• Strona główna
 • Corsair scimitar rgb optical moba/mmo gaming mouse - test interesującego gryzonia dla fanatyków

Corsair Scimitar RGB Optical MOBA/MMO Gaming Mouse - test interesującego gryzonia dla fanatyków - Test

011
Darius

Scimitar z angielskiego to bułat, czyli rodzaj szabli orientalnej, wykonanej z bardzo twardej i sprężystej stali. Nic, więc dziwnego, że Corsair właśnie w taki sposób nazwał swoją najnowszą "broń".

Pierwsze wrażenie

Cóż, jest bardzo dobre, a wszystko za sprawą dobrze wyglądającego pudełka, jego kolorystyki i oczywiście zawartości. Brakuje tylko jeszcze jednej myszki w zestawie. 

Specyfikacja

A tak prezentują się sama mysz:

- sensor optyczny z diodą podczerwoną Pixart PMW3310
- maksymalna czułość: 12 000 dpi
- taktowanie USB: 1000 Hz
- łącznie 17 przycisków
- 12 mechanicznych przycisków na lewym boku
- czterostrefowe podświetlenie RGB zgodne z CUE
- przewód o długości 180 cm
- wymiary: 119,4 mm × 77,0 mm × 48,8 mm
- waga: 147 g

MMO czy Moba?

Corsair Scimitar to mysz zaprojektowana z myślą o bardzo wymagających graczach MMO i Moba. Charakteryzuje się 12 przyciskowym panelem bocznym, którego ustawienie możemy personalizować tak, aby idealnie dopasować go do naszej dłoni. Jakość materiałów, z której została wykonana jest bardzo dobra. 

Większość elementów została przygotowana z bardzo sztywnego plastiku, którego dodatkowo pokryto warstwą matowej, super przyjemnej w dotyku gumy.

Scimitar to mysz wyprofilowana tylko i wyłącznie dla graczy praworęcznych. Dlatego też z prawej strony producent pokusił się o zamieszczenie grubej warstwy gumy z ciekawymi wzorkami, która ma sprawić, że całość będzie się trzymać lepiej.

Lewa strona natomiast to panel z dodatkowymi przyciskami oczywiście metalowy, dodatkowo pokryto go świetnie wyglądającą żółtą ramką. Wszystko jest idealnie spasowane i wygląda wyśmienicie.

Spód, to cztery średniej wielkości ślizgacze, które w codziennym użytkowaniu spisują się wyśmienicie.

Kabel zamontowano po lewej stronie frontu gryzonia. Na wyjściu jest dobrze zabezpieczony przed przełamaniem. Zastosowany oplot jest solidny, ale trochę za sztywny. Zakończono go bardzo dobrze wyglądającym portem USB, który perfekcyjnie komponuje się z całością myszki.

Z ciekawszych elementów, o których nie wspomniałem wcześniej to specjalny imbus dołączony do zestawu, którym po odkręceniu śruby, możemy w prosty sposób przesuwać ułożenie panelu z przyciskami dodatkowymi.

Ergonomia

Budowa myszki jest bardzo interesująca, bo ani na palmie, ani na fingergripie nie grało mi się na niej przyjemnie, ale tak miało być, bo najbardziej optymalnym do gier mmo jest claw. Ułożenie palców, jakie można zastosować, to 1 + 2 + 1 + 1, a to ze względu na podpórkę dla palca serdecznego. Przyciski główne są ciche, to ważne, oba mają niski skok, nie ma problemów z wyczuciem aktywacji. Rolka i przyciski do zmiany DPI to klasa sama w sobie, więc nie będę się na ich temat rozpisywał.

Najciekawszym elementem gryzonia jest niewątpliwie panel boczny, z 12 całkiem fajnymi przyciskami. Sam panel możemy regulować, tak, aby idealnie dopasować go do naszego chwytu. Są dobrze wyczuwalne, mimo posiadania niskiego skoku. Jednym słowem całość zdaje egzamin, i spisuje się świetnie.

