Test chłodzenia Zalman CNPS20X - Test

00
TommyLee

Zalman CNPS20X to zawodnik wagi ciężkiej mający poradzić sobie nawet z procesorami o TDP wynoszącym 300W. 1300g aluminium i miedzi, wparte dwoma wentylatorami 140mm, zobowiązuje koreańskiego producenta do uzyskania rezultatów bardziej niż zadowalających. Szczególnie, jeśli produkt wyceniono na 400 zł, co jest niemałą kwotą za klasyczne chłodzenie powietrzem.

Oględziny chłodzenia

Chłodzenie CNPS20X to konstrukcja dwuwieżowa. Wymiary coolera wynoszą odpowiednio: 140 x 165 x 142mm (bez wentylatorów). Długość oczywiście ulegnie zwiększeniu, gdy na zewnętrzną stronę radiatora powędruje wentylator. Całą konstrukcję wykonano z miedzi i aluminium. Cechą charakterystyczną będzie falisty wygląd płytek radiatora, według producenta służący zwiększeniu powierzchni oddawania ciepła. Przez obie wieże przechodzi łącznie sześć ciepłowodów.

cnps20x

Pakiet obejmuje dwa wentylatory SF140 z podświetlaniem RGB. Są to bezramkowe konstrukcje. Stosowną plastikową podkładkę-ramkę do każdego z nich znajdziemy w zestawie. Następnie musimy jeszcze przymocować po dwa metalowe zaczepy dla każdego, konieczne do przytwierdzenia wentylatora do radiatora. W mojej ocenie wykonanie owej ramki jest niesatysfakcjonujące. Montaż wentylatorów nie przebiegł na tyle płynnie, abym nie musiał rzucić jakimś soczystym epitetem raz czy dwa. Na koniec każdy wentylator posiada dwa bardzo długie przewody – PWN oraz RGB 3-pin.

zalman

W kartonie oczywiście mamy cały pakiet akcesoriów montażowych. CNPS20X pasuje na podstawki AMD AM4/AM3 oraz Intela LGA2066/2011-V3/2011/115x. Zalman do całości dorzucił również trochę opcjonalnych przedłużek przewodów: podwójny rozgałęźnik PWN, przedłużka przewodu PWN, rozgałęźnik RGB oraz przedłużkę RGB (końcówka 3-pin żeński). Nie mogło oczywiście zabraknąć pasty termoprzewodzącej - w tym przypadku ZM-STC8.

Test praktyczny chłodzenia CNPS20X

Testy wykonałem na mobo Gigabyte Z390 Gaming X z procesorem i7-8700. Pełne obciążenie CPU uzyskałem w benchmarku Blender. Zaczynamy od tego, co nas najbardziej interesuje – temperatury. W spoczynku mamy średnio 27°C, natomiast pod pełnym obciążeniem chłodzenie utrzymywało 66°C. Tym samym Zalman ma niemal identyczne wyniki, co Assassin III od Deepcool.

cnps20x temperatury

Zalman oraz Deepcool walczą jak równy z równym w kwestii temperatur. Niestety na polu głośności musi ustąpić swojemu rywalowi. Assassin w idle wykazywał wyniki poniżej 30 decybeli, podczas gdy CNPS20X nieznacznie przekraczał ten próg. Pod pełnym obciążeniem różnica niemal 8 dB nie pozostawia żadnego komentarza. Co jednak ciekawe mniejszy brat CNPS17X był dużo cichszy, przy jednocześnie bardzo zbliżonych wynikach temperatur.

cnps20x glosnosc

Montaż i użytkowanie

Sam montaż nie jest skomplikowany. Jednak przy tym poziomie cenowym i gabarytach, wzorem swoich konkurentów, Zalman mógłby uwzględnić w zestawie odpowiednio długi śrubokręt. Bez niego przykręcenie głównego radiatora łatwym nie jest. Wyprofilowanie dolnej części obu wież (a raczej jego brak) wymaga ponownego przemyślenia. Nieważne w jakiej orientacji ustawiłem chłodzenie, zawsze kolidowało z wysokimi modułami RAM wzbogaconymi o RGB. Wysokość od krawędzi radiatora do PCB mobo wynosi 47 mm. Natomiast wysokość od krawędzi wiatraka do PCB mobo to zaledwie 33 mm. W ustawieniu, na jakie się zdecydowałem, czyli wentylatorami w stronę GPU, blaszki radiatora wciąż mocno naciskały na górną krawędź modułu RAM. W taki scenariuszu o dołożeniu dodatkowych kości nie ma mowy, jeśli wcześniej nie zdejmiemy całego radiatora. W tym wypadku sięgnąłem po zwykłe modułu DDR4 i tu już nie było żadnych problemów.

cnps20x

Inną kwestię stanowi rozświetlenie chłodzenia. Niestety uruchomienie RGB w przypadku płyty Z390 Gaming X było możliwe wyłącznie przy użyciu dedykowanego modułu Z-Sync. Miałem go pod ręką wyłącznie dzięki posiadaniu innego zestawu chłodzenia dla obudów marki Zalman. W innym przypadku musicie go nabyć osobno, co oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Na koniec pozostaje jeszcze zainstalować oficjalny program o identycznej nazwie, co wspomniany moduł. Posiada on obszerną listę możliwych trybów pracy i kolorów podświetlania, acz jego niedopracowany oraz bardzo ubogi ogólny interface wymaga jeszcze sporo pracy.

Podsumowanie

Reasumując na polu kontroli temperatur chłodzenie CNPS20X może spokojnie powalczyć z Assassin III, którego wyceniono na około 430 zł. Natomiast bohater dzisiejszego testu to wydatek 400 zł. Pytanie oczywiście jak z dostępnością. W sklepie Morele znajdziecie na stanie kilkanaście sztuk obu coolerów. W przypadku Zalman oszczędność niespełna 30 zł przekłada się na skromniejszą formę, mniej „kompatybilną” konstrukcję kłócącą się z wysokimi modułami RAM, ale za to mamy podświetlanie RGB.

Sądzę, że osoby zainteresowane tego typu chłodzeniem raczej nie będą patrzeć na efekt RGB. Ten kolos skierowany jest do osób składających stację roboczą, inwestujących w bardzo mocne CPU i przy okazji kręcących nosem na myśl o AIO. Tym samym w mojej ocenie producent powinien machnąć ręką na różnego rodzaju świecidełka, wymienić wentylatory na jeszcze cichsze oraz klasyczne w montażu jednostki. Wtenczas nawet zachowując obecną cenę możemy mówić o jeszcze bardziej solidnym produkcie. Mimo wszystko, jednak paradoksalnie największym zagrożeniem na drodze od serc i portfeli użytkowników będzie mniejszy, zasadniczo nieproblematyczny i tańszy brat CNPS17X. Ostatecznie wybór zależy od posiadanego procesora oraz przewidywanego scenariusza użytkowania.

O autorze
TommyLeeTommyLee
1041 0

0 Komentarzy

Najnowsze recenzje

    Dołącz do zespołu Gamedot

    Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

    Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres redakcja@gamedot.pl