "wentylatory" -aż boli w oczy jak wszędzie walą tymi wiatrakami :<

0 Odpowiedz
REDmartinesart 8 lat temu

Wentylator jako całość, wirnik lub wirnik z łopatkami to prawidłowa nazwa elementu składowego, słuszna uwaga.

0 Odpowiedz
awatar
Ofcourse (gość) 8 lat temu

Co za bzdura z tym, że czym więcej pasty tym lepiej. Jak nałożymy zbyt dużo, to efekt będzie odwrotny niż byśmy oczekiwali...

0 Odpowiedz
REDmartinesart 8 lat temu

Także zaprotestuję, duża ilość pasty zostanie wyciśnięta przy montażu. Racjonalną ilością jest wielkość połowy ziarna grochu i rozprowadzenie jej wstępnie poprzez małą "łopatkę". O ile w przypadku X1 nie ma problemu z przewodnością elektryczną, tak już w innych pastach jej nadmiar po wyciśnięciu na pinach wokół procesora może spowodować małe problemy;)

0 Odpowiedz
awatar
Jacek Cielebąk. (gość) 8 lat temu

Podobno pod koniec września ma być 30 stopni. Ciekawe czy sie sprawdzi. Fajny artykuł. Moglibyście coś napisać przy tej okazji o produktach zalmana?

0 Odpowiedz
TommyLeeTommyLee
Napisz do autora

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]