Doskonały pomysł na oświetlenie gamingowe - Test

00
TommyLee

Ten element czasami jest pomijany w projektowaniu wnętrza dla gracza stacjonarnego bądź konsolowego, a to poważny błąd. Warto pamiętać, że naturalne nasłonecznienie może utrudniać, a czasami wręcz uniemożliwiać komfortowe granie. Silne promienie padające na ekran monitora powodują na tyle silne refleksy, że praktycznie niewiele widać. Dlatego tak ważne, aby biurko nie było zlokalizowane bezpośrednio przy oknie. Ponadto należy rozważyć montaż mocno zacieniających rolet.

Druga kwestia to wybór optymalnego oświetlenia sztucznego. W tym przypadku także trzeba zwrócić uwagę, aby żadne lampy czy inne źródła światła nie dawały niepożądanych błysków na ekranie, ani też nie oślepiały samego gracza. Wśród wielu propozycji szczególnie interesujący wydaje się pomysł na oświetlenie gamingowe z wykorzystaniem taśm LED, które wyróżnia energooszczędność i niska emisja ciepła. Taśmy ledowe jednocześnie pozwalają na bezproblemowe stopniowanie natężeniem światła, ponieważ mają opcje rozjaśniania i zaciemniania. Warto także podkreślić, że nie sprawiają żadnych kłopotów montażowych – ich instalacja przebiega łatwo i szybko.
 

Do wyboru są natomiast dwa rodzaje taśm LED, a więc jednokolorowe (mono) lub wielokolorowe (RGB lub RGBW). W ten sposób najłatwiej oświetlić miejsce, w którym przebywa gracz.

Niebanalne oświetlenie gamingowe

Z podświetleniem biurka czy blatu gamingowego za pomocą taśm LED poradzi sobie na pewno każdy. Wystarczy tylko się do tego dobrze przygotować. Pierwsza kwestia dotyczy oczywiście wyboru rodzaju taśmy. W przypadku graczy zazwyczaj są to taśmy RGB bądź RGBW, które dodają sporo specyficznego klimatu. Oczywiście również typ mono ma swoich zwolenników. Ważne, aby znać długość biurka, więc potrzebna jest miarka. Najczęściej jest to 160 cm, a wtedy po obu stronach należy zostawić pięciocentymetrowe miejsca na przewody znajdujące się na końcówkach taśm. Niezbyt estetycznie prezentowały się wystające przewody poza obręb biurka.

Taśmy LED mono mają dwa przewody, natomiast taśmy RGB i RGBW cztery lub pięć przewodów, które zaleca się umieścić w złączach DC albo w specjalnych złączkach zaciskowych WAGO. Można też zdecydować się na ich bezpośrednie podłączenie do zasilacza. Właśnie zasilacz to kolejny ważny element w systemie LED. Bez niego nie byłoby możliwe uruchomienie taśmy. W przypadku taśm wielokolorowych jednak sam zasilacz nie wystarczy. Konieczny okazuje się także zakup sterownika, dzięki któremu można zmieniać poszczególne barwy taśmy. Sterownik opcjonalnie sprawdzi się nawet przy taśmach jednokolorowych, ponieważ pozwala nie tylko na jej włączanie i wyłączanie, ale również na rozjaśnianie lub ściemnianie barwy. Łatwo to osiągnąć za pomocą pilota.

Oświetleniowe zestawy LED dla graczy

Podstawowa i zarazem najprostsza wersja to taśma LED mono z zasilaczem. W przypadku taśm wielokolorowych oprócz zasilacza niezbędny jest jeszcze sterownik razem z pilotem. Można jednak zdecydować się na nowoczesny sterownik WiFi, który ułatwia korzystanie z taśm. Specjaliści polecają moduł Blebox wLightBox, dzięki któremu sterowanie taśmą następuje poprzez aplikację na smartfonie, ewentualnie z poziomu przeglądarki internetowej. Co więcej, moduł wLightBox umożliwia nawet stworzenie określonego harmonogramu pracy. Nie trzeba zatem ręcznie włączać i wyłączać taśmy LED, ponieważ wszystko dzieje się automatycznie. Każdy zestaw ma swoje zalety, więc gracze powinni go skonfigurować pod kątem indywidualnych potrzeb, ale też możliwości finansowych.

 

Jeszcze jedna rzecz wymaga dopowiedzenia. Taśmy LED powinny nie tylko spełniać swoje funkcje oświetleniowe, ale także estetycznie się prezentować przez długi czas. Czasami się zdarza, że dostępne taśmy LED nie mają odpowiedniej długości. Na szczęście nie ma żadnego problemu z ich skracaniem. Wystarczą do tego zwykłe nożyczki, a pracę ułatwiają specjalnie oznaczone na taśmie linie cięcia. Są one umieszczone z reguły co 5 cm, a taśmy 9,6 W mają takie linie nawet co 2,5 cm. Pozwala to zatem na dość precyzyjne przycięcie, co przecież ma znaczenie w kontekście estetyki.

Ładne docięcie taśm to jedno, ale należy jeszcze wspomnieć o dodatkowej ochronie dla nich. Profile aluminiowe do taśm LED to stosunkowo niewielki wydatek, a znacznie przedłużają żywotność taśm. Jednocześnie mają pozytywny wpływ na efekty świetlne. Taśmy LED doskonale się trzymają w takim profilu, który można przykleić do dolnej części blatu czy biurka za pomocą taśmy dwustronnej. Inną opcją jest przymocowanie do krawędzi tylnej. Warto podkreślić, że taśmy bezpośrednio przyklejone do powierzchni biurka zaczynają się zazwyczaj odklejać po upływie jakiegoś czasu. Nie wygląda to zbyt estetycznie.

Jedno jest pewne – pomysł na oświetlenie gamingowe z wykorzystaniem energooszczędnych i ładnie świecących (ale nieoślepiających) taśm LED niewątpliwie znajdzie wielu zwolenników.

Źródło: https://wroled.pl/pomysl-na-oswietlenie-gamingowe

O autorze
TommyLeeTommyLee
1122 0

0 Komentarzy