• Strona główna
  • Genesis gx75 - test atrakcyjnej myszy do dynamicznych fps-ów

Genesis GX75 - test atrakcyjnej myszy do dynamicznych FPS-ów - Test

014
Darius

Dobra mysz to podstawa, zwłaszcza w przypadku szybkich gier fps. Nie każdy może sobie pozwolić na topowe konstrukcje Razera, Mionixa, czy Steelseries. Na szczęście są tańsze alternatywy, w tym opisywany dzisiaj GX75.

Pierwsze wrażenie...

... jest bardzo pozytywne! Pudełko jak zawsze solidne i kolorowe. Zawartość też niczego sobie: instrukcja oraz zapasowe ślizgacze (mało kto je dodaje). Sama myszka też robi wrażenie, zwłaszcza że do redakcji dotarła w edycji limitowanej, czyli takiej, której tylnią część pokryto lśniącym srebrnym metalem. Wygląda to czadowo i nadaje gryzoniowi gamingowego charakteru. Zresztą reszta też jest niczego sobie, ale o tym za chwilę...

Co w środeczku?

Ano jeden z najlepszych dostępnych na rynku sensorów PMW3310. To spore zaskoczenie, bo przecież GX75 kosztuje tylko 140 zł. Dla porównania w takowy sensor wyposażono takie myszki jak Rival 300 czy chociażby Mionix Castor, które są przecież dużo droższe niż produkt Genesisa. Co jeszcze skrywa się w tym maluchu? Oto jego pełna specyfikacja:
- Sensor optyczny: PMW33100
- Maksymalna rozdzielczość pracy: 7200 DPI
- Liczba programowalnych przycisków: 6
- Szybkość raportowania: 125 – 1000 Hz
- Przełączniki: OMRON 
- Komunikacja: przewodowa

Prezencja

Fenomenalna GX85 ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko, względem 75 miałem więc ogromne oczekiwania. No  i niestety trochę się zawiodłem... Niska cena i zastosowanie świetnego sensora wymusiły na Genesisie pewne ustępstwa względem reszty. Jakość wykonania gryzonia jest tylko dobra, a do poziomu 85 sporo brakuje. Przy jej konstruowaniu zastosowano wiele materiałów: góra pół matowo-gumowana, plastikowe panele boczne imitujące gumę oraz metalowy tył. Wszystkie razem tworzą całość, która średnio sprawdza się w praktyce.

Za każdym razem, kiedy próbowałem chwycić myszkę, nigdy nie czułem specjalnego komfortu. Największym problemem jest tył, bo zastosowanie metalu powoduje większą potliwość dłoni. GX75 jest myszą symetryczną, stworzoną z myślą raczej o palm gripowcach, a jej kształt sprzyja ułożeniu w formacie 1+2+2. Gryzonia wyposażono w 6 w pełni programowalnych przycisków - te są bardo fajnie wyprofilowane i wygodne w użytkowaniu. Na spodzie zastosowano cztery duże ślizgacze. Kabel jak zawsze wyszedł Genesisowi bardzo fajny. Poprowadzono go w solidnym oplocie, w dodatku jest mega elastyczny. Na koniec wspomnę też o tym, że myszka pojawiła się w dwóch wersja, w tej drugiej zaś tył wykonano z plastiku.

Soft

Oprogramowanie myszki Genesisa jest proste i bardzo intuicyjne, a do tego jeszcze całkiem rozbudowane. Możemy zmienić ustawienia DPI, personalizować przyciski do swoich potrzeb, zmieniać ustawienia próbkowania częstotliwości, zmienić kolor podświetlenia oraz ustawienia makr. Według mnie im więcej opcji, tym lepiej, bowiem dzięki nim mogę spersonalizować gryzonia w 100% pod moje w potrzeby.

Testy

Czas na garść statystyk.

Interpolacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu. Oczywiście wynik jest bardzo interesujący. Interpolacja nie występuje nawet na wysokich ustawieniach DPI.

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi. Wartości dla GX75 to około 4,5m/s, co jest dobrym wynikiem.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Oczywiście przy testach G75 nie wystąpiła.

Jittering

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Do 5000 dpi nie występuje.

Akceleracja

Akceleracja pozytywna, nie występuje.

Polling Rate

Jest to liczba raportów dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki oscylują w granicach 1000 Hz, w GX75 są stabilne.

LOD

LOD (lift-off distance) to wysokość, na jakiej myszka przestaje odczytywać położenie po podniesieniu jej w górę. W przypadku Genesis GX75 wyniki oscylowały w granicach od 1 mm do 1,5 mm. Testowałem na trzech podkładkach: Mionix Sargas XXL, SteelSeries QCK oraz SteelSeries DEX.

GRAMY!

Testy testami, ale najbardziej interesuje was zapewne feeling i działanie myszki w grach. No cóż, w CS:GO prosem wybitnym nie jestem i spektakularnych zagrań pokroju Bicepsa nie potrafię wykonać, ale wy w przeciwieństwie do mnie odpowiedniego skilla macie. GX75 spisał się znakomicie, był bardzo precyzyjny i pozwalał mi na wiele, ale ślizgacze tak jakby nie chciały współpracować z moją podkładką i czasami zwalniały czas mojej reakcji. Gryzoń jest dość ciężki jak na swoje wymiary, przez co może nie każdemu przypasować. Mnie się akurat podobał, bo lubię ciężkie mychy. Pograłem jeszcze na niej trochę w LoLa i było też bardzo przyzwoicie.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na precyzyjnej, solidnej myszce, powinieneś sięgnąć po GX75. Dlaczego? Bo ma świetny sensor, rozbudowane oprogramowanie - za sprawą którego będziesz mógł ją spersonalizować pod swoje potrzeby - dobrze wygląda i ma atrakcyjną cenę. Sam osobiście poleciłbym ją graczom, którzy dopiero zaczynają przygodę z e-sportem.

 

  • Plusy
  • Świetny sensor
  • Dobra cena
  • Rozbudowane oprogramowanie
  • Przyjemne podświetlenie
  • Wymienne ślizgacze w zestawie
  • Minusy
  • Tylko dobra jakość wykonania
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]