ZM500-LX 500 W - dobry zasilacz na każdą kieszeń - Test

03
Darius

Zalman to dobrze nam już znany producent, który do tej pory swoimi produktami nie zawiódł naszych oczekiwań. Koreański producent jest głównie znany ze świetnych i tanich bud komputerowych, produktów gamingowych i oczywiście zasilaczy.

Pierwsze wrażenie

Cóż w tym aspekcie nie mam zbyt dużo do powiedzenia. Pudełko wygląda ok, jego zawartość niczym specjalnym się nie wyróżnia. Jest kabel zasilający jest instrukcja, jest zasilacz, są śrubki. 

Specyfikacja:
- Model: ZM500-LX
- Moc: 500W
- Typ: ATX 12V ver. 2.3 
- Wymiary: 140x150x86mm
- Napięcie zasilania: 200 ~ 240VAC ± 10% 
- Prąd wejściowy: 5 A
- Zakres częstotliwości wejściowej: 50-60Hz
- PFC: Aktywne
- Sprawność: 84% (typowe obciążenie 230V)
- Zabezpieczenia: OVP/UVP/OCP/SCP/OPP
- Wentylator: 120 mm
- Podłączenie: M/B 20 + 4 piny x 1, CPU 4 piny x 2, PCI-e 6+2 piny x 1, PCI-e 6 Pin x1, SATA x 6, Molex 4 piny x4, Fdd 4 piny x 1

 

 

Budowa i jakość wykonania 

Urządzenia koreańskiego producenta cechują się bardzo dobrą jakością wykonania, nie inaczej jest z opisywanym zasilaczem. 

Za chłodzenie odpowiada 12cm wentylator, który spełnia pokładane w nim nadzieje.

Zasilacz przystosowano do SLI, a więc uda nam się za pomocą kabli podłączyć dwie średniej klasy karty graficzne. Złącz oczywiście jest sporo, ale kable są trochę za krótkie, i montaż przy wielkich obudowach jest bardzo problematyczny.

Według producenta mocną stroną konstrukcji ZM500-LX jest pojedyncza linia +12V i 37A a więc otrzymujemy 444W. Właśnie z tej linii zasilane są najbardziej prądożerne podzespoły, takie jak procesor czy karta graficzna.. W konstrukcji Koreańczyków zastosowano jedną linię +3,3V 18A oraz jedną linię +5V 15A. Łącznie do dyspozycji mamy 500W mocy.

Testy etap pierwszy

Nasza metodologia testowa, została podzielona na dwa osobne testy. Pierwszym etapem było sprawdzenie  okablowania w naszej redakcyjnej obudowie Be Quiet Silent Base 600. Zasilacz podpinaliśmy pod:

Procesor: Intel 6700k 

Płyta Główna: MSI Z170 M5

Ram: HyperX 16 GB DDR4 3200 MHz

Dysk: Samsug Evo 850 1 TB 

Dysk: WD Blue 1TB

Monitor: Acer BX34 

Karta Graficzna: GF 1070

Powiem wam szczerze, że tak jak przypuszczałem od samego początku okablowanie okazało się za krótkie, i miałem duże problemy z podłączeniem wszystkiego do kupy. Ostatecznie po podłączeniu całości kabel zasilający procesor wkręcał mi się w system chłodzenia...

Testy etap drugi

Drugi etap zakłada sprawdzenia napięć, jakie występują w zasilaczu, za pomocą specjalnego watomierza.

Napięcia mieściły się w normie ATX nawet pod sporym obciążeniem. Różnica pomiędzy napięciem w spoczynku, a podczas obciążania była spora. Napięcie spadło na liniach +12V oraz +3,3V, odrobinkę wzrosło na +5V.

Podsumowanie

Zasilacz Zalmana to dobry wybór, ze względu na cenę i jakość wykonania. Napięcia pozostają w normie ATX, największą wadą są za krótkie kable i brak certyfikatów 80+. Gracze przymierzający się do zakupu 1050 bądź 1060 będą zadowoleni. 

 

  • Plusy
  • Cena
  • Jest cichy
  • Minusy
  • Kable są krótkie
  • Gdzie certyfikaty 80 plus?
  • Przy maksymalnym obciążeniu są skoki napięcia.
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]