• Strona główna
  • Zalman x7 - test najlepszej obudowy koreańskiego producenta

Zalman X7 - test najlepszej obudowy koreańskiego producenta - Test

01
Darius

Zalman to bardzo popularny w Polsce producent posiadający świetne i co ważniejsze tanie obudowy dla graczy. Do naszej redakcji przyjechała nowość koreańczyków czyli super wysoka obudowa X7. Z naszego testu dowiecie się czy warto się w nią zaopatrzyć.

Pierwsze wrażenie

Obudowa przyjechała do nas w  atrakcyjnym wizualnie czarnym kartonie. Kurier miał bardzo duże problemy z wniesieniem jej do naszego biura wszystko dlatego, że X7 swoje waży (20kg!!!!!). Po wyciągnięciu ją z opakowania, postawiłem ją na biurku i przez chwile podziwiałem jej świetny design.

Specyfikacja

Specyfikacja:

- Model: X7
- Standard obudowy: ATX Full Tower
- Materiały: aluminium, stal, plastik
- Standard płyty głównej: WE-ATX/ATX/M-ATX/M-ITX
- Maksymalna długość GPU: 420 mm
- Maksymalna długość zasilacza: 180 mm
- Maksymalna wielkość chłodzenia CPU: 175 mm
- Dyski/napędy: 1x 5.25”, 6x 3.5”, 5x 2.5”
- Montaż wentylatorów:
*Przód: 3x 120 mm / 2x 140 mm
*Góra: 3x 120 mm / 2x 140 mm
*Tył: 1x 120 mm / 1x 140 mm
*Fabryczne wentylatory: 3 x 120mm ZM-F3 STR (podświetlanie RGB)
- Montaż radiatora:
*Przód: 240 mm / 280 mm / 360 mm
*Góra: 240 mm / 280 mm / 360 mm
*Tył: 120 mm / 140 mm
- Przedni panel: 1x słuchawki, 1x mikrofon, 4x USB 3.0
- Kontroler wentylatorów Zalman ZM-MFC5
- Wymiary: 670 x 230 x 587 mm
- Waga: 17,5 kg

 

Budowa i jakość wykonania

Z wysoką ceną około 900 zł w parze idzie świetna jakość wykonania. Pojawiło się prawdziwe szczotkowane aluminium, stal i oczywiście plastik wysokiej jakości, ale niektóre elementy wyglądały jakby nieoszlifowane i w trakcie testów poraniłem sobie delikatnie naskórek na dłoni. Do reszty nie mogę się przyczepić. X7 to duży kaliber jej wymiary 617 mm x 230 mm x 587 mm. Na czysto bez podzespołów 17,5kg z udało nam się uzyskać wynik 21 kg!!!. Do środka zamontujemy płytki główne w formatach E-ATX,ATX, micro ATX i mini ITX. 

Przedni panel wykonano z tworzywa wystylizowanego na szczotkowanego aluminium, na bokach producent specjalne otwory wentylacyjne gwarantujące odpowiednią cyrkulację powietrza. Panel I/O znalazł się na prawej stronie obudowy.

Wygląda bardzo imponująco, producent zamieścił na nim cztery całkiem spore pokrętła odpowiedzialne za szybkość obrotów wentylatorów i ich podświetlenie. Obok dwa kolejne przyciski odpowiedzialne za zmiane kolorów i trybów podświetlenia. Dwa wejścia audio, cztery porty USB 3.0, przycisk resetu i power oraz diodę informującą o pracy dysku.

Obydwa boczne panele wykonano z bardzo ciężkiego i solidnego szkła hartowanego. Mocuje się je za pomocą czterech śrub. Są zdecydowanie najcięższym elementem X7. Szkoda, że do zestawu producent nie pokusił się o dodanie zwykłych stalowych, w tej cenie powinno to być standardem.

 

Warto wspomnieć jeszcze o tym, iż za przednim panelem znajduje się sporych rozmiarów filtr przeciwkurzowy. Kolejny zamontowano na spodzie, tuż pod zasilaczem.

 

X7 stoi na czterech antypoślizgowych nóżkach, które niwelują mikrodrgania i zapewniają stabilność na niemal każdym rodzaju podłoża.

Całość prezentuje się wyśmienicie zwłaszcza przy włączonym podświetleniu - napis na komorze zasilacza oraz wentylatorki są podświetlane. Niestety nie ma możliwości montażu urządzeń 5,25 cala - tak więc o napędzie możecie zapomnieć. 

na przednim panelu zamontowano trzy wentylatorki ZM-F3 STR. Niestety przy dużym obciążeniu są one dość głośne.

Warto odnotować też bardzo fajny szczegół, otórz obudowa jest w stanie przy oczywiście odpowiednim zapleczu dać nam możliwość podłączenia karty graficznej pionowo, a nie poziomo. Zwiększa to oczywiście walory estetyczne i wygląda czadowo.

Akcesoria

Do obudowy w zestawie otrzymaliśmy opaski zaciskowe, opaski na rzepy, zestaw śrubek, instrukcję montazu oraz dwa okna ze szkła hartowanego. 

Środek

Wnętrze X7 podzielono na dwie strefy strefy. Jedna na zasilacz i okablowania druga na wszystkie podzespoły i płytę główną. Obudowa posiada wiele przepustów, dzięki czemu doskonale ukryjemy wszędobylskie okablowanie. X7 pomieści maksymalnie 5 dysków 2,5 cala. Miejsca w środku jest sporo nie będzie problemów z podłączeniem karty graficznej z 420 mm i chłodzenia procesora z wysokością 175 mm.

Tuż obok zasilacza miejsce na zasilacza Zalman zamontował  dwa koszyki na dyski 2,5/3,5 cala. W każdym z nich można zmieścić po 3 dyski. Dodatkowo, dyski 3,5 cala montowane są beznarzędziowo.

Największą zaletą sporego rozmiaru obudowy jest możliwość podłączenie prawdziwego systemu chłodzenia cieczą ze zbiornikiem. Na przodzie i na górze można zmieścić 240/280/360 mm chłodnicę a z tyłu 120/140 mm. Jeżeli jesteście entuzjastami zrobicie z niej CUDA!!

Podsumowanie

Nowa obudowa Zalmana jest najlepszą w całej historii firmy - dobrze wygląda, ma dużo miejsca, świetne podświetlenie gdyby nie ta wysoka cena z czystym sumieniem bym ją polecił. Jeżeli szukacie wielkiego kolosa, który spełni wasze fantazje o Quad SLI czy systemie chłodzenia cieczą z pierwszego zdażenia będz i nie interesuje Was cena X7 będzie dobrym wyborem.

 

  • Plusy
  • Fajny design
  • Sporo miejsca na eksperymenty
  • Podświetlenie wygląda epicko
  • Fenomenalne panele boczne
  • Akcesoria w zestawie
  • Minusy
  • Cena
  • Mój egzemplarz miał ostre krawędzie
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]