Oprogramowanie i podświetlenie

Soft to bardzo mocna strona każdego produktu firmy Corsair. Wpływa na to wiele czynników, ale najważniejszym z nich jest jego funkcjonalność i mnogość opcji, dzięki którym możemy zrobić cuda.

Podzielone je na cztery osobne okna, w których możemy ustawić wiele funkcji. W pierwszej profile, oraz wartości DPI.

W drugiej makra, a w trzecie wszystko, co związane z oświetleniem.

Podświetlenie można ustawić na wiele różnych sposobów. Diody znajdują się w czterech miejscach i każdą z nich da się niezależnie skonfigurować. Można wybrać różne kolory i efekty świetlne. Wygląda bardzo atrakcyjnie!

Testy

Zaczynam testy! Poniżej garść statystyk opisująca możliwości topowego sensora Pixart PMW3310.

Interpolacja

Interpolacja to proces tworzenia dodatkowego piksela, który nie istniał początkowo. Tworzenie opiera się na badaniu sąsiednich pikseli i ustawiane jest tak, by utworzony piksel jak najlepiej pasował do przetwarzanego obrazu.

Powyżej 6500 dpi, co drugi sensor jest interpolowany.

Prędkość Maksymalna

Test ten ma na celu sprawdzenie, jak szybko da się przesuwać mysz po podkładce. W momencie przekroczenia prędkości maksymalnej, jaką może osiągnąć czujnik, ruch dłoni w ogóle przestaje być odwzorowywany, zaczyna być odwzorowywany chaotycznie albo na przykład w trakcie gry zamiast się odwrócić, nagle spoglądamy w niebo albo gdzieś pod nogi. 

Wynik 5,8m/s to wynik bardzo przyzwoity.

Predykcja

Predykcja, inaczej przyciąganie kątowe, to zdolność sztucznego przyciągania wskaźnika, zwłaszcza podczas szybkich ruchów, do osi X lub Y. Dzięki temu kreski wychodzą prostsze. Nie występuje!

Jittering 

Jittering to nic innego jak na­głe prze­sko­ki kur­so­ra.

Do 6000 jest spoko, ale powyżej niestety występuje.

Akceleracja pozytywna/negatywna

Brak, nie występuje

Polling Rate

Jest to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków, jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Liczba ta jest wyrażana w Hercach (Hz). Wyniki nie są zadowalające 700–890 Hz to maks co udało mi się wykręcić.

Moja skromna opinia

Myszka jest bardzo wygodna, fajnie świeci, ma fajne oprogramowanie, ale jakoś lepiej siedzi mi się na Genesisowym GX85. Topowy sensor zdał egzamin celująco, w praktycznie każdej grze, którą testowałem: WoW, SWTOR, LoL, HoTS bawiłem się świetnie, problem pojawił się w momencie zmiany tytułu na CSa, do którego niestety produkt Corsaira się nie nadaje, a szkoda.

Podsumowanie

Mysz Scimitar to bardzo dobre urządzenie. Jest znakomicie wykonana i zbudowana z dobrej, jakości materiałów. Posiada topowy sensor, świetne oprogramowanie. Boli cena i fakt, że w FPSy na niej sobie nie pogramy zbyt przyjemnie. Czy warto? Zdecydowanie tak.

 

 • Plusy
 • Sensor
 • Jakość wykonania
 • Możliwości personalizacji
 • Atrakcyjny design
 • Super rozbudowane oprogramowanie
 • Fajne efekty podświetlenia RGB
 • Minusy
 • Cena
 • Sprawdza się tylko w mobach i grach mmo
O autorze
DariusDarius
881 2

0 Komentarzy

Dołącz do zespołu Gamedot

Jesteś graczem? Interesujesz się branżą gamingową? Chciałbyś pisać o tym co Cię interesuje?

Dołącz do redakcji gamedot.pl i dowiedz się co możesz zyskać. Prześlij nam próbny tekst i kilka słów o sobie na adres [email protected]