• Strona główna
  • Zalmam z9 neo - test kolejnej świetnej obudowy koreańskiego producenta

Zalmam Z9 Neo - test kolejnej świetnej obudowy Koreańskiego producenta - Test

016
Darius

Zalman to koreańska firma powstała w 1999 roku. Kilka ładnych lat już więc minęło, na nasze szczęście Zalman przez ten czas nie próżnował i dzisiaj, m.in. dzięki swojej ciężkiej pracy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Czy ich kolejna konstrukcja okaże się wielkim sukcesem?

Pierwsze wrażenie

Zaraz po wyciągnięciu obudowy z tekturowego opakowania moim oczom ukazała się nieźle wyglądająca buda z ciekawym designem i logo. Czym prędzej wziąłem się za sprawdzenie tego, co sprzęt ten może mi zaoferować.

Co w Z9 Neo siedzi 

Specyfikacja:
- Model: Z9 NEO Black
- Typ obudowy: ATX Mid Tower
- Wymiary(SxWxD): 205x490x482mm
- Kolor: Czarny
- Kompatybilne pł. główne: ATX, micro-ATX, mini-ITX
- Kompatybilne zasilacze: ATX/ ATX 12v
- Max. dł. k. graficznej: 420mm
- max. wys. chłodzenia CPU: B/D
- Gniazda rozszerzeń: 7
- Zatoki: 5,25” -2 /3,5” -4/2,5” -6
- Chłodzenie:
Przód: 120/140mm x2 (120mm x2 w zestawie)
Tył: 120mm x1 (w zestawie)
Góra: 120/140mm x2 (120mm x2 BLUE LED w zestawie)
- Okno: Tak
- Porty I/O: jack x2, USB 2.0 x2, USB 3.0 x2

Wygląd zewnętrzny, akcesoria, jakość wykonania

Obudowa jako całość została wykonana z całkiem dobrej jakości materiałów. Przód mimo tego, że wygląda jak aluminium, w rzeczywistości jest tylko plastikową imitacją. Górną część w całości zrobiono z chropowatego plastiku - ten oczywiście jest solidny i wytrzymały. Reszta, czyli szkielet i ściany boczne, wykonano z metalu.

Na przedzie umieszczono drzwiczki na magnes, które dodatkowo wypełniono matą wyciszającą tak, aby zapewnić jak najlepszy komfort użytkowania. Na tym nie koniec niespodzianek. Za drzwiczkami mamy dwa sloty do instalacji napędu bądź czytnika kart pamięci i pierwszy z dwóch filtrów przeciw-kurzowych.

Drugi filtr przeciw-kurzowy znajduje się na spodzie. Nie jest wielki, ale w zupełności wystarczy do walki z paprochami.

 Na panelu głównym Zalman, oprócz przycisku zasilania i resetu, umieścił dwa porty USB 3.0 i dwa kolejne UBS 2.0 oraz dwa wejścia audio. Jakby tego było mało, wszystkie  porty USB w zestawie otrzymały zaślepki anty-kurzowe. Mega fajny dodatek i raczej nie często spotykany. 

Z racji panującej aktualnie mody, Z9 Neo wyposażono w całkiem przyjemne akrylowe okno. Mnie się podoba, nie jest ani za duże, ani za małe. Dzięki niemu w środku będzie widać wszystko.

W zestawie oprócz samej obudowy otrzymujemy szczegółową instrukcję obsługi, mnóstwo zwykłych śrubek montażowych oraz opaski zaciskowe. 

Wygląd wewnętrzny

Wnętrze obudowy może obsłużyć płyty główne w formacie ATX, micro-ATX, mini-ITX. Miejsca jest całkiem sporo, więc raczej nie będzie problemów z montażem dodatkowych podzespołów.

Zalman pokusił się o zamontowanie aż pięciu 120mm wentylatorów. Dwa na przedzie, jeden na tyle i kolejne dwa na górze, z czego te ostatnie świecą na niebiesko. Oczywiście mamy możliwość podłączenia 140mm zamiast 120 (wejdzie ich maksymalnie cztery). Te, które mamy w zestawie, są trochę zbyt głośne jak na mój gust. Co więcej cztery z nich działają na archaicznym już Molexie, tak że może pojawić się problem z podłączeniem ich do nowoczesnych zasilaczy.

Na spodzie znajdują się dwie szyny na nośniki SSD/HHD, niestety średniej jakości, przy częstym żonglowaniu dyskami może się szybko połamać (montażu można dokonać bez narzędzi). Cieszy duża ilość przepustów, po których możemy rozprowadzić kable bardziej efektywnie, żeby nie sterczały gdzie popadnie.

Oczywiście jest i osobna szuflada dla zasilacza i dysków. Łącznie możemy zainstalować cztery dyski, z tego dwa bez potrzeby użycia śrubokręta.

Fajnie, że Zalman pomyślał o wszystkim i zdecydował się na zastosowanie tasiemek na rzepy. Z nimi rozplanowywanie okablowania jest dużo prostsze, zwłaszcza przy modularnej konstrukcji zasilacza.

Jedyne, czego brakuje, to regulatora obrotów wentylatorów. 

Testy

W nich sprawdziłem wydajność i głośność wentylacji obudowy. Ponieważ obudowa pozwala na zamontowanie wentylatorów na wiele sposobów, mój test ograniczał się wyłącznie do ustawień fabrycznych. Testy wentylacji przeprowadziłem w redakcji, gdzie temperatura wynosiła 22 stopnie, a natężenie dźwięku otoczenia: 25 dB. Przez około 45 minut nagrzewałem moje podzespoły programem OCCT, samą temperaturę zaś zmierzyłem po 20 minutach AIDĄ 64 i HWiNFO.

Platforma testowa:

Procesor: Intel 6700k 

Karta Graficzna: 980 ti

Płyta Główna: MSI Z170 M5

Ram: Corsair Vegeance 32 GB DDR4 2133 MHz

Dysk; Samsug Evo 850 1 TB oraz Crucial M550 512

Wyniki:

Głośność wentylacji była mniej więcej na poziomie 33,8 dB

Temperatura procesora: około 44 stopi C

Temperatura karty graficznej oscylowała w granicach 52 stopni C

Temperatura dysku: na poziomie 26 w przypadku Samsunga i 28 w Cruciala

Temperatura płyty głównej: na poziomie 34 stopni C

Podsumowanie

Za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymujemy bardzo dobry, świetnie wyglądający produkt. Ma kilka fajnych elementów które sprawiają, że po prostu warto go mieć. Jeżeli szukacie dobrej i taniej obudowy Z9 Neo będzie więc świetnym wyborem.

Zalmam Z9 Neo kupisz w naszym sklepie! Kliknij

  • Plusy
  • Cena
  • Jakość
  • Aż 5 wentylatorów w zestawie
  • Spora ilość miejsca do zagospodarowania
  • Filtry przeciw kurzowi (front / dół)
  • Atrakcyjny design
  • Minusy
  • Jakość panelu przedniego
  • Brak regulatora obrotów
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